ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Piramidat ilire ne Bosnje!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Piramidat ilire ne Bosnje!! Empty
MesazhTitulli: Piramidat ilire ne Bosnje!!   Piramidat ilire ne Bosnje!! Icon_minitimeSun Apr 12, 2009 12:31 pm

Një studiues boshnjak beson se ka zbuluar rrënojat e të parës Piramidë të ndërtuar në Europë, mijëra vjet më parë. Sipas tij ajo është vepër e ilirëve, banorëve të parë të Ballkanit. Ajo ndodhet në kodrën e Visoçocos, ne veri te kryeqytetit Sarajevë. Zbulimi i tyre u bë nga Semir Osmanagiç, nje kërkues profesionist i civilizimeve te lashta, qe jeton në ShBA. Ai ka botuar nente vëllime te “Historise alternative” dhe eshte studiues i piramidave ne Ameriken Qendrore dhe Jugore. Ai beson se iliret jetuan ne rajon 27 mije vjet me pare. Studiuesi mendon se Piramida e Diellit, siç e quan ai, është një nga më të mëdhatë në botë, 100 metra e larte, pak me e ulet se piramida e Gizes ne Egjipt.
Eshte nje kryeveper ilire qe sipas shkenctareve eshte ndertuar me shume perrpikmeri....

Piramidat ilire ne Bosnje!! Imsr3tk

Piramidat ilire ne Bosnje!! 7233.93223

_________________
Piramidat ilire ne Bosnje!! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Piramidat ilire ne Bosnje!! Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!   Piramidat ilire ne Bosnje!! Icon_minitimeSun Apr 12, 2009 12:32 pm

Piramidat ilire ne Bosnje!! Attachment

Piramidat ilire ne Bosnje!! 7233.93218

_________________
Piramidat ilire ne Bosnje!! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Piramidat ilire ne Bosnje!! Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!   Piramidat ilire ne Bosnje!! Icon_minitimeSun Apr 12, 2009 12:33 pm

Piramidat ilire ne Bosnje!! 800px-1973_Visoko


E mrekullueshme a po jo

_________________
Piramidat ilire ne Bosnje!! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Piramidat ilire ne Bosnje!! Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!   Piramidat ilire ne Bosnje!! Icon_minitimeSun Apr 12, 2009 12:34 pm

Piramidat ilire ne Bosnje!! 800px-Bosnian_Pyramid

_________________
Piramidat ilire ne Bosnje!! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Piramidat ilire ne Bosnje!! Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!   Piramidat ilire ne Bosnje!! Icon_minitimeMon Apr 13, 2009 12:29 pm

Piramidat ilire ne Bosnje!! Piramidailire_1

_________________
Piramidat ilire ne Bosnje!! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Piramidat ilire ne Bosnje!! Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!   Piramidat ilire ne Bosnje!! Icon_minitimeMon Apr 13, 2009 12:35 pm

Qyteti Visoko me 50.000 banore gjendet ne Bosnje ne rrugen mes Zenices dhe Sarajeves prane lumit Bosna. Ky qytet eshte 30 kilometra larg Sarajeves, apo 200 km nga kufiri verior i Kosoves.

Qysh prej vitit 2006 Visoko esht bere qender e zbulimeve arkeologjike, atje jane zbuluar PIRAMIDAT ILIRE, qe sot quhen Piramidat Boshnjake.

Prej 25 - 30 gusht ne Sarajeve u mbajt Konferenca Shkencore Nderkombetare e Piramidave nen perkujdesjen e shtetasit amerikan Semir Osmanagic. Ne kete konference moren pjese eksperte te gjeodezise, dhe te arkeologjise nga shume vende te botes, por, mjerisht, asnje nga trevat shqiptare.

Ne kete konference mori pjese vetem nje gjeodezist shqiptar Enver Buza, por ai ishte perfaqesues nga Sarajeva.

Cka eshte me rendesi per ne shqiptaret, nese zbulimi del se eshte i vertete, atehere prapa tyre qendrojne iliret - para-ardhesit e shqiptareve. Kjo ka domethenie madhore, sepse verteton lashtesine dhe virtytet e kultures se vjeter iliro-shqiptare.

Ekspertët egjiptian të piramidave, të cilët janë të njohur në botë, mbrojnë tezën e ekzistimit të këtyre piramidave dhe deklarojnë se ato janë të punuara nga dora e njeriut dhe jo natyra. Këto piramida kanë mjaft kundershtarë nga evropa perendimore. Kohëve të fundit mediat italiane i kanë dhënë hapësirë këtyre zbulimeve madhështore.

Javën e kaluar erdhi një lajm me rëndësi pro mbështetësve të tezës së piramidave ilire nga instituti gjerman se analizat e bëra në laborator tregojnë se druri i gjetur në tunel të piramidës është i vjeter rreth 35 mijë vite.

Nese del qe piramidat jane te verteta, historia e njerezimit do te ri-shkruhet, ku nje rendesi te veqantë do ta kene Iliret - para-ardhesit e kombit tone.

_________________
Piramidat ilire ne Bosnje!! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Njomza

Njomza

Numri i postimeve : 33
Reputacioni : -3
Data e regjistrimit : 19/03/2009

Piramidat ilire ne Bosnje!! Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!   Piramidat ilire ne Bosnje!! Icon_minitimeSun Apr 26, 2009 10:51 pm

Une mendoj qe keto piramida jane te verteta ama nuk jane ilire nuk mundem ta besoj nje gje te tille te ishn kane ilire ishin gjete ndonje piramide ne SHqiperi apo diku ne Kosove apo ku banojne shqiptaret kur dihet se shqptaret jane pasardhes te Ilireve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Piramidat ilire ne Bosnje!! Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!   Piramidat ilire ne Bosnje!! Icon_minitimeMon Apr 27, 2009 1:49 pm

Njomza shkruajti:
Une mendoj qe keto piramida jane te verteta ama nuk jane ilire nuk mundem ta besoj nje gje te tille te ishn kane ilire ishin gjete ndonje piramide ne SHqiperi apo diku ne Kosove apo ku banojne shqiptaret kur dihet se shqptaret jane pasardhes te Ilireve.

Pershendetje Njomza
Duke u nisur nga fakti se Iliria eshte shtrire ne nje pjese bukur te mire te ballakanit e gjeri ne austri dhe me qudit fakti se pas vetes iliret kane lene shume fakte qe deshmojne se populli ilire ka qene i civilizuar e jo siq thone greket apo ndonje autor se iliret nuk jane autokton perkundrazi iliret jane paraardhesit e pellazgeve te cilket kane qene autokton...
Keto piramida i cilesoj si te verteta sepse iliret kane qene me te civilizuar se cdo popull tjeter edhe me shume se egjiptjanet e shume popuj te tjere...
Nese nuk beson atehere jane gjetur edhe disa piramida te lashta ilire ne Maqedoni e nese ne Bosnje nuk jane ilire ne Maqedoni besoj qe jane ilire. Sidoqofte te pershendes

_________________
Piramidat ilire ne Bosnje!! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
Piramidat ilire ne Bosnje!! Empty
MesazhTitulli: Re: Piramidat ilire ne Bosnje!!   Piramidat ilire ne Bosnje!! Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Piramidat ilire ne Bosnje!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Bota :: Bota-
Kërce tek: