ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeFri Mar 13, 2009 4:26 pm

Qysh nga ardhja e turqve në Europë, Epiri ka qenë konsideruar si një pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë?

Tek një autor me origjinë greke Teodore Spandugino Cantacuscuino, në një histori mbi origjinën e Turqisë, ne lexojmë pjesët e mëposhtme:

“Perandori Cantasuzene zgjodhi në Janinë një njeri nga shtëpia Spata dhe e bëri nën - dhespot dhe guvernator so bashku me një Musak Topia nga tëcilët njëri qëndroi në Janinë që ishte kryeqyteti i mbretërisë së Shqipërisë.”

“Janina, e cila ishte një vend i fortë, ka qenë kryeqyteti i gjithë Shqipërisë.”

“Amurati, që ishte në gatishmëri, pa pritur më gjatë, hyri në Shqipëri dhe pushtoi Artën.”

Pra, jo vetëm Janina por edhe Arta konsiderohej si territor shqiptar. Për më tepër Sansovino në faqen 302 na tregon se në kohën e ardhjes së turqve e gjithë Maqedonia quhej Shqipëri sepse banorët e saj flisnin shqip duke u shtrirë nga Thesalia deri në Dalmaci, kufizuar në Lindje nga lumi Strimon dhe shtatë liqenet e tij të mrekullueshëm.

Domethënë qysh nga koha e ardhjes së turqve, Epiri shqiptar nuk ishte aspak grek përkundrazi mund të thuash se një pjesë e madhe e Greqisë ishte shqiptare dhe se turqve iu desh të luftonin në Greqi jo vetëm kundër princëve vendas por kundër princëve shqiptarë.

Mbas pushtimit turk dhe gjatë shekujve modernë a ka pësuar ndryshime fizionomia etnografike e Epirit? Nuk e besojmë. Turqit e kanë konsideruar Epirin si një tokë shqiptare dhe historianët e tyre e përshkruajnë këtë rajon meemrin arnautllëk (Shqipëri) kurdoherë kur flitet për Himarën, Delvinën, Pargën, Janinën ose Prevezën.

E tillë është konsideruar ajo edhe nga misionarët katolikë të Romës, për të cilët Epiri formonte vazhdimësinë jugore të Shqipërisë.

Një dokument interesant i ruajtur në arkivat “Propaganda Fide” të Romës, që daton më 1703 dhe është dërguar nga peshkopi i Antivarit Mgr Vincenzo Zmaviewich, një slloven i lindur në Perasto, përcakton kufijtë e Shqiprisë që shtrihet nga Antiveri dhe Dulcigno deri në gjirin e Artës në jug (Italisht në tekst).

“Shqipria.. e vënë nën zgjedhë nga turqit, e kufizuar me Maqedoninë dheEpirin si dhe me një pjesë të mirë të skajit të Dalmacisë, zë sot gjtihë atë pjesë bregdetare që ndodhet ndërmjet Postroviçit, kufiri i fundit i republikës Venete dhe gjirit Ambarkisë, i quajtur liqeni Arta duke përfshirë me emrin Shqipëri jo vetëm qytetin Tivari dhe Ulqini, pranë Dalmacisë, por edhe gjtihë Epirin qështrihet nga Vlora deri në Arta si dhe pjesa më e madhe e Maqedonisë.

Pra, Epiri përshkruhet vetëm si pjesë, si një provincë e Shqipërisë, si Toscana në Puglia në Itali, si Gaskonje ose Provence në Francë.

Për dijetarët modernë kjo çështje qëndron vetëm kështu dhe jo ndryshe. Në botimin e tretë të vitit 1778 në Gjenevë të Enciklopedisë nga Didero dhe Dalembert, në artikullin “Shqipëria”, ky vend përshkruhet i kufizuar:

“... në perëndim nga gjiri i Venecias, në veri nga Dalmacia dhe Bosnja, në lindje nga Maqedonia dhe një pjesë e Thesalisë, ndërsa në Jug nga Achaie ose Livadie. Me emrin Shqipëri kuptohet Iliria e vjetër dhe Epiri i Greqisë...”

Gjatë gjysmë - pavarësisë së Ali Pashës, Epiri ka qenë konsideruar vetëm si një pjesë integrale e Shqipërisë dhe francezi Mark Bruere des Rivaux s’ka bërë gjë tjetër veçse ka thënë një të vërtetë të thjeshtë kur i spjegonte Ali Pashës së Janinës se “me Epir kuptohet e gjithë hapësira e banur prej arnautëve ose shqiptarëve me përjashtim të Maqedonisë ku ishte vendosur pashallëku i Shkodrës.”

Mbas luftës ruso - turke të vitit 1877, atëhere kur projektohej copëtimi i Turqisë, në një seancë të kongresit të Berlinit u propozua me shumë “bujari” nga Franca që t’i jepej Greqisë një pjesë e Shqipërisë së Jugut që shkonte nga Preveza deri në luginën e lumit Kalamas.

Ky ishte një territor shqiptar por në atë kohë mendohej vetëm për shtete tashmë të pavarur dhe ishte e natyrshme që të mohohej egzistenca e një kombësie tjetër aty. Shqiptarët u revoltuan kundër një dhunimi të tillë të të drejtave të tyre kombëtare. Ata protestuan kundër kësaj padrejtësie dhe e famshmja Lidhja e Prizrenit, që shtrihej nga Shkodra deri në Prevezë, mori pjesë aktive në këtë çështje duke dërguar një mision në kancelaritë e Fuqive të Mëdha. Përkundrejt këtij manifestimi krejt të ligjshëm dhe me gjithë demostrimet dhe qëndrimet qesharake të Greqisë, gjyqi evropian e dha verdiktin e vet dhe nuk pranoi t’i jepej Greqisë një pjesë e Shqipërisë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Gjimi

Gjimi

Numri i postimeve : 12
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 12/03/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeSat Mar 14, 2009 11:46 am

Epiri ka qene dhe do te mbetet pjese e Shqiperise
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
The Commandante
Admin
Admin
The Commandante

Numri i postimeve : 99
Mosha : 108
Reputacioni : 15
Data e regjistrimit : 17/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeSun Mar 22, 2009 6:37 pm

Epiri,eshte pjese e Shqiperise,edhe pse Greket pretendojne ta marrin.

_________________
Pasuria është gjysma e të gjitha fatëkeqësive ne botë,e mungesa e saj gjysma tjeter.

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Proudt10
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeMon Mar 23, 2009 11:58 am

SkenderBeg shkruajti:
Epiri,eshte pjese e Shqiperise,edhe pse Greket pretendojne ta marrin.
E po qe ata te mose guxoje te pretendojne ta marrin,duhet te ngrihemi ne kembe,sepse prej fjaleve nuk ka gje.
Edhe pse nga udheheqesit eshte harruar fare Epiri,ne duhet te luftojme qe ai te mbetet pjese e jona,ashtu siq ka qene dikur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeSat Mar 28, 2009 7:40 pm

Pjesa jugore e Shqiperise do te jete e jona dhe ne duhet ta mbrojme nga duart ogurzeza te armikut sepse vetem me fjale ne nuk mund te shkojme askund por duhet te ngritemi ne kembe per te drejtat tona mbi terriotorin 100% shqiptar te jugut te Shqiperise, nese vetem rrime duke i degjuar politikanet atehere e kemi humbur ate pjese por edhe gjithe trojet e tjera shqiptare, prandaj hpni syte si kurre me pare dhe shikojeni padrejtesite qe po ju behen popullit shqiptare..

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 12:14 pm

Ua them une se c'ishte Epiri dhe sidomos kryeqendra e tij Janina:

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Retete10

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5


Edituar për herë të fundit nga ILLYRIAN në Thu May 28, 2009 2:24 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 12:17 pm

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Rtftrt10

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 12:22 pm

Epriri mendoj se eshte pjes e Shqiperise dhe eshte pjes e saj dhe as nje vendi tjeter

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 12:43 pm

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Qoivnd10

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 12:54 pm

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 435erf10

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 12:55 pm

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 56788910

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 12:58 pm

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Elekem10

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 12:59 pm

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Cappit10

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 1:13 pm

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Vrioni10

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 1:32 pm

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Pictur13

_________________
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeThu May 28, 2009 7:14 pm

--------------------------------------------------------------------------------

UÇÇ LOJA AGJENTURORE E GREQISË


Si u krijua organizata e famshme në Jug te Shqipërisë.
Vlonjati nga Hollanda që u kap dhe u rekrutua ne Janinë. Zbulimi grek dhe kundërzbulimi shqiptar në lojë me njëri-tjetrin. Su u zbuluan dhe pse nuk u arrestuan nga SHISH-i shqiptar
Historia e shpalljes dhe hedhjes në veprim të Ushtrisë për Çlirimin e Çamërisë në vitin 2005, nuk është gjë tjetër veçse një lojë e ndyrë agjenturore. Persona të sjellë në Shqipëri nga shërbimet sekrete greke, të veshur me petkun e patriotizmit arritën të rekrutonin të tjerë ekstermistë nacio nalistë të cilët, duke menduar se po punonin për kombin, në të vërtetë bënin lojën e Athinës. Ushtria e Çlirimit të Çamërisë e cila u formua në vitin 2005, në dukje kopjonte simotrat e saj në Kosovë dhe Maqedoni. Si qëndronte e vërteta e kësaj ushtrie e cila përfshinte disa agjenci të rëndësishme spiunazhi ballkanike, europiane dhe vetë CIA-n amerikane.

U Ç Ç NË VEPRIM
E ashtuquajtura Ushtria Çlirimtare e Çamërisë kishte kryer disa vepra në Greqi, duke shpërndarë në qytetin e Janinës fletushka për çlirimin e Çamërisë nga Greqia, kishte vendosur disa eksplozivë që shpërthyen pa ndonjë dëm pranë shtyllave elektrike të tensionit të lartë si dhe të tjera. Më në fund, në vitin 2006 ajo doli në ekranet e televizioneve greke me flamurin shqipëtar si dhe persona të maskuar që mbanin në krahët e tyre automatikët Kallashnikovë , prodhim shqiptar. Në gjuhën greke ata lexuan një komunikatë ku i bëhej thirrje shqipëtarëve si dhe çamëve të Greqisë që të bashkoheshin dhe të fillonin luftën për lirinë e Çamërisë. Pjesë nga kjo shfaqje dhanë edhe të gjitha televizionet greke si dhe të gjitha televizionet gazetat. Ato u transmetuan edhe nga televizionet shqiptare dhe opinioni mbarëkombëtar mori njoftimin e krijimit të frontit të tretë, siç do të ishte fronti kundër Greqisë.
Si qëndorn e vërteta ? Kush fshihej prapa kësaj te ashtuquajtureë s ushtri për çlirimin e Çamërisë ?

KONIUKTURAT
Është pikërisht koha kur çështja e Kosovës ishte vënë në diskutim për një pavarësi të plotë dhe krijimin e shtetit më të ri në Europë.
Është viti 2006. E gjithë diplomacia serbe dhe shërbimet sekrete të saj të ndihmuara nga ato ruse, po bënin të pamundurën që të ndalonin pavarësinë e Kosovës dhe me të gjitha mjetet, kërkonin një shkak që do të tërhiqte vëmendjen e opinionit politik dhe shoqëror. Fakt është se Sebia ishte turpi i Europës dhe se imazhi i saj ishte pothuaj i njëjtë me Gjermaninë e Adolf Hitlerit pas luftës së humbur të saj më 1945. Kjo për shkak të krimeve çnjerëzore që Serbia kishte kryer mbi popujt e tjerë ballkanas. Ishte koha që dhe vetë ky shtet kriminelësh të indokrinuar të ndahej në Republikën e Beogradit, atë të Vojvodinës, si dhe pjesën jugore që përfshinte Nishin, Vranjën si dhe pjesë të tjera me serbofolës. Novi Pazari si dhe Bojanovci, Medvegja me pjesët e tjera që quhet Kosova Lindore t'i bashkëngjitej Republikës së Kosovës.

HOLANDEZËT
Në ndihmë të «kanibalëve të Ballkanit» u vunë shërbimet sekrete greke, duke përfituar nga një rastësi e çuditëshme. Tre qytetarë hollandezë që kishin shkuar për pushime në ishullin e Kretës në Greqi, po filmonin një bazë ushtarake greke pranë qytetit Suda të këtij ishulli. Ata, edhe pse të fshehur, ishin diktuar nga shërbimi sekret i kësaj baze dhe menjëherë u arrestuan. Pasi u bë verifikimi i pasaportave dhe u identifikuan, ata u dërguan menjëherë në Athinë për t'u gjykuar. Dy nga këta qytetarë të Hollandës u liruan, kurse i treti u dërgua për rigjykim në qytetin e Janinës, qendra e Epirit të Jugut, sipas grekëve. Pas një gjykimi të shpejtë, edhe këtë person e lenë të lirë.

SPIUNI SHQIPËTAR
Kush ishte ky hollandez që i shpëtoi pa u dënuar nga gjykatat greke të cilat në të tilla raste, për spiunazh japin jo më pak se pesë vjet burg. Ky qytetar hollandez me iniciale F.Ç. nuk ishte tjetër veçse një qytetar me kombësi shqipëtare, lindur dhe rritur në Republikën e Shqipërisë dhe që ishte larguar nga Shqipëria në vitin 1994. Ai ishte martuar me një vajzë hollandeze dhe kishte dy fëmijë dhe jetonte në Amsterdam, pasi kishte fituar edhe shtetësinë hollandeze. Aty kishin hapur edhe një zyrë juridike dhe komerciale. Para largimit nga Shqipëria ai banonte në qytetin e Vlorës dhe me origjinë ishte nga krahina e Çamërisë që sot e kanë grekët. Babai i tij kishte qenë konti gjent i agjenturës greke dhe ishte survejuar për vite me rradhë nga Sigurimi i Shtetit. Këta të fun dit e kishin marrë në lidhje agjenturore kundër spiunazhit grek në kohën e diktaturës, duke e detyruar të luante dopio rol. Holandezo-shqiptari kishte marrë pjesë në demostrata së bashku me shqi ptarë të tjerë nëpër Europë për të drejtat e Kosovës si dhe në kërkesat e bashkëkombasve të tij për rikthimin e çamëve shqipëtarë në atdheun e tyre të dytë, në Greqi. Në të gjitha këto demonstrata ai fotografonte dhe filmonte njerëzit më radikalë si dhe ata që udhëhiqnin këto manifestime dhe demonstrata për llogari të një agjencie spiunazhi të rëndësishme.
Në vitin 1999 ai, me armë në dorë, kishte luftuar për çlirimin e Kosovës në formacionet luftarake të UÇK-së, të drejtuara nga Ramush Haradinaj.

REKRUTIMI
Shërbimi informativ grek EIP (Eleniki Iperisia Pliroforia)për Shqipërinë e Jugut ose Vorio-Epirin, sipas grekëve, e ka qendrën në
qytetin e Janinës në Greqi. Gjatë inskenimit të gjyqit të qytetarit F. Ç., këto shërbime inteligjente greke i propozuan atij që të
bqshkëpunonte me këtë shërbim armik të vendit tonë në drejtim të krijimit të një organizate të ashtuquajtur patriotike me tendencë të çlirimit të trojeve shqiptare të Çamërisë në Greqi si dhe provokimin e një lufte në territorin grek. Ato e porositën që të mblidhte rreth vetes njerëz patriotë, të cilët vërtet besonin se një luftë e provokuar nga shqiptarët në territoret greke do të tërhiqte vëmendjen e amerikanë ve dhe se këta do të bënin diçka për të drejtat e shqipëtarëve të Çamërisë që banojnë në Shqipëri. Në këto kushte F. Ç.
Filloi të mblidhte rreth vetes kontigjentët më radikalë në territorin e Shqipërisë, duke shpeshtuar vizitat në qytetin e Vlorës, në atë të Fierit si dhe qytete të tjera të vendit tonë.

KUNDËRZBULIMI
Fatmirësisht Shërbimi Sekret Shqiptar (SHISH) kishte mundur të rekrutonte disa funksionarë të rëndësishëm të shërbimeve inteligjente greke për Epirin e Veriut, të cilët qysh në fillesën e rekrutimit të F. Ç.-së u vunë në dijeni dhe kështu kishin më se një vit që survejonin agjentin grek, i cili prej kohësh punonte edhe për një agjenci tjetër spiunazhi. Sipas një funksionari të spiunazhit grek që punonte për llogari të Shqipërisë, F. Ç.-së për këtë organizim i ishte premtuar 200.000 euro. Një nga qytetarët kryesorë që i ishin ngarkuar ishte ajo e daljes me një proklamatë nga ana e UÇÇ për luftë kundër Greqisë, në një moment deciziv për Kosovën. Kjo do të bënte që diplomacia greke të ngrinte zërin për provokimet që i vinin nga Shqipëria, ku jo pak në këtë ngjarje ishin përfshirë edhe qytetarë të Kosovës dhe ku ishte përmendur edhe komandanti Ramush Haradinaj. Në këtë rast, grekët vrisnin dy zogj. Njëra ishin provokimi shqiptar për Çamërinë dhe e dyta ishte implikimi i Kosovës në çështjet greke.
Kështu i jepej një armë e fuqishme Serbisë kundër pavarësisë së Kosovës.

AKSIONI
Dhe kështu, pasi bëri për vete disa shqiptarë, në detyrën agjenturiale që mori nga shërbimi sekret grek, F.Ç. dhe disa shokë,
improvizojnë një skenë me flamur shqiptar dhe armë dhe në gjuhën greke lexojnë thirrjen për luftë dhe çlirimin e Çamërisë si dhe kthimin e gjithë shqiptarë ve të kësaj zone në trojet e tyre aty.
Kasetën e nisin në qytetin e Janinës dhe shërbimet sekrete greke, nëpërmjet internetit si dhe stacioneve televizive greke, e publikuan në të gjithë botën. Shë rbimi sekret shqiptar bëri çmos t'i arrestonte këta agjentë të Greqisë por vetë ndërhyrja e agjentëve potencialë grekë në Janinë, që punonin për llogari të Shqipërisë, nuk lejuan të ndodhte kjo gjë, pasi mund të dekonspiroheshin dhe kështu Shërbimi inteligjent Shqiptar do të dëmtohej në mënyrë të pariparueshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitimeFri May 29, 2009 3:36 pm

MIg16 te faleminderoj per te gjitha keto qe ke sjellur ne kete forum qe te informohet opinioni shqiptar me gjendjen qe mbretron ne Cameri dhe trojet e Shqiperis Natyrale

Faleminderit per punen e palodheshme te gjith antarve qe po kontribojne per informimin e opinionit me te rejat e fundit ne trojet e Shqiperis Natyrale

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Sponsored content
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?   Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ? Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Epiri , pjesë e Greqisë apo e Shqipërisë ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Shqiptaret-
Kërce tek: