ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Empty
MesazhTitulli: Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke !   Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Icon_minitimeFri Apr 10, 2009 10:57 pm

A e dini se sa para i japim bankave greke dhe çfarë bëjnë ato me paratë tona? Po t'i hidhni një sy statistikave të Bankës së Shqipërisë, do ta kuptoni

Nga mbi 600 milionë euro që i kemi depozituar në bankat greke në Shqipëri, rreth 400 milionë i kanë kaluar bankave mëmë në Greqi. Në vitin 2002, Alpha Bank e Tiranës i dha rreth 30 milionë dollarë kredi Vodafone Albania. Duke qenë se kjo bankë nuk mund të jepte kredi në shuma të tilla, atëhere banka mëmë, Alpha bank e Greqisë i dha paratë nga depozitat e shqiptarëve. Dikush mund të thotë se Vodafone i investoi këto para në Shqipëri duke i dhënë mundësi biznesit shqiptar të përfitonte nga projekti i ri....
E keni pak gabim, për shkak se Vodafone, (megjithëse është një kompani prestigjioze ndërkombëtare), nuk bëri tender për punimet ndërtuese. Ajo ia dha me prokurim të drejtë disave prej shumë filialeve që Diekat sh.a, një kompani greke, pati hapur në Shqipëri. Diekat u rrit shpejt duke u bërë kompania më e madhe e ndërtimit në Shqipëri sipas listimit të Monitor, megjithëse kishte vetëm dy klientë. (AMC dhe Vodafone).Ajo hapi shumë filiale në Shqipëri, të cilat ndryshonin vetëm nga emri, me jetëgjatësi jo më të madhe se gjashtë muaj, me synimin që të shfrytëzonin një hapësirë të legjislacionit shqiptar për të mos paguar tatim-fitimi për aktivitetin e kryer këtu te ne.


Diekat ishte edhe kompania e parapëlqyer për punime ndërtimore nga AMC.


Ekspertët e tatimeve zbuluan skemën e mashtrimit dhe vendosën 12 milionë euro gjobë në vitin 2005 për AMC.


Në shtator të vitit të kaluar, qeveria greke thirri Sali Berishën, teknikisht kryeministër i Shqipërisë ndërsa praktikisht, guvernatori i emëruar nga Athina për të qeverisur koloninë shqiptare. Në të njejtën ditë që Berisha vizitonte Athinën, drejtori i tatimeve i Tiranës deklaronte për median se AMC nuk pranonte të paguante gjobën e vendosur me të drejtë nga inspektorët tatimorë. Pak orë më vonë, u detyrua të deklaronte se inspektorët që e kishin firmosur gjobën, ishin të paaftë.


Duke parë se kompanitë greke nuk denjojnë në bashkëpunojnë në asnjë rast me kompani shqiptare, por përdorin gjerësisht nacionalizmin ekonomik në kryerjen e shpenzimeve të tyre, e konsideroj tërësisht të justifikuar dhe normale, bojkotin më të thellë ndaj të gjitha mallrave greke, kompanive të naftës dhe bankave.


Nëse nuk ju pëlqen të trajtoheni edhe në të ardhmen si popullatë barbare e pazhvilluar, që nuk e kupton dot se kur vidhet dhe kur nuk vidhet, tani është koha për të vepruar.


Bojkotoni mallrat greke që të mund ta ndjejmë veten të lirë.


A e dini se çfarë është norma e deprecimit? (Zhvlerësimit)?


Në standardet ndërkombëtare të kontabilitetit, përmbledh vlerën e pajisjeve të një kompanie që humbasin vlerë tregtare gjatë përdorimit. Ka ngjashmëri me amortizimin, për shkak se që të dyja janë "shpenzime", të cilat hyjnë në xhepin e pronarit të kompanisë pa paguar kurrfarë takse.


Për vitin 2006, AMC shpalli si normën e vet të Deprecimit, 10 për qind të të ardhurave të veta. Në të njëjtin vit, Cosmote në Greqi, shpalli si normë deprecimi 1% të të ardhurave të veta.


Besoj se e kuptoni vetë se pse ndodh kështu...

Hapeni kete link te shifni se kush do te beje lidhese kepucesh me zorret tona....
Ndoshta duhet te sqarojne se per cfare zorre e kane fjalen

https://www.youtube.com/watch?v=-9xFxyLFe90

A e patë videon e ushtarëve grekë?

Kjo nuk ka lidhje me nacionalizmin, ka lidhje me barbarinë e tyre. Nuk është faji ynë!

A e patë se sa të lehtë e pati qeveria dhe opozita shqiptare të heshtnin?

Ky është para së gjithash faji jonë!

Gjatë vitit të kaluar, i dhamë Greqisë:

* 406.5 milionë euro mallra të importuara
* 300 milionë euro duke përdorur AMC dhe Vodafone
* 68.6 miliardë lekë në formë depozitash në katër bankat greke që veprojnë në Shqipëri
* I dhamë për pak para edhe punën e djersën dhe paguam diskriminimin e 800 mijë bashkëatdhetarëve tanë
* Gjithsej i dhamë grekëve mbi 1.5 miliardë euro, ose 25% të prodhimit të brendshëm bruto të vendit tonë.

Si shkëmbim për këtë morëm jo thjeshtë këngën e ushtarëve grekë që duan të bëjnë lidhëse këpucësh me zorrët tona. Morëm edhe poshtërimin në Tiranë me politikanë homoseksualë që nuk guxojnë ta ngrejnë zërin.

Ti mund t'i japësh një përgjigje urrejtjes greke cdo ditë, sa herë që shkon të bësh pazar, sa herë që mbush makinën me karburant, sa herë që ulesh në lokal, sa herë që vendos të zgjedhësh bankën ku do të depozitosh paratë.

Më poshtë ke një listë me mallrat dhe shërbimet greke që ne i kemi identifikuar. Nuk janë të gjitha mallrat, por nëse di të tjera, atëhere ju lutem, shtoni emrin e produktit grek që nuk e shihni në listë dhe më pas dërgoje këtë email te të gjithë miqtë e tu, me kushtin që të mos jenë nga deputetët e kuvendit. Nëse ke mundësi, printoje një apo disa kopje të kësaj liste dhe tregoja prindërve apo miqve të tu që nuk e përdorin emailin.

Dhe ki parasysh se jemi vetëm ne, shqiptarët e ndërgjegjshëm që mund të komunikojmë dhe reagojmë përmes internetit. Çdo gjë tjetër në këtë vend e paska shitur prapanicën.

Lista e zezë e kompanive dhe mallrave dhe shërbimeve greke që nuk duhet të konsumohen


Bankat
1. Alpha Bank
2. Tirana Bank
3. NBG bank
4. Emporiki bank
Kompanitë e sigurimeve
1. Interalbanian
Kompanitë e karburanteve
1. Global Petroleum
2. Mamidoil
3. Evroil

Markat e shpërndarjes me pakicë të karburanteve
1. JetOil
2. Elda
3. Eko

Mallra konsumi të importuara nga Greqia ose të prodhuara në Shqipëri nën pronësi grekësh apo të shiturish. (Përfshihen prodhime evropiane të marketizuara nga kompani greke në Shqipëri)
1. Pepsi
2. Glina
3. Bureto
4. E gjithë linja Elka
5. Cigaret Karelia, përfshirë edhe slimsin që është shumë i konsumuar këtu te ne. Cigaret American Legend dhe Rex
6. Patatinat Lays
7. Seven up
8. IVI
9. Heineken
10. Amstel
11. Chipita
12. Barilla
13. Henkel
14. Makaronat Misko
15. seven days korosan
16. patatinat chipsy
17. bake rolls
18. Molto
19. Kaotonik
20. Fineti
21. Torta Jotis
22. Trahana Jona
23. Linjat kozmetike Fa, Taft, Palete, Schauma, Vademecum, Rilken
24. Detergjentët Dixan, Bref, Silan, Pur dhe Rex
25. Të gjitha mallrat e kompanisë Elka
26. Amita
27. STEP - bojra

Kompanitë e transportit
1. Interalbanian, udhëtimi me autobuzë Shqipëri Greqi.
2. Olympic Airways
3. Joy travel

Mos harro! Kjo listë nuk mbaron këtu. Sa herë që të hyni në supermarket, përpiquni të identifikoni mallra të tjera “Made in Greece”. Shtoje dhe plotësoje këtë listë dhe para së gjithash, mos konsumo mallra greke ose të marketizuara nga kompani greke. Ky është i vetmi reagim që mund të bëjmë ne, shqiptarët që nuk merremi me politikë dhe që ende nuk e kemi shitur nderin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke !   Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Icon_minitimeFri Apr 10, 2009 11:01 pm

pajtohem plotesisht me bojkotimin e produktev Greke

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke !   Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Icon_minitimeSat Apr 11, 2009 2:19 pm

PO pra por sigurisht edhe duhet ta dijme barcodin e prodhimeve greke sepse ne mund ti blejme ato produkte edhe pa e ditur se te cilit shtet.. Zakonisht Serbia dhe Greqia malli i cili nuk eshte i nevojshem apo i skaduar afati na bie neve ne Shqiperi dhe Kosove prandaj ne mund te hame edhe lloj-lloj produkte te dalura afati si pasoje ne mund te semuremi me shume semundje ngjitse dhe kancerogjike.. Prandaj mundesisht me tregoni barkodin e prodhimeve greke sepse shumica e prodhimeve nuk e kane titullin MADE IN prandaj mund te ndodhe gjithqka.... P.sh Greqia mund te fallsifikoj mund te shkruaj ne prodhimet e veta MADE IN TURKEY p.sh dhe per kete eshte i nevojshem barcodi sepse e dime se qfare armiq kemi Greqine dhe Serbine tinzare.

_________________
Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Flaka
Moderator
Moderator
Flaka

Numri i postimeve : 370
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke !   Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Icon_minitimeSat Apr 11, 2009 2:28 pm

Bar kodi i Greqise eshte 520,

Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Boikoto_greket
pra mjafton te shohesh kdin mbi produktet qe blen.
2 shifrat e para te çdo kodi tregojne shtetin nga vjen malli p.sh 80-83 per Italine, 90-91 per Austrine.
-5 shifrat e tjera tregojne adresen e prodhuesit.
-5 shifrat e metejshmet tregojne per vete artikullin, p.sh. çokollate, qumesht etj...
-shifra e fundit sherben per kotrollin e numrave te meparshem per komputerin

_________________
Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Albani11


The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke !   Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Icon_minitimeSat Apr 11, 2009 4:58 pm

Faleminderit Flaka per keto informacione mbi barkodet e Greqise....
Ju jam shume mirenjohes per kete gje shume shume faleminderit... Pra prodhimet qe fillojne me kete barkod jane te Greqise dhe nuk duhen blere...

_________________
Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke !   Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke ! Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqiptarë ! Bojkotoni Prodhimet Greke !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Ekonomia :: Ekonomia-
Kërce tek: