ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Përtej Mallkimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Përtej Mallkimit Empty
MesazhTitulli: Përtej Mallkimit   Përtej Mallkimit Icon_minitimeFri Mar 13, 2009 4:25 pm

Sadri Fetiu

…mallkimi i rëndë do të bjerë mbi ju
ia ndërruat ngjyrat flamurit
gjakoni një komb të paqenë
ia hapët gropën e thellë UÇK'së
mallkimi i thellë deri në zjarrin e tokës
mallkimi i lartë mbi zenitin e qiellit
nga thellësitë e zemrës së dheut
do të vërshojë gjaku i kuq i të rënëve
do të zgjohen nga varrët ata që ranë për liri
do t'i përmbysin mermerët e rrem
do t'i çjerrin maskat e rrenave të mëdha
me fjalë boshe të demokracisë evropiane
do ta përpijnë hipokrizinë moderne
do t'i gjejnë gjurmët e lashta të gjarprit të ilirit
do t'i shkrepëtijnë të gjitha rrufetë e frombos.
do të shpërthejnë me vruskuj të gjitha burimet e
bindit
do të përzihen lahuta e fishtës me lulet e verës
së naimit
do të pihet deri në pikën e fundit vera e kuqe e
dionisit
nga dehja shekullore do të përmbushen në fund
të ferrit prangat
e robërisë pastaj do të bjerë ai shiu i madh
shiu që përmbyt mite e legjenda të stërlashta
dhe askund nuk do të gjendet barka e nuhit
askund toka e premtuar e moisiut
krejt do të bëhet ujë
krejt do të bëhet gjak
por kurrë nuk do të shuhet lavdia
do të dëgjohet himni triumfues i UÇK'së
do të shpaloset flamuri i madh i lirisë
vetëm i kuq dhe i zi
si dheu - si gjaku ynë
o do të vijë
si bumbullimë e rrufeve qiellore
do të vijë i sigurt si Dielli
i butë me shkëlqime vesore
do të vijë
pranvera e vërtetë
e shqiptarisë
e nën hijen e lisit të madh
do të pushojë kambëkryq
Adem Jashari
bashkë me të gjithë ata që ecën rrugës së tij të
dritës…

(6 mars 2009)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Përtej Mallkimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Politikë-
Kërce tek: