ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Drejt një lufte të pa shmangshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeThu Apr 23, 2009 1:26 am

Drejt një lufte të pa shmangshme ,të cilën nuk e dëshiron askush e në veçanti populli shqiptar ,popull i përvuajtur i cili beri një rezistence që pak kush do ta bënte.
Problemet ne veri të Mitrovicës po ashtu plani gjashtë pikesh i Ban Ki Munit i cili e bosnjezon Kosovën duke i lejuar krimineleve Serbë kthimin ne enklavat serbe brenda territorit të Kosovës pra policisë se Serbisë kthimin në Kosovë gjë që është e pa pranuar nga ana e popullit .

Ali Kadriu i vendosur për tu kthyer në shtëpinë e tij në pjesën veriore të Mitrovicës

Ali Kadriu banor i lagjes Kroi i Vitakut , i cili me gjithë presionet e ushtruara ndaj tij për ta shitur shtëpinë e tij qeverisë së Serbisë ai refuzoi një ofertë të tillë pra një ofertë e cila vlen mbi 1.5 milion , 1.2 milion ja ofroi qeveria e Serbisë ndërsa si shtesë UNMIK-u ja ofroi 500 mijë euro gjë qe e rrit vlerën e shtëpisë se Ali Kadriut ne 1.7 milion euro.
Policia ndërkombëtare e UNMIK-ut lejoi kriminelet serbë të futen në shtëpitë e Shqiptarëve në veri të Mitrovicës, Ali Kadriu është arrestuar disa herë nga kjo polici e cila është në shërbim të strukturave paralele të Serbisë e në veçanti të MUP-it Serbë .
UNMIK-u ne marrëveshje me këto struktura kriminale serbë nuk po i lejon shqiptaret që të kthehen në shtëpitë e tyre në veri të Mitrovicës , duke ditur së ne natën e 13-14 shkurtit të vitit 2000 kriminelet serbë ne sytë e KFOR-it vranë 11 civil shqiptare banorë të veriut të Kosovës ku edhe u dëbuan mbi 11.700 banorë shqiptarë nga ajo pjesë .
Presionet e bashkësisë ndërkombëtare ndaj banoreve shqiptar që janë të gatshëm të kthehen ne shtëpitë e tyre pa kërkuar asgjë nga këto institucione që nuk janë asgjë më shumë se sa një dorë e zgjatur e këtij sistemi antidemokratik neokolonialist të UNMIK-ut e tash EULEX-it,ndërsa këta të fundit pengojnë dhe arrestojnë Ali Kadriun më shumë se dy javë, UNMIK-u nuk është asgjë më shumë se sa një kolaboracionist i cili ushtron dhunë ndaj popullit shqiptar dhe po ashtu është ky popull shqiptar që refuzoi çdo herë të përulet para të huajve pra asnjëherë nuk u nënshtrua para të huajve.

Plani gjashtë pikësh i Ban Ki Munit dhe politikanet e Kosovës

Plani i Ban Ki Munit nuk është gjë tjetër veç se një shtyllë për ta përforcuar Pakon e Ahtisaarit , politikanët tanë servil që bien pre e te huajve nuk e kundërshtuan të gjithë planin e Ban Ki Munit pra të gjashtë pikat ata kundërshtuan vetëm një pjesë të tyre pra këta mbrojtën njërën nder piken më të keqe e cila e Serbizonë Kosovën duke i legjitimuar enklavat serbë dhe strukturat e tyre paralele brenda territorit të Kosovës.
Si presidenti po ashtu edhe kryeministri i Kosovës ne të gjitha deklaratat e tyre rreth planit gjashtë pikësh thanë se janë kundër këtij plani dhe dolën në mbrojtje të pakos së Ahtisaarit gjë që kjo pako i lejon serbët që te kenë kontroll ne 35% të territorit të Kosovës
Krijim i komunave të reja serbë ,zonave të veçanta rreth kishave dhe manastireve në Kosovë ,dhe procesi i rikolonizimit dalin pikërisht nga marrëveshja Prishtinë-Beograd pra negociatat e Vjenës, qe nga këto negociata doli edhe pakoja e Ahtisaarit pra kjo pako nuk është në të mirë te popullit shqiptar por në të mirë të strukturave paralele(kriminale) serbë që veprojnë ilegalisht brenda territorit të Kosovës.

Lufta e pashmangshme e imponuar nga të huajt

Populli shqiptar asnjëherë nuk ishte ai i cili e dëshironte luftën por atij ju imponua ajo ne etapat e ndryshme në të cilat kaloi populli shqiptar ,prandaj u detyrua që të ngrihej ne një rezistencë te armatosur edhe ne luftën e fundit (1999) e cila luftë nxori shumë apo pasuroi persona te caktuar që sot i kemi ne krye të vendit . Lufta po na imponohet edhe ne ditët e sotme pra tash gati 10 vite pas luftës së shenjtë të UÇK-së .
Problemet e shqiptareve si këtu ne Kosovë ashtu ne Maqedoni arrestimet e fundit te disa pjesëtare të UÇK-se ne Maqedoni tensionoi situatën ne të gjithë vendin pra zgjoi një pjesë të popullit nga gjumi .
Tensionimi i gjendjes në veri të vendit (Mitrovicë) përgatit mbarë popullin që të jetë vigjilent dhe i kujdesshëm ne përcjelljen e gjendjes së tanishme ne Kosovë duke qenë të përgatitur edhe për më të keqen pra luftën të cilën po na e imponojnë bashkësia ndërkombëtare më ane të proceseve antishqiptare që eksperimentohen në Kosovë në laboratorin më të madh ne kohen e sotme .


Shkruan: Ferat Koca
Mitrovicë

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
GuximiNumri i postimeve : 21
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 19/04/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeThu Apr 23, 2009 3:08 pm

Përshëndetje autor i temës, përshëndetja shkon edhe për Ferat Kocën autorin e shkrimit.

Unë nuk ndajë të njëjtin mendim me autorin. Disa analiza jo shumë të përpikta që kam bërë e tregojnë qartë se rrjedhimi i autorit se rrethanat e sotme na qojnë në luftën e pashmangshme nuk qëndrojnë. Do të përpiqem që sado pak të arrijë t'i tregoj disa arsye pse nuk qëndron ky gjykim.

Lufta e e fundit e UCK-së nuk është luftë idalesh; se Kosova duhet të jetë e lirë, se shkollat shqipe duhet të hapen, se shqip-ja duhet t'i mësohet cdo shqiptari etj, këto kanë mundur të jenë vetëm shtytëse të luftës asesi arsye. Arsyet e vërteta që plasën kryengritjet në Kosovë, qëndrojnë pikërisht te kushtet materiale të individëve të bashkësisë (në rastin tonë Kosovës). Jo vetëm në Kosovë por në krejt shoqërinë njerëzore lufta clirimtare e nje populli fillon vetëm për arsye ekonomike, idealet mund të jenë vetëm shtytës të luftës. Prandaj nëse kushtet ekonomike nuk preken nga një ngjarje individët (njerëzit) nuk reagojnë. Në momentin e parë kur ngjarja rrezikon kushtet ekonomike të tij, atëherë dhe vetëm atëherë ai është i gatshëm të organizoj kryengritjen. Këtë parim social e mbron vetë rrjedha e shoqërisë dhe faktet historike. Prandaj nëse X personin në Prishtinë nuk e prekë ekonomikisht ngjarja e Mitrovicës, për fat të keq po them, ai kurrë nuk do të dal të luftoj për arsye se Mitrovica ka qenë historikisht shqiptare. Përsëri them me keqardhje që ky eshte ligj në shoqëri, nuk do te doja që të ishte kështu, por kjo është shoqëria njerëzore. Prandaj nësë do të ishte e nevojshme lufta do të ishte progresive që të organizohej, por njerëzit nuk luftojnë. Ndoshta kam qenë sado pak i qartë në atë se cfarë deshta të them.

Njeriu lufton vetëm për material, jo për ideal, kjo është egërsia njerëzore, ky fakt na bënë tepër të ngjashëm me kafshët.

Sinqerisht
Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeFri Apr 24, 2009 12:59 pm

se pari te pershendes Guxim

Guxim nuk jam i mendimit me ty per shkak se vetem ate qe e prek ai lufton nuk jam i mendimit me ty dhe nuk pajtohem ne asni menyr , po te tregoj vetem nje rast Fehmi Lladrofci e shum ushtar te UCK-se te cilet ishin ne mergim ata u ktyen nga atje duke len nje jet shum te mir vetem per te luftuar per atdheun e tyre per Clirimin dhe bashkimin e trojeve shqiptare . Une te garantoj ty dhe shum kend ne kete forum se ata qe jan te gatshem te vdesin per atdheun e tyre ata me qen nevoja edhe ne Qameri do te shkojn te luftojne edhe pse atje nuk kan pasuri personale se pasuri kombetare kemi ne te gjitha trojet shqiptare .

respekt per ty Guxim

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Albanian Warrior
Antar i ri
Antar i ri
Albanian Warrior

Numri i postimeve : 121
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 8
Data e regjistrimit : 19/03/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeSat Apr 25, 2009 5:50 pm

Guximi shkruajti:
Përshëndetje autor i temës, përshëndetja shkon edhe për Ferat Kocën autorin e shkrimit.

Unë nuk ndajë të njëjtin mendim me autorin. Disa analiza jo shumë të përpikta që kam bërë e tregojnë qartë se rrjedhimi i autorit se rrethanat e sotme na qojnë në luftën e pashmangshme nuk qëndrojnë. Do të përpiqem që sado pak të arrijë t'i tregoj disa arsye pse nuk qëndron ky gjykim.

Lufta e e fundit e UCK-së nuk është luftë idalesh; se Kosova duhet të jetë e lirë, se shkollat shqipe duhet të hapen, se shqip-ja duhet t'i mësohet cdo shqiptari etj, këto kanë mundur të jenë vetëm shtytëse të luftës asesi arsye. Arsyet e vërteta që plasën kryengritjet në Kosovë, qëndrojnë pikërisht te kushtet materiale të individëve të bashkësisë (në rastin tonë Kosovës). Jo vetëm në Kosovë por në krejt shoqërinë njerëzore lufta clirimtare e nje populli fillon vetëm për arsye ekonomike, idealet mund të jenë vetëm shtytës të luftës. Prandaj nëse kushtet ekonomike nuk preken nga një ngjarje individët (njerëzit) nuk reagojnë. Në momentin e parë kur ngjarja rrezikon kushtet ekonomike të tij, atëherë dhe vetëm atëherë ai është i gatshëm të organizoj kryengritjen. Këtë parim social e mbron vetë rrjedha e shoqërisë dhe faktet historike. Prandaj nëse X personin në Prishtinë nuk e prekë ekonomikisht ngjarja e Mitrovicës, për fat të keq po them, ai kurrë nuk do të dal të luftoj për arsye se Mitrovica ka qenë historikisht shqiptare. Përsëri them me keqardhje që ky eshte ligj në shoqëri, nuk do te doja që të ishte kështu, por kjo është shoqëria njerëzore. Prandaj nësë do të ishte e nevojshme lufta do të ishte progresive që të organizohej, por njerëzit nuk luftojnë. Ndoshta kam qenë sado pak i qartë në atë se cfarë deshta të them.

Njeriu lufton vetëm për material, jo për ideal, kjo është egërsia njerëzore, ky fakt na bënë tepër të ngjashëm me kafshët.

Sinqerisht
Guximi
Pershendetje

As une nuk pajtohem me ty me kete qe po thua qe vetem gjendja e rende ekonomike i shtyu shqipetaret te hyne ne lufte me okupatorin serb, kishte edhe nje moi arsyesh qe shqiptaret nuk mundeshin te qendronin me me serbet qe serbet po ushtronin dhune ekstreme kunder shqipetareve qe nuk lejoheshin shkollat shqipe dhe shume institucione udhehiqeshin nga serbet e shume e shume arsye te tjera... Populli shqiptare nuk u ngrit ne kryengritje veq qe ishte rastesi po per shkak te shume padrejtesive te shumta qe po ju beheshin dhe mbi te gjitha kerkuan te drejten e vet per bashkimin me te gjitha trojet e tjera shqiptare...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
GuximiNumri i postimeve : 21
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 19/04/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeMon Apr 27, 2009 3:16 pm

Shqiptari, pershendetje.

Unë nuk po them që nuk ka përsona të cilët luftojnë vetëm për ideal. Unë morra konstanten, për të ardhur deri te përfundimi logjikë. Sepse 1 Fehmi Lladrovc nuk mund ta organizoj luftën, as 1000, madje as 10 000. Une konsideroj që lufta (e UCK-se) fillon (ka filluar) për shkak të kushteve materiale, duke mos hedhur poshte mundësinë se ekzistojnë disa elemente pjesëmarrëse të cilët luftojnë për ideal.

Al.Wa..

Edhe dhuna hyne në kuader të kushteve materiale-ekonomike. Je i vetëdijshëm c'është kushti material-ekonomik?
Domëthënë okupatori të ka goditur objektivisht. D.m.th hynë në kusht material.

Vetë historia të tregon se asnjë luftë nuk është filluar për shkak të idealeve, është kushti material ai që ndryshon shoqëritë. Nësë ky ligj shoqëror zhbëhet në Kosovë atëherë bukur.

Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Albanian Warrior
Antar i ri
Antar i ri
Albanian Warrior

Numri i postimeve : 121
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 8
Data e regjistrimit : 19/03/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeTue Apr 28, 2009 2:05 pm

Guximi shkruajti:

Al.Wa..

Edhe dhuna hyne në kuader të kushteve materiale-ekonomike. Je i vetëdijshëm c'është kushti material-ekonomik?
Domëthënë okupatori të ka goditur objektivisht. D.m.th hynë në kusht material.

Vetë historia të tregon se asnjë luftë nuk është filluar për shkak të idealeve, është kushti material ai që ndryshon shoqëritë. Nësë ky ligj shoqëror zhbëhet në Kosovë atëherë bukur.

Guximi


Gx...
Po vetem per kushte materiale nuk ka luftuar UCK-ja i kam permendur faktoret te cilet kane ndikuar ne fillimin e kryengritjes kunder forcave te armatosura serbe, dhe mund ti permend ende qe vetem kushtet materiale nuk kane qene shkas per te filluar lufta por kane qene: dhuna e ushtruar ndaj shumices se shqiptareve, debimi nga vendi por edhe nga vendet e punes e shume e shume faktore te tjere. Por edhe qe shqiptaret dhe serbet nuk munden ta gjejne gjuhen e perbashket per te bashkjetuar, p.sh une po te isha me nje shka nuk do te dija qa te beja me te po vetem te filloja te rrihesha. Sepse fare mire i di shume masakrat e kryera ndaj shqiptareve fare mire i di deshmoret e rene per liri e sa e sa civil shqiptare te vrare pa kurrfar arsyje nga forcat serbe. E si mund te ket ne kete mes multietnicitet

ALBANIAN WARRIOR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
GuximiNumri i postimeve : 21
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 19/04/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeWed Apr 29, 2009 12:16 am

Albanian Warrior, per hirë të domosdoshmërisë, duhet ta bëjë një ripërsëritje: Edhe dhuna hyne në kuader të kushteve materiale-ekonomike

Dy kushte dhe vetëm dy kushte ndikojnë në zhvillimin e një ngjarje:

1. Kushti objektiv - plotësimin e këtij kushti e mundëson krijimi i rrethanave ekonomike-materiale, që parimisht janë jashtë ndërgjegjjes njerëzore. Ka të bëjë tërsisht me objektivizëm (jo lloji borgjez i objektivizimit).
2. Kushti Subjektiv - me plotësimin e kushtit objektiv lind subjekti (njeriu), që vepron në teren, për ta ndryshuar kushtin paraprak.

Këto janë parime shkencore që tash pranohen nga cdo kush, vetëm Objketivizmi borgjez që e përmenda me lartë, i ka cilesuar si te manipuluara.

Tash, nësë ne vlerësojmë që lufta do të fillon dikur, ne domosdoshmërisht duhet të pranojmë se plotësohet kushti i parë themelor- kushti objektiv, për ndyshe nuk lind kurrë subjekti që do ta ndezë luftën.
Ky është themeli i cështjes, rrethanat objektive nuk janë të pjekura për të filluar lufta. Pa plotësimin e kushtit të parë ende historia nuk njeh zhvillim të ngjarjeve.

Bashkimi kombëtar, fillimi i luftës, metodat e vetëdijësimit, janë një ndërthurje procesesh tepër komplekse shkencore, ku për zgjidhjen e tyre nevojitet nje lexim dhe analizë rrënjësore e kapitalit të Marksit për shoqërinë. Kjo nuk nënkupton aplikimin e metdoave komuniste në Shqipëri, kjo nënkupton vetëm vetëdijësim mbi parimet të cilat pranohen nga bota bashkëkohore, dhe qëndrojnë parimisht.

Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Albanian Warrior
Antar i ri
Antar i ri
Albanian Warrior

Numri i postimeve : 121
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 8
Data e regjistrimit : 19/03/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeWed Apr 29, 2009 2:27 pm

Guximi shkruajti:
Albanian Warrior, per hirë të domosdoshmërisë, duhet ta bëjë një ripërsëritje: Edhe dhuna hyne në kuader të kushteve materiale-ekonomike

Dy kushte dhe vetëm dy kushte ndikojnë në zhvillimin e një ngjarje:

1. Kushti objektiv - plotësimin e këtij kushti e mundëson krijimi i rrethanave ekonomike-materiale, që parimisht janë jashtë ndërgjegjjes njerëzore. Ka të bëjë tërsisht me objektivizëm (jo lloji borgjez i objektivizimit).
2. Kushti Subjektiv - me plotësimin e kushtit objektiv lind subjekti (njeriu), që vepron në teren, për ta ndryshuar kushtin paraprak.

Këto janë parime shkencore që tash pranohen nga cdo kush, vetëm Objketivizmi borgjez që e përmenda me lartë, i ka cilesuar si te manipuluara.

Tash, nësë ne vlerësojmë që lufta do të fillon dikur, ne domosdoshmërisht duhet të pranojmë se plotësohet kushti i parë themelor- kushti objektiv, për ndyshe nuk lind kurrë subjekti që do ta ndezë luftën.
Ky është themeli i cështjes, rrethanat objektive nuk janë të pjekura për të filluar lufta. Pa plotësimin e kushtit të parë ende historia nuk njeh zhvillim të ngjarjeve.

Bashkimi kombëtar, fillimi i luftës, metodat e vetëdijësimit, janë një ndërthurje procesesh tepër komplekse shkencore, ku për zgjidhjen e tyre nevojitet nje lexim dhe analizë rrënjësore e kapitalit të Marksit për shoqërinë. Kjo nuk nënkupton aplikimin e metdoave komuniste në Shqipëri, kjo nënkupton vetëm vetëdijësim mbi parimet të cilat pranohen nga bota bashkëkohore, dhe qëndrojnë parimisht.

Guximi


GUXIMI
I ke perserit sdi sa here keto shkaset materiale dhe mua me vie mire por nese ti po thua se qe te filloj lufta duhet te plotesohet kushti i pare, e ty pak po tu doket qe po ndahet Kosova.
E ne vend se ne t'ia nisim nje kryengritje te armatosur kunder shkiejeve ne po na u dashka te presim deri sa te permbushet kushti i pare e atehere t'ia nisim kryengritjes. Por gjate asaj pritje per t'u plotesuar kushti i pari armiku kishte me shkretu ket vend.

ALBANIAN WARRIOR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeSat May 02, 2009 12:36 pm

Albanian Warrior shkruajti:GUXIMI
I ke perserit sdi sa here keto shkaset materiale dhe mua me vie mire por nese ti po thua se qe te filloj lufta duhet te plotesohet kushti i pare, e ty pak po tu doket qe po ndahet Kosova.
E ne vend se ne t'ia nisim nje kryengritje te armatosur kunder shkiejeve ne po na u dashka te presim deri sa te permbushet kushti i pare e atehere t'ia nisim kryengritjes. Por gjate asaj pritje per t'u plotesuar kushti i pari armiku kishte me shkretu ket vend.

ALBANIAN WARRIOR

Pershendetje!
Nuk desha te intekuadrohem ne teme qe ne fillim,pasi qe doja njehere te shohe reagimin tuaj perballe kesaje teme.
Se pari,nuk besoje se shqipetaret do nisin nje lufte apo kryengritje.
Sic e dini te gjithe gjate luftes se fundit ne Kosove,humben jeten mbi 15.000 persona 90% e tyre civil,20.000 femra shqipetare u perdhunuan,5 000 persona u zhduken,1 milione kosovare u detyruan te shpernguleshine nga shtepite e veta,gjerat materiale jane shifra shume shume te medha per t'u permendur.
Ja cilat ishin pasojat e luftes se fundite ne Kosove,dhe pikerishte per kete arsye askushe nuk deshiron qe me t'a degjoje fjalen 'LUFTE'.
Nuk eshte e rastesishme edhe rrebelimi i serbeve ne pjesen veriore te vendit,sa me shume t'i ofrojme te mira ata aq me shume,me nje fjale do tranohen.

Albanian Warrior
Sigurishte qe nuk eshte e paket ndarja e Mitrovices,por ti me te organizoheshe p.sh me 1 000 kryengrites,nuk ka as me te voglen shance te fitosh.
S'munde te fillohet lufta me kaq ushtare,e jame shume i sigurte qe do paraqiteshine shume pak vullnetare per kete pune.
Nje njefare menyre jame i pajtimit aty ku tha Guximi se:Edhe dhuna hyne në kuader të kushteve materiale-ekonomike.
Okupatori të ka goditur objektivisht. D.m.th hynë në kusht material.

Respekte nga ana ime
Made By:Meteor
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeSat May 02, 2009 9:01 pm

Meteor edhe pse eshte e vertet se i patem te gjitha keto humbje ne luften e fundit pra ne 1999 edhe pse na nuk e deshem luften asnjeher ajo na u imponua nga te tjeret e pikrisht edh esot ajo po tu imponohet me projekte te demshme si decentralizimi 6 pikshi etj pra atyre qe ja u merr token ata nuk e lejojne kurr edhe jan te gatshem per me luftu pra kjo eshte 'Drejt nje lufte te pa shmangshme ' lufta qe po them une lufta e imponuar nga proceset e demshme ne dem te popullit shqiptar .

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
GuximiNumri i postimeve : 21
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 19/04/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeSat May 02, 2009 10:21 pm

Mbetëm i patundur në mendimin tim, dhe mund ta mbrojë këtë tezë edhe ma faktet më të thjeshta shkencore, nëse është e nevojshme. Për vec tjerash për të parashikuar të ardhmen, duhet të nisemi nga e kaluara, nga kjo vijmë në përfundim se fillimi i luftës në këtë e këtë kohë e në këtë gjendje është i pamundur. Ndonjëri mund të citon se nuk do të thotë se ngjarja e cila nuk ka ndodhur të kaluarën nuk mund të ndodhë tani...në rregull, megjithëse propabiliteti matematik e hedhë poshtë edhe këtë mendim. Kushti Objektiv është i paplotësuar.

Albanian Warrior, nuk e paske kuptuar shkrimin tim. Ti ndash prit ndash ma, kam thënë se pa u plotësuar kushti objektiv nuk ka mundësi teorikisht (dhe praktikisht) që të ndizet lufta. Nejse...

Ju pershendes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Albanian Warrior
Antar i ri
Antar i ri
Albanian Warrior

Numri i postimeve : 121
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 8
Data e regjistrimit : 19/03/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeMon May 04, 2009 3:02 pm

METEOR
E di qe nuk mund te fitonim kunder nje ushtrie te organizuar me kaq pak ushtare por neve po na imponohet lufta siq tha edhe shqipetari me cdo shkas neve po na imponohet lufta dhe ne pa qare duhet mi kap armet sikurse ndoshi edhe ne luften e UCK-se. KUsh e ka mendon per kete vend do te organizohet e do te del ne lufte e mos ti majme shpresat palidhje ne njerz te korruptuar sepse mi degjua ata ky vend edhe pak vjet nuk egziston por perkundrazi te ngritemi si guerril kunder proceseve te demshme qe po i ndodhin Kosoves...

GUXIMI
Neve nuk na vyjne faktet e kushtet qe po i permend ti, nje njeri qe e sheh fort mire gjendjen e krijuar ne Kosove qe po iu behen kaq far padrejtesish si me ndarjen e Kosoves e me vrasjen e shume e shume shqiptareve ai ashiqare i kap armet e me dal ne kryengritje e besoj qe cdo shqiptar do te mendonte njesoj e nuk kishin pase kohe e nuk i kishin ardhe ne mendime kushtet objektive e subjektive , se besoj siq thash me larte deri sa te presim ne armiku do ta beje namin.

Me respekt
ALBANIAN WARRIOR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
GuximiNumri i postimeve : 21
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 19/04/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeSun May 10, 2009 12:00 am

Albanian Warrior.

Neve nuk na vyjne faktet e kushtet qe po i permend ti

Kjo nuk do koment.

Atëherë ju nuk jeni duke e parë gjendjen, sepse ne po shohim një mosinteresim të plotë shoqëror në momentin kur përmendet lufta, dhe kjo nuk ndodhë rastësisht, është domosdoshmëria shkaktari i saj. njs

Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeWed May 13, 2009 2:30 pm

mendoj se lufta po imponohet dhe nuk i terhjeki fjalet e mia per arsye se ashtu eshte situata ne teren si po impnohet lufta :
Protestat e serbeve ne Veri te Mitrovices ne lagjen Kroi i Vitakut ku zgjat me shum se dhjet dit ,
Protestat e serbeve ne Artane(ish Novoberd) ku u plagosen mbi njezet polic te Kosoves .
Guxim ky eshte realiteti dhe kjo eshte gjendja nuk eshte ne pyetje mos interesimi se pikrisht ky eshte intersim per gjendjen aktuale qe mbreteron ne trojet e Shqiperis Natyrale e sidomos ne veri Mitrovice dhe ne anamorave qe mbreteron nje situat e tensionuar e kjo gje mund te sjell edhe luften e impnuar .


respekt per ty Guxim dhe Albanian Warrior

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Albanian Warrior
Antar i ri
Antar i ri
Albanian Warrior

Numri i postimeve : 121
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 8
Data e regjistrimit : 19/03/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeWed May 13, 2009 6:14 pm

Guximi shkruajti:
Albanian Warrior.

Neve nuk na vyjne faktet e kushtet qe po i permend ti

Kjo nuk do koment.

Atëherë ju nuk jeni duke e parë gjendjen, sepse ne po shohim një mosinteresim të plotë shoqëror në momentin kur përmendet lufta, dhe kjo nuk ndodhë rastësisht, është domosdoshmëria shkaktari i saj. njs

Guximi

Jam i mendimit me shqiptarin qe thot se lufta na imponohet e pernjemend lufta po na imponohet. Ai qe e ndjen veten shqiptar domosdoshmerisht interesohet per gjendjen e vendit te tije. E per ata qe nuk kane mosinteresim jane ata politikanet neper qeveri ne kolltuket e tyre qe as nuk jau ndijne fare per popullin e disa te tjere qe as emrin nuk kam nevoje mja permend.
Albanian Warrior
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Lapsi

Lapsi

Numri i postimeve : 1
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 20/05/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeWed May 20, 2009 2:41 pm

gjendja nuk eshte sic mendojm dhe gjerat nuk levizin ne drejtimin e duhur
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitimeWed May 20, 2009 6:04 pm

disa as nuk jan te interesuar qe te informohen drejt e kan mendjen "qyk" sepse dojn qe me kan veq qysh ju thot menja e tyre dhe te kundershtojne edhe kur e flet realitetin

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Sponsored content
Drejt një lufte të pa shmangshme Empty
MesazhTitulli: Re: Drejt një lufte të pa shmangshme   Drejt një lufte të pa shmangshme Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Drejt një lufte të pa shmangshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Politikë-
Kërce tek: