ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeThu Apr 16, 2009 3:52 pm

Nga vete titulli i temes po kuptohet se cili eshte statusi i shqipetareve ne MAl te Zi cila eshte jeta e tyre ekonomiko-politike si jane harruar gati krejtesisht nga qeveria shqiptare por edhe nga populli shqiptare... Ju ftoj qe te debatojme ne kete teme per shqiptaret e Malit te Zi pse jane lene aq anash dhe pse Mali i Zi po diskriminon shqiptaret atje dhe po ndalon gjuhen shqipe dhe po shfrytezon qytetet me bregdetin me te bukur ne Mesdhe Uliqinin...

_________________
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeThu Apr 16, 2009 4:07 pm

Une mendoj se shqiptaret atje jane shume te diskriminuar dhe nuk u ipen te drejtat e mjaftueshme po ashtu edhe jane harruar shume nga qeveria e Shqiperise dhe nuk u jipet asnje ndihme atyre...
Si rrjedhoje atje po ndalohet gjuha shqipe dhe po behet gjuhe zyrtate gjuha e Malazezve po ashtu meqense bukurine natyrore te trojeve shqiptare qe jane ne Pjesen ku jetojne Shqiptaret perseri Mali i Zi po konolizon vendin dhe po hape sa ma shume shkolla universitete e lloj institucione per te mire te banoreve te malit te Zi siq eshte rasti me Ulqinin aj vend i mrekullueshem me bregdet fantastik nder bregdetet me te mira ne Mesdhe po shfrytezohet nga autoritetet e Malit te Zi....
Me sa di une atje eshte vetem nje universitet shqip ne te gjitha ato treva, e sa e sa jane malazez, me mijra...

_________________
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeThu Apr 16, 2009 4:09 pm

Informacion rreth trevave shqiptare ne Mal te ZI
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Adon45

Malësia e Madhe është pjesë e trojeve shqiptare dhe shtrihet në lindje të Podgoricës(Mal të Zi)e vazhdon deri në pjesen veriore të Liq.Shkodres, duke perfshirë një pjesë të mirë të Qarkut Malësi e Madhe në Shqipëri.Është zonë malore me lartësi mbidetare midis 800 e 1700 m. Në tërë këtë hapësirë rrjedh lumi i Cemit, i cili buron nga Alpet Shqiptare (Bjeshkët e Nemuna) dhe derdhet në Moraçë.Kjo krahinë shqiptare shtrihet në pjesën veri-përëndimore të Shqipërisë, që nga Shala deri te Shpella e Berishës në brigjet e lumit Moraça.Në Mesjetë ky regjion njihet si Pulti ose Pulati ne dokumentat Bizantin.Ky regjion ka një popullsi autoktone shqipetare.Qendra kryesore eshtë Tuzi ne Mal të Zi kurse Kopliku në Qarkun Malësi e Madhe në Shqipëri.Rrethi Malësi e Madhe në Shqipëri përbëhet nga Bashkia Koplik dhe nga 5 komuna: Komuna Kelmend, Kastrat, Shkrel, Rrethinat e Koplikut dhe Komuna Gruemirë, të cilat, në vitin 2009 numërojnë rreth 40 015 zgjedhës..Kurse pjesa e M.Madhe ne Mal te Zi kanje popullsi prej 60.000 banoresh kryesisht shqiptar.


Historia e Malsisë
Sipas traditës popullore të Malsisë,të parët e ketyre fiseve shqiptare ishin nga Bosna dhe Hercegovina,te cilet ishin detyruar te shpernguleshin drejt jugut pas invazionit sllav dhe pushtimit osman,dhe ishin vendosur ne keto anë.Pikërisht Eposet e kreshnikve shqiptar(Cikli i kengevë Muja dhe Halili,nga Lugjet e Verdha (Jutbina) diku ne Kroaci ose Bosnje)e vertetojne me së miri tezen se Iliro-Shqipetarët ishin deri vone prezent ne brendesi të Bosnjes dhe Hercegovinës.Tradicionalisht besohet se në fillim ishin 12 fise shqiptare te Malsisë;Kelmendi, Hoti, Gruda(Sumasi), Shkreli, Kastrati, Trieshi(Triepshi), Piperi, Kuçi, Vasojeviçi, Krasniqja, Gashi dhe Bytyçi.Sipas Legjendës i pari i tyre që erdhi ne Malesi quhej KEQ PREKA dhe kishte 5 djem;Lazar Keqi (Hoti), Ban Keqi (Trieshi), Kras Keqi (Krasniqi), Piper Keqi (Piperi), dhe Vaso Keqi (Vasojeviçi).Trieshi ishte vellau i vogël i Hotit ndersa Piperi dhe Vasojeviçi me kalimin e kohës u sllavizuan plotesisht,sikurse nje pjesë e Kuqit,kurse Krasniqi me ardhjen e turqve u islamizua.Në veri keto fise kufizoheshin me sllavët, ne jug me Arberinë dhe ne prendim me Shkodrën. Nuk eshtë e qartë se cilit fis i perkisnin Rrancat e Malsisë, Kopliku, Grizha, Buza e Ujit, Jubica, Reçi, Lohja e Rrjolli, por ato ishin pjese e Malsisë.Më vonë erdhen Dukagjinasit(Shala,Shoshi etj) dhe u futen si pyke ne mes të Malsisë duke e ndare në dysh;Malesi të Madhe(Hoti, Gruda, Kelmendi,Koja e Kuçit, Kastrati, Shkreli dhe Triepshi)dhe Malesi të Vogël(Krasniqja, Gashi, Bytyçi).

Malësia e Madhe ndahet në tri zona: zonat bjeshkore, zonat malore dhe zonat fushore.

Zonat bjeshkore janë: Triepshi, Korita e Hotit, Kelmendi dhe disa zona të Shkrelit.

Zonat malore janë: Koja, Fudnat, një pjesë e Grudës, pjesa e madhe e Hotit, një pjesë e Kastratit dhe e Shkrelit.

Zonat fushore janë: Kopliku, Gruemira, Buz-Uji, një pjesë e Kastratit dhe e Hotit, si dhe Gruda, e cila ka më së shumti fushë: Fusha e Cemit, Dheu i Zi, Fusha e Vllanës, Fusha e Vranës, Fusha e Tuzit, Fusha e Mileshës dhe Fusha e Dinoshës.

_________________
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Flaka
Moderator
Moderator
Flaka

Numri i postimeve : 370
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeThu Apr 16, 2009 7:16 pm

Shqiptaret ne Mal te Zi nuk kane fare te drejta, bile as mesimi ne gjuhen shqipe e mos te flasim edhe per te drejta tjera te tyre... Diskriminim ne te gjitha fushat....!

_________________
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Albani11


The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeThu Apr 16, 2009 8:21 pm

te falemderoj jasht mase Sandokan per temen e rendesishme qe deri me tani eshte e harruar.


Mendoj se ne te gjitha aspektet si ne arsim administrata kultur gjuhe dhe flamur , pra ne te gjitha te drejtat shqiptaret ne Mal te zi jan te diskriminuar .

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeFri Apr 17, 2009 1:01 am

Ata dita e dites po harrohen dhe po humbin me te vertet ndjenjen e te qenurit shqipetar atyre ju duhet vetem nje mbeshtetje apo perkrahje nga ana jone sadopak...

_________________
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Albanian Warrior
Antar i ri
Antar i ri
Albanian Warrior

Numri i postimeve : 121
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 8
Data e regjistrimit : 19/03/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeFri Apr 17, 2009 11:38 pm

Valla me te vertete shqiptaret e Malit te Zi jane lene shume anash dhe nuk perfitojne asnje ndihme po perkundrazi mali i zi i rrjep duke i shtupur duke i marre taksa te shumta... Der ato alamet troje na kane humbur Ulqini me bregdetin me te bukur ne Mesdhe e Ballkan Plava e Gucia vende fantastike madje dhe TUZI e Rozhaja gjithe ato troje jane ne goje te sllaveve dhe kur eshte me keq jane harruar edhe nga qeveria SHqiptare ku ajo duhet ti rimekembe dhe tu ndihmoje por perkundrazi ajo i injoron sepse politika qe Shqiperia dhe tere trojet shqiptare jane futur eshte e "zeze" dhe nuk po lejon bashkimin ndermjet trojeve tona shqiptare... Jemi te ndare mozamakeq duhet te organizohemi per liri e vetvendosje deri ne arritjen e aspiratave tona shekullore dhe te permbushim amanetin e deshomreve...
Athere qfare presim.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Flaka
Moderator
Moderator
Flaka

Numri i postimeve : 370
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeSat May 09, 2009 6:45 pm

Pa dyshim se statusi i shqipetareve ne Mal te Zi nuk perfillet fare nga institucionet perkatese te Malit te Zi. Ata jane te diskriminuar ne cdo fushe te jetes dhe me e keqja nuk ka shkolla per te mesuar gjuhen tone amtare perkundrazi ata mesojne gjuhen malazeze, perfitojne asnje ndihme financiare apo edhe materiale.

_________________
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Albani11


The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeSat May 09, 2009 7:07 pm

Statusi i shqiptarve ne Malin e zi eshte sikurse aj i qamve ne greqi pa kurfar te drejtash as ne arsim dhe asgje tjeter kur dihet se 27% ne Mal te zi jan Shqiptar dhe nuk gezojn as 0.01% e te drejtav sa serbet ne Kosove ku 5% e tyre kan me shum te drejta se sa 90% e shqiptarve ne Kosove , pra shqiptaret nuk kan te drejta askund e sidomos ata qe jetojn ne Mal te zi , Maqedoni , Qameri , Lugin te Presheves ....

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Flaka
Moderator
Moderator
Flaka

Numri i postimeve : 370
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeFri May 15, 2009 10:53 pm

Janë pikërisht trevat shqiptare me të varfërat në Mal të Zi ku nuk ka fare ekonomi a investime gjë që po ysht pandalshëm një emigrim me përmasa kanosëse e shqetësuese. Shirley Diogardi ka të drejtë kur shkruan: ‘Mali i Zi ia doli t’i detyronte shqiptarët të iknin nga tokat e tyre pa shkrepur asnjë fishek, por falë praktikave antinjerzore siç janë, fjala vjen, mohimi i shërbimeve themelore të jetesës, si mungesa e ujit të pijshëm, e rrymës, e telefonit, pastaj mungesa shumë e theksuar e shkollimit, papunësia, mospjesmarrja në jetën politike, konfiskimi i mijëra hektarëve tokë në pronësi të shqiptarëve, dhënia e dokumenteve të shumta ilegale për inkurajimin e imigrimit jashtë vendit, persekutimin dhe burgosja e disidentëve dhe akordimi i lehtësirave dhe përfitimeve të shumta për ata shqiptarë që tregoheshin të gatshëm të hiqnin dorë nga gjuha dhe historia e tyre’

_________________
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Albani11


The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitimeFri May 29, 2009 9:42 pm

Policet malazez, u shperblyen per vrasjen e shqiptareve.

Historia na tregone qarte se te gjithe okupoatoret tane barbar romak,grek,serb,malazez, turq e tj,qe shkelen mbi tokat shqiptare gjate shekujve,erdhen per te na grabitur,vrare e shfarosur ne si kombe dhe per tu vendosur vet ne trojet tona.Mbi popullin tone iliro-shqiptar,teper bujar, paqesor e liridashes,ata perdoren te gjitha mjetet dhe format e ashpra te dhunes,kryen masakra tragjike dhe krime nga me c'njerezoret,duke na rrembyer hapesira te medha teritoresh,cunguar, t'kurrur,coptuar e minimizuar vazhdimisht pa mase dhe lene pase plage te pasherueshme per mbi trupin tone,te cilat nuk jane kuruar ende,dhe rrjedhin akoma gjak,si ne Kosove,Mal te Zi,Kosove Lindore,Maqedoni, Cameri e tj.Ky fakt mjafte i rendesishem,nuk mund te harreohet kurr per asnje caste dhe duhet mbajtur mire parasysh,sepse pamvarsisht nga kohet e reja qe pruri demokracia, rreziku i fqinjeve tane sllav ne verilindje dhe atyre grek ne jug,ka qene dhe do te mbetet perhere real,veprues dhe teper kercenues kunder nesh..Kete e tregone shume qart dhe me se miri edhe shteti i sotem cernogoras,qe ka gjysmen e madhesise se tij me troje te grabitura shqiptare,i cili ashtu si paraardhesit e vete, vazhdone te mbaje te njejtin qendrim teper agresive ndaj popullit tone,te cilin po e terrorizone gjithmone me veprime te shumta kriminale nga me brutalet e ekstreme,per ta detyruar ate qe te largohet e ti braktise teritoret e tij autoktone e stergjyshore dhe boshatise ato,e pastaj ti sllavizoi gradualisht duke e zhdukur pefundimisht nga harta e Malit te Zi dhe ajo e Ballkanit.Te gjitha strukturat shteterore dhe levat e tij te dhunes e te drejtesise,qe nga policia,sherbimi inteligjent sekret, prokuroria,gjykatat e tj,po ecin perseri ne rrugen e vjeter te hegjemonizmit sllav dhe po vazhdojne te pergatisin ende drama te zeza,te mbushura plote me akte dhe aventura te reja krimi,te cilat po i aplikojne ato me shume kujdes, duke u maskuar e justifikuar para popujve,perndimit e nderkombetareve,per te realizuar qellimet e veta te mbrapeshta sllavizuese. Pjelle e nje politike te tille shovinisto-ekspansioniste eshte edhe tragjedia e fundit fantazem dhe e pergjakeshme "Fluturimi i Shqiponjes” qe vazhdone te luhet me jeten e popullit shqiptar te Malesise,ku u arrestuan 18 djem te rinje trima dhe u vrane e masakruan 4 deshmoret e lavdishem,Pjeter Zef Sinishtaj,Nik Marashi Dedvukaj,Martin Fran Dedvukaj dhe Age Tom Dedvukaj,te cilet,me nje trimeri te rralle u ndeshen dhembe per dhembe me terroristet e armatosur rend te milicise cernogarase,duke mos kursyer as jeten e tyre per Liri dhe me aktin e larte heroik qe kryen para Popullit e Atdheut te vete,ata e rreshtuan veten e tyre ne altarin e Kombit Shqiptar,perkrah Dede Gjon Lulit,Isa Buletinit,Isuf Gervalles,Adem Jasharit,Fahmi e Xheve Ladrovcit e mijera te tjereve.Populli shqiptar i kesaj treve,duke qene teper patriot dhe nje kala e forte dhe e pamposhtur e shqiptarizmes,ai u vu ne shenjester dhe u godite befasishte ne mese te nates e pa meshire, me zjarr e hekur nga forcat destruktive te Cetinjes me qellime te caktuara,per ti vjedhur votat,frikesuar dhe devijuar nga rruga e tij e drejte dhe e ligjeshme,si dhe per ta nenshtruar ate,qe te qendroi i disiplinuar dhe i roberuar nen urdherat dhe ligjet raciste te pushtuesit,i cili po punone djallezisht qe ta fute ate me detyrim ne udhen e erret te humbjes se identitetit te vet nacional dhe shkaterrimit pjese-pjese e perfundimtar te tij,si ne Podgorice,Plave,Guci e tj.Kjo loje e madhe dhe e dhuneshme sllave malaziase,qe nuk eshte gje tjeter vecse diskriminim dhe gjenocid i vertet klasik per te realizuar nje spastrim etnik ne kohet e some moderrne te demokracise, jo vetem qe ka rritur me shume urrejtjen e bashkekombesve tane kunder okupatorit cerrnogoras,por ne te njejten kohe,ajo e ka konsoliduar edhe me tej unitetin brenda rradheve te popullit tone ne Mal te Zi,duke e bere ate me te vetedishem e me te vendosur se kurr ndonjehere, per ti vazhduar me me force e guxim kerkesat e tij te ligjeshme per liri,drejtesi e barazi shoqerore, nga te cilat ai eshte i privuar prej politkes antishqiptare qe ndjekin pushtetaret dhe qarqet e Podgorices.Populli yne trim malesor i mbeshtetur fuqimisht nga i tere Kombi e Diaspora jone patriote,si dhe i udhehequr e drejtuar me besnikeri e zgjuarsi prej partive politike shqiptare dhe lidereve te tyre atdhetar si ,Mehmet Bardhi, Vasel Sinishtaj,Maliq Cunmulaj,Nikoll Camaj,Luigj Juncaj Muhamet Gjokaj, e tjere,jo vetem qe po i perballone me sukses pasojat e kesaje masakre,por ne te njejten kohe,ai eshte ngritur i teri ne kembe kunder dhunes sllave qe po kryhet ndaj tij dhe me mjete demokratike e paqesore e detyroi regjimin gjakatar cerrnogoras te nxierri para drejtesise dhe denoi te gjithe kriminelet e policise qe i urdheroi vet Podgorica ne kryerjen e kesaj kasapane te madhe kunder shqiptareve ne shtator te vitit dymije e gjashte.Per te dale nga kjo situate kaotike ne te cilen eshte futur,qe te ule tensionin e madhe te krijuar brenda shtetit te saj te degraduar e te kalbezuar, rregulluar marrdheniet teje te ashpersuara me shqiptaret dhe zbukuruar imazhin e zi qe ka prezantuar para opinionit perparimtar boterore,klika shoviniste e Cetinjes,disa kohe me pare, paturpesisht dhe sa per sy e faqe nxorri gjoja perpara “Drejtesise”vetem pese korba blu nga qindra kriminel te milicise se saj, qe terrorizuan e gjakosen krejt Malesine dhe vrane e prene sic ju deshi qefi,per te cilet bluzat e zeza te”Gjykates” cerrnogorase vendosen nje largim disa mujoresh nga puna(prej policise),ndeshkim i cili nuk eshte gja tjeter vecse nje pushim (vacation) i gjate, per te marre forca e energji te reja e te kryejne perseri krime te tjera edhe me te renda ndaj popullit shqiptar.Eshte e natyrshme dhe me se e qarte se “Drejtesia” antishqiptare e Malit te Zi nuk mund ti denonte kurrsesi kobrat vrasese profesioniste cerrnogorase , te cilat i ka urdheruar dhe instruktuar vet shteti malazez qe te bejne nje veprim te till,sepse atehere asaj i duhet te marre nen pergjegjesi penale dhe te burgose me denime te renda te gjithe lideret e larte te Podgorices,presidentin Filip Vujanovic, Kryeministrin gangsterr Milo Gjukanovic dhe ministrat e tij,te cilet jane autoret vertete te frymezimit dhe pergatitjes se ketij krimi kaq monstruoz e c'njerezor,qe nuk eshte pare gjate dekades se fundit,qysh pas shkaterrimit te regjimit gjakatar te Milloshevicit,ku bente pjese edhe banditi i vogel e aventurier i Monte Negros ,i cili sot na eshte bere gjoja demokrat,duke tundur flamurin e paqes e te miqesise,ne nje kohe kur hanxharin e gjakosur me te cilet vrau shqiptaret nuk e ka hequr akoma nga dora dhe po e mbane ate gati ne gadishmeri per te bere masakrra te tjera. Askush nuk duhet te ushqeje me iluzione dhe njekohesisht te shpresoi me naivitet e mendjelehtesi,se shteti malazez do te siguroje drejtesi per shqiptaret,se vrasesi cerrnogoras eshte bere paqesor,se ujku qime zi eshte bere i “urte”e “demokrat” e te tjera mashtrime, pasi ky veprim arbitrar,antiligjor dhe antidemokratik na bindi plotesisht te gjitheve edhe nje here me fakte dhe prova te forta,se shteti i Cetinjes nuk eshte gje tjeter,vecse nje diktature neofashiste e regjim racist,qe viktimat e tij me kombesi shqiptare i denone edhe me ligje pas torturave dhe vrasjes,ndersa policet e vet qe jane autoret e krimit e te dhunes i merre me mbrojtje dhe i dekorone.

Vrasesit duhen ndeshkuar me denime te renda.

Vrasja ka qene dhe do te jete vazhdimisht nje nga krimet me te ashpra e me ekstreme qe njehe shoqeria njerezore dhe pasojat e saj do te mbeten gjithmone shume te hidhura,mjafte tronditese e te pariparueshme per te gjithe popujt.Ajo eshte nje dukuri e se kaluares, karakteristike e njerezve jo normal,te semure psiqik,agresiv e kriminel,dhe e shteteve diktatoriale shoviniste,fashiste, komuniste dhe e klaneve te tyre,e cila fatkeqsisht po ekzistone e mbijetone edhe ne kohet e sotme moderne,duke na dhene goditje te forta dhe viktimizuar njerez te shumte e te pafajshem.Ky krim,kur kryhet nga shteti,ose punonjesit e strukturave te tij,kunder nje personi apo kombesie tjeter,per motive te ulta raciste e etnike,si dhe per te realizuar qellime te caktuara politike e shoviniste,atehere ai shndrrohet ne vepra te tjera penale edhe me te renda,dhe merre ngjyrat e terrorizmit,gjenocidit,aparteidit,spastrim etnik e tj.Per te parandaluar dhe minimizuar ne maksimum kete lloje veprimtarie krimiale kaq cinike,shkenca juridike e ka analizuar ate ne detaje e me hollesi,duke nxierre ne dukje edhe shkaqet e ndodhjes se ketij fenomeni dhe ne te njejten kohe, ajo ka parashikuar e rekomanduar qe te merren masa efikase e percaktohen sanksione te ashpra ne lufte kunder nje krimi te till kaq te eger e ndaj autoreve te tij.Per nga rrezikshmeria e madhe qe paraqet ky fenomen negativ,si dhe per ta luftuar ate ne menyre te sukseseshme, dhe me forma e mjete te shpejta e efikase,organet me te larta shteterore ligjevenese te c,do vendi, (parlamentet),ato te sistemit te drejtesise dhe organizma te ndryshme nderkombetar kane formuluar dhe miratuar nje sere kodesh ligjore e penale,te cilat parashikojne sanksione teper te ashpra,per keta lloje kriminalesh,qe shkojne nga 25 vjet,me burgim te perjetshem e deri ne denime kapitale. Edhe Mali i Zi,qe e konsiderone veten si nje shtet gjoja te”konsoliduar”dhe aq me teper “demokratik”,i ka me siguri te pasqyruara mire ne Kodin e tij Penal masat dhe sanksionet e denimit kunder personave te ndryshem, qe kryejne vrasje, te cilat besojme se duhet te jene te renda.

Megjithate ne kundershtim te plote me kushtetuten malazeze,dhe kodet e tjera ligjore te ketij shteti dhe parimet e te drejtes nderkombetare,Gjykata e Larte e Podgorices,e perbere vetem nga jurist kriminel e xhelat (malazez) publikisht arriti te beje marrezine me te madhe antiligjore, antidemokratike e antinjerezore te kohes,duke ja kaluar edhe gjykatave te fashizmit dhe dekorone 5 policet vrases cerrnogoras te cilet,kane rrahur e masakruar tere krahinen e Malesise,ne nje kohe qe ajo duhej ti kishte ndeshkuar ata dhe qindra polic te tjere me burgime e masa te rrepta denimi..Kjo gjykate antishqiptare me arrogance,dhe ne menyre te hapur e brutale fyeu keq imazhin e drejtesise dhe i beri nje sherbim te madhe krimit dhe terrorizmit jo vetem ne shtetin malazez,por edhe atij ndedrkombtar, duke e rreshtuar veten perkrah tyre e ne nje llogore me disa forca te erreta kriminale sllave(ruso-serbo-greke) qe po mbjellin vdekjen jo vetem ne Ballkan,Europe e Azi,por edhe ne Afrike,Ameriken e Jugut e me gjere,te cilet me siguri do te fitojne vetem disfaten,urrejtjen dhe mallkimin e popujve.

Te burgosurit tane politik ne procesin”Fluturimi i Shqiponjes” nuk duhet te pranojne asnje trup gjykues te okupatorit malazez

Shteti Cerrnogoras gjithmone ka ndjekur nje politike te eger ndaj bashkeatdhetareve tane ne Mal te Zi dhe i ka trajtuar e eshte sjelle me ta si nje okupator barbar,i cili jo vetem qe ju ka mohuar atyre te gjitha te drejtat elementare e te ligjeshme,por ne te njejten kohe ai i ka dhunuar, vrare,terrorizuar,denuar dhe diskriminuar ata ne vazhdimesi.Per te gjithe veprimtarine e ashper kriminale qe kane kryer regjimi shovinist malazeze,policia,klanet terroriste dhe gjykatat vrasetare te tij kunder bashkekombesve tane,sot ekzistojne deshmi,prova,fakte te plota dhe dokumenta te shumta,mjafte te sakta e ta pakundershtueshme qe i akuzojne dhe ngarkojne keto struktura me pergjegjesi te madhe te cilat fare lehte mund dhe duhet te dergohen para drejtesise deri ne gjyqin e Hages,atje ku po gjykohen sot bashpuntoret dhe vellezerit e tyre kriminel serb.Perfundimi i ketij gjyqi dhe masa e denimit qe ju dha trupi gjykues policeve kriminel sllav,tregone qarte edhe nje here se sa antishqiptare eshte gjykata malazeze,e cila nga Tempull Drejtesie eshte shndrruar ne nje Instrument Dhune dhe mbane pergjegjesi direkte per te gjitha krimet masive ,tragjike e te shemtuara qe jane kryer per me shume se nje shekull kunder popullit shqiptarper ne kete shtet.Duke pare se pushtetaret e Podgorices ne menyre periodike dhe pa u ndalur po veprojne hapur kunder nesh dhe po na sulmojne ,godasin e gjakosin me te gjitha mjetet qe disponojne,atehere edhe neve nuk duhet te qendrojme duarkryq perpara kesaj situate holokausti,ne pritje,te friksuar e te nenshtruar,c'ka se kemi patur per zakon ndonje here,por perkundrazi me kulturue,ne menyre paqesore e demokratike dhe te vendosur duhet ta kundershtojme me force dhe ti pergjigjemi ketij agresioni me vendosmeri,per ta detyruar bishen malazeze qe ti ndali sa me shpejt keto fushata krimi e diskriminimi kunder shqiptareve,pasi ne te kunderten ata do te behen vet peregjegjes per shkarjen e vendit drejt kesaj humnere te padeshirueshme ,qe rezikone destabilizimin dhe shkaterrimin e shtetit multietnik malazez.Tani ka ardhur koha qe edhe vellezerit tane heroik te burgosur politikisht ne procesin djallezor ”Fluturimi i Shqiponjes” ashtu sic beri me drejtesine kriminale serbe trimi i UCK-se dhe biri i popullit te Kosoves,Albin Kurti e mijera te tjere,, ta refuzojne, te mos e njohin dhe te mos e pranojne gjykimin e tyre nga asnje gjykate e huaj malazeze,duke i cilesuar ato si te njaneshme,e jo legjitime per shqiptaret dhe demaskuar si institucione te krimit”Vetem me veprime te tilla,ne duhet tu themi hapur dhe ti tregojme qarte regjimit gjakatar cerrnogoras qe te heqe dore nga rruga e konfliktit dhe e pergjakeshme e luftes dhe ti largoi nga mendja e vete njehere e pergjithmone te gjitha endrrat e tij te “bukura”,plote dashur i hegjemoniste dhe deshirat per zgjerim teriroresh,sllavizim te trojeve tona autoktone dhe eleminimin e popullit shqiptar ne Mal te Zi.,sepse ne kete aventure te rrezikeshme ,ai do te deshtoi si gjithmone me turp,nga ku do te marri vetem denimin e merituar,qe gabimisht nuk ju dha ne kohen e diktatorit Milloshevic.Ne kurrsesi nuk duhet te jetojme me te fyer,te vuajtur,te perbuzur,shtetas te kategorise dyte,apo te trete dhe te skllaveruar e pa asnje te drejte ne token tone,nen cizmen e ushtarit e te milicit te knjazeve,por te gjithe te bashkuar e ne unitet te celikte me njeri tjetrin,me kurajo dhe trimeri te ngrihemi dhe kerkojme te gjitha te drejtat tona te ligjeshme,barazi,drejtesi e demokraci per popullin dhe femijet tane,me qellim qe ata te mos rriten me te friksuar,dhunuar e te traumatizuar si ne koherat e zeza te mbreterive te dikurshme serbo-kroato-sllovene e malazeze,apo te ish Jogosllavise se kriminelit e antishqiptarit me te madhe Josof Broz Tito,sepse duke u ndeshur e luftuar me krimin,e qene luftetar aktiv kunder tij dhe punuar me perkushtim per progres, zhvillim e perparim do te na perkrah e mbeshtese me shume perndimi dhe opinioni perparimtar boteror ne realizimin e aspirateve ton a te shenjta kombetare e shoqerore,pasi aktualisht ata nuk jane ne dijeni dhe nuk kane nje informacion te plote e te hollesishem mbi krimet,diskriminimin dhe gjenocidin qe po kryen ne vazhdimesi shteti malazez kunder popullit shqiptar qe jetone nen juridiksionin e tij,por ne trojet e veta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Empty
MesazhTitulli: Re: Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi   Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Statusi i Shqiptarëve në Mal të Zi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Shqiptaret-
Kërce tek: