ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Energjia elektrike dhe strukturat paralele

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Energjia elektrike dhe strukturat paralele Empty
MesazhTitulli: Energjia elektrike dhe strukturat paralele   Energjia elektrike dhe strukturat paralele Icon_minitimeFri Apr 10, 2009 10:59 pm

Energjia elektrike dhe strukturat paralele
Borxhi total i qytetarëve të Kosovës ndaj Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK) është rreth 300 milionë euro. Kjo është rryma që konsumohet, faturohet dhe nuk paguhet. Ky borxh publik përdoret si arsyetim për të shpjeguar ndërprerjet e tmerrshme të rrymës që dëmtojnë posaçërisht zonat jashtë qendrës së Prishtinës, ndonëse edhe ata që i paguajnë faturat e tyre vuajnë nga mungesa e saj. Sipas reportazheve mediale enklavat serbe janë përgjegjëse për afro 120 milionë nga borxhi publik total ndaj KEK-ut prej 300 milionë eurosh. Kjo do të thotë se 5% e popullatës është përgjegjëse për 40% të borxhit publik ndaj KEKut.
Kjo nuk shpjegohet me nivelet e ndryshme të varfërisë, nga e cila shqiptarët dhe serbët vuajnë njësoj. Për një pjesë të këtij borxhi është detyrues Genex-i, kompania serbe që e drejton ilegalisht qendrën e skijimit Brezovica në Shterpce. Për pjesën e mbetur janë borxh serbët të cilëve nuk u lejohet të paguajnë faturat e tyre nga strukturat paralele të Serbisë, qëllimi i të cilave është të pengojnë çfarëdo forme të integrimit të serbëve në Kosovë. Deri para pak kohësh KEK-u nuk e ka ndërprerë furnizimin me rrymë për enklavat serbe, sepse kjo konsiderohej nga UNMIK-u si problem politik. Por në anën tjetër, shqiparët kanë pasur dhe ende kanë
ndërprerje të vazhdueshme të rrymës. Tani vonë KEK-u ka filluar të refuzojë t’i riparojë sistemet e dëmtuara në enklavat serbe derisa të firmosin kontratën me KEK-un dhe të kthejnë borxhin për faturat e tyre të papaguara. Nën direktivat e
strukturave paralele serbët i kanë refuzuar këto kushte sepse kjo do të thoshte të pranonin Kosovën si shtet. Kjo është përcjellë me një numër protestash,
si ajo në Shillovë e udhëhequr nga Dragan Nikoliçi, kryetari i strukturave ilegale paralele serbe të Rajonit të Anamoravës. Kur serbët në Shillovë, të prirë nga
Dragan Nikoliçi, kishin bllokuar rrugën kryesore që lidh Gjilanin dhe Dardanën, policia kishte ndërhyrë për të hapur rrugën. Kjo ndërhyrje ishte përshkruar atëherë nga Kryetari Tadiç në Këshillin e Sigurimit si “agresion” dhe dëshmi se “serbët janë komuniteti më i rrezikuar në gjithë Evropën e qytetëruar”.
Si pasojë e këtij konfrontimi ndërmjet KEK-ut dhe enklavave serbe strukturat paralele serbe tani kërkojnë që enklavat të furnizohen me energji elektrike nga kompania elektroenergjetike e Serbisë EPS. Kjo do të zgjeronte ndarjen etnike dhe
institucionale të propozuar në Gjashtë Pikat edhe në fushën e energjisë elektrike. PSSP-ja Zanieri i kishte rekomanduar, asgjë për t’u befasuar, Këshillit të Sigurimit që këtë çështje të zgjidhte Grupi Punues Teknik Prishtinë-Beograd, duke synuar kështu përshrirjen e negociatave me Serbinë rreth asaj se kush do të jetë furnizuesi i energjisë dhe kush do të paguajë për të në Kosovë.
Derisa qeveria e Kosovës nuk bën asgjë për t’i
arrestuar njerëzit që operojnë me 25 komunat
paralele të Serbisë, si dhe me strukturat e tjera
të saj brenda Kosovës, ndalimi i zyrtarëve të
Serbisë jashtë Kosovës për të hyrë në vend
është vetëm marketing.

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Energjia elektrike dhe strukturat paralele Empty
MesazhTitulli: Re: Energjia elektrike dhe strukturat paralele   Energjia elektrike dhe strukturat paralele Icon_minitimeFri Apr 10, 2009 11:19 pm

Shqipetari te pergezoje per temen,eshte e qelluar.
Pikerishte parandalimin e ketyre strukturave paralele te Serbise,dhe emrat e zyrtareve te larte te tyre i pate publikuar Levizja VETEVENDOSJE! pra dy javeve.
Ne hartimin e ketyre listave,qeshte me e rastesishmja se zyrtaret e ketyre strukturave mernin rroga edhe nga buxheti i Kosoves.
Si qeveritaret ashtu edhe prokuroret e Kosoves po e mbrojne paligjeshmerine.
Cenimi i sovranitetit dhe integritetit territorial te vendit eshte deme ndaj te gjithe qytetareve dhe secilit prej tyre.
Kete e bejne strukturat paralele,gje qe po na demton te gjitheve.
Strukturat paralele duhet arrestuar e denuar,e jo shperblyer.
Shperblimi i tyre e demton Kosoven.
Qeveria e Kosoves po i shperblen ato me tolerim dhe para.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Energjia elektrike dhe strukturat paralele Empty
MesazhTitulli: Re: Energjia elektrike dhe strukturat paralele   Energjia elektrike dhe strukturat paralele Icon_minitimeFri Apr 10, 2009 11:22 pm

Qeveria po i stimulon keto struktura duke i paguar nga djersa e qytetarve te saj

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Albanian Warrior
Antar i ri
Antar i ri
Albanian Warrior

Numri i postimeve : 121
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 8
Data e regjistrimit : 19/03/2009

Energjia elektrike dhe strukturat paralele Empty
MesazhTitulli: Re: Energjia elektrike dhe strukturat paralele   Energjia elektrike dhe strukturat paralele Icon_minitimeSat Apr 11, 2009 6:17 pm

POr jo vetem qe i ndihmon ne shuma te majme parashe por pi liron nga pagesa e engrgjise elektrike, po te shikohet se sa eshte hargjuar rryme vetem nga serbet atehere do te na dalin vlera te medha parashe qe as Bill Gates nuk mund ti mbulonte ato te gjitha, qeveria po i paguan dhe po i mane mire qytetarte serbe perkundrazi ka shume familje ne Kosove ku vdesin nga uria dhe nuk kane ushqim sa per ti ushqyer femijet e vet dhe eshte varferi e skajshme sa ska ndersa qeveria nuk iu vendon veshin atyre i nderton ndonje kusheriri te ndonje ministri shtepine dhe thote se shikoni se qfare kame ndertuar kurse serbeve ju krijohen kushte te mira jetese.
Nje gje te tille bene eshte KEK-u i cili i qkyq te gjithe konsumatoret shqiptare nga energjia elektrike ndersa kah gjinden serben as nuk e levizin kembet ti shikojne njesoret e energjise elektrike e lere me te shkyq nga rrjeti i energjise elektrike ...
Perderisa nje shqiptare po vdes urie pa buke nje serb eshte i mbushur me para te qeverise e cila ia ka marre popullit dhe i jep serbeve armiq.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Energjia elektrike dhe strukturat paralele Empty
MesazhTitulli: Re: Energjia elektrike dhe strukturat paralele   Energjia elektrike dhe strukturat paralele Icon_minitimeSat Apr 11, 2009 11:49 pm

Albanian Warrior shkruajti:
POr jo vetem qe i ndihmon ne shuma te majme parashe por pi liron nga pagesa e engrgjise elektrike, po te shikohet se sa eshte hargjuar rryme vetem nga serbet atehere do te na dalin vlera te medha parashe qe as Bill Gates nuk mund ti mbulonte ato te gjitha, qeveria po i paguan dhe po i mane mire qytetarte serbe perkundrazi ka shume familje ne Kosove ku vdesin nga uria dhe nuk kane ushqim sa per ti ushqyer femijet e vet dhe eshte varferi e skajshme sa ska ndersa qeveria nuk iu vendon veshin atyre i nderton ndonje kusheriri te ndonje ministri shtepine dhe thote se shikoni se qfare kame ndertuar kurse serbeve ju krijohen kushte te mira jetese.
Nje gje te tille bene eshte KEK-u i cili i qkyq te gjithe konsumatoret shqiptare nga energjia elektrike ndersa kah gjinden serben as nuk e levizin kembet ti shikojne njesoret e energjise elektrike e lere me te shkyq nga rrjeti i energjise elektrike ...
Perderisa nje shqiptare po vdes urie pa buke nje serb eshte i mbushur me para te qeverise e cila ia ka marre popullit dhe i jep serbeve armiq.....


JAm plotesiht dakort me ate qe tha shqipetari me larte ku tregoi te verteten mbi Energjine Elektrike qe nuk i kontrollojne rrymen e hargjuar nga Strukturat Paralele...
Vazhdim te mbare.... Wink

_________________
Energjia elektrike dhe strukturat paralele 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
Energjia elektrike dhe strukturat paralele Empty
MesazhTitulli: Re: Energjia elektrike dhe strukturat paralele   Energjia elektrike dhe strukturat paralele Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Energjia elektrike dhe strukturat paralele
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Politikë-
Kërce tek: