ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Gjuha Homerike !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albanian Warrior
Antar i ri
Antar i ri
avatar

Numri i postimeve : 121
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 8
Data e regjistrimit : 19/03/2009

MesazhTitulli: Gjuha Homerike !   Sat Apr 04, 2009 10:19 pm

Ngjashmerite e fjaleve te Iliada e Odisea ne shqip dhe qe nuk kane te bejne fare me greqishten.Eshte fjala per nje liste te perpilume nga i ndjeri Aristidh Kola per ngjashmerite e fjaleve shqipe me fjalet homerike te dokumentuara ne Iliade e Odise, epet me te lashta europiane. Ne fjalor jane dhene mese 60 konkordanca (ngjashmeri) mes shqipes dhe homerikes, dhe bri ketyre 60 fjaleve eshte dhene edhe fjala perkatese ne greqisht, me c'rast vertetohet se greqishtja ska asnje lidhje, ama bash asnje lidhje hiq me gjuhen homerike. Eshte katalog interesant, ndaj ma merr mendja se duhet ta kete cdonjeri prej nesh.


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sun Apr 05, 2009 12:54 pm


_________________The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Albanian Warrior
Antar i ri
Antar i ri
avatar

Numri i postimeve : 121
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 8
Data e regjistrimit : 19/03/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sun Apr 05, 2009 2:15 pm

Kjo tregon pra se greket kane qene fis i ardhur nga ndonje kontinent tjeter e nuk kane qene autokton, pra populli qe ka qene autokton ka qene Pellazget kjo tregon qe edhe gjuha ne cilen jane shume emra greke jane shqip..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Mon Apr 06, 2009 12:59 am

Faleminderit per temen

Ketu shihet ne kete katalog se si gjuha e shkruar ne vepren e njohur Iliada e Odisea te Homerit gjuha ne te cilen eshte shkruar nuk ka qene greke, u pa me siper qe ngjashmerite ne mes gjuhes se perdorur ne veper dhe shqipes kane shume lidhje kurse me greqishten jo..
Kjo na lene te kuptohet pra se si shume veprimtare te shumet ne numer nuk kane qene greke por kane qene pellasge apo ilire..

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Thu May 14, 2009 9:45 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Thu May 14, 2009 9:57 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Thu May 14, 2009 10:12 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 376
Mosha : 29
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Fri May 15, 2009 12:13 am

Ju faleminderit per te gjitha keto fakte qe po na i sjellni ne kete forum

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Fri May 15, 2009 4:09 pm

Edhe ketu kuptohet se Zeusi si kryeperendia e perendive ne gjuhen greke nuk ka ndonje kuptim por ne gjuhen shqipe ka kuptim se kur prifterinjet e lashte greke shkonin te luteshin ne nje vend ku mendohej se aty degjoheshin fjalet e Zeusit, nga vet fjala qe prifterinjet duke u lutur kane degjuar zera te ndryshem qe emri Zeus pra rrjedh nga shqipja qe d.m.th ze pra zeri qe eshte degjuar gjate lutjes se tyre.

_________________


Edituar për herë të fundit nga ILLYRIAN në Fri May 15, 2009 9:33 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Fri May 15, 2009 4:19 pm

ILIADA VEPER ILIRIANE - ILIADA ILIRIANE - HOMERI HILLIRIAN
ILIADA E ODISEA E HOMERIT si vepra e pare e letersise europian, me te cilen ze fill literatura europiane, ashtu si Gilgameshi, Ramahajana e Mahabharata per Azine, sikur te vertetohet boterisht, si veper illire shqiptare, Shqipja do te mbetet kreu i gjuheve europiane. Pyetja: a eshte veper illiro-shqipe ILIADA E ODISEA, ne baze te te gjitha studimeve te derisotme, asnje gjuhe nuk mund t'i ofrohet esences se saj linguistike, si kjo Shqipja e Vjeter jona edhe vet Homeri del poet illirian dhe do te zhdukej termi grek e koncepti 'bota greke' nga Historia Gjenerale!

Vet titulli i veprave ILIADA e ODISEA kane vetem spjegimin shqip dhe asnje gjuhe tjeter nuk mund t'i spjegoj absolutisht! Fjala - iliada, ishte HILLIADHA, qe lidhet me emrin - HILLI, ILLI, YLLI, si spjegim ethymologjik per emrin e paraardhesve te shqiptareve - illireve dhe ODHISEA - udhedetari, detari - qe ne shqipen e sotme keto terma i kemi - iliada e odisea. Edhe ne kete kontekst te studimit shkencor, iliada eshte vepra ilire
dhe Homeri eshte poeti ilirian - por ardhja e grekeve ne Ballkanin illirik, sidomos feja bizantine beri deformimin e gjith historiografise ballkanike!

Na duhen studime te shumeta shkencore shqiptare, ta ndricojme vepren madhore, fillesen e letersise europiane ILIADA E ODISEA TE HOMERIT dhe ta kthejme ne origjinal epoken homerike! Kjo do te ndodhe nje dite!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sat May 16, 2009 12:19 am


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sat May 16, 2009 3:00 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sat May 16, 2009 3:02 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sat May 16, 2009 3:04 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sat May 16, 2009 3:20 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sat May 16, 2009 3:34 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sat May 16, 2009 3:34 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 376
Mosha : 29
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sat May 16, 2009 5:51 pm

ILLYRIAN te falemnderoj nga zemra per te gjitha keto materiale qe po na i sjell ne forum

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sat May 16, 2009 11:41 pm

shqipetari shkruajti:
ILLYRIAN te falemnderoj nga zemra per te gjitha keto materiale qe po na i sjell ne forum

Shqiptar, nuk ke per cfare te me falenderohesh. Kjo eshte detyre e shenjte, qe e bej me gjithe qejf. Kam edhe dicka tjeter:


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sun May 17, 2009 9:52 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Sun May 17, 2009 10:01 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Mon May 18, 2009 11:51 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2040
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   Tue May 26, 2009 10:09 pm


_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Gjuha Homerike !   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjuha Homerike !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Histori-
Kërce tek: