ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës Empty
MesazhTitulli: Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës   Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës Icon_minitimeMon May 11, 2009 5:46 pm

Zëri i Amerikës
11-05-2009


Pesë qytetarë serbë të Kosovës janë arrestuar nga Policia pas protestës së mbrëmshme në komunën e Kamenicës, në Kosovën Lindore, ku mbetën të plagosur 21 pjesëtarë të policisë. Të pakënaqur me ndërprerjen e energjisë elektrike qindra qytetarë serbë kanë protestuar duke bllokuar magjistralen Gjilan – Bujanoc. Protestuesit hodhën gurë, shishe e mjete të tjera të forta kundër pjesëtarëve të policisë derisa ata po bënin përpjekje të zhbllokojnë rrugën...

Zëdhënësi i policisë, Arbër Beka thotë se situata është vënë nën kontroll, por sipas tij, ajo vazhdon të mbetet e tensionuar si pasojë e protestave të herëpashershme nga pjesëtarët e komunitetit serb. “Ne e respektojmë të drejtën për të protestuar, pasi që është e drejtë e garantuar me kushtetutë, dhe përderisa protesta është e qetë ajo nuk paraqet asnjë problem, mirëpo, nuk do të lejohet bllokimi i rrugës, nuk do të lejohet sulmi ndaj policisë së Kosovës. Ne jemi këtu për të mbajtur rend dhe qetësi dhe gjithsesi nuk do të lejohet as kufizimi i lirisë së lëvizjes për qytetarët e tjerë”.

Qytetarët serb të Kosovës nuk e kanë paguar energjinë e shpenzuar elektrike që nga viti 1999, dhe borxhi i tyre ndaj Korporatës Energjetike vlerësohet të jetë mbi 120 milion euro.

Ata kërkojnë rifillimin e furnizimit me energji elektrike pasi që Korporata Energjetike i kishte shkëputur nga rrjeti për shkak të, faturave të papaguara. Zëdhënësi i Korporatës Energjetike të Kosovës, Viktor Buzhala, thotë se energjia elektrike do të vazhdojë të mbetet e ndërprerë në ato zona ku qytetarët nuk fillojnë shlyerjen e detyrimeve ndaj kësaj korporate. “Ne nuk i ndajmë konsumatorët në vija etnike, por i ndajmë konsumatorët në ata që paguajnë faturat e tyre dhe ata që nuk i paguajnë faturat. Të gjithë ata që paguajnë faturat e tyre ne zotohemi se do t’i furnizojmë me energji elektrike ndërsa ata që nuk paguajnë do t’i shkyçim nga rrjeti. Ne po iu ofrojmë marrëveshje, po iu ofrojmë kontrata individuale konsumatorëve, gjë që e kemi edhe obligim ligjor në mënyrë që t’ua lehtësojmë format që ata të paguajnë faturat e tyre, mirëpo kur hasim në rezistencë të të gjitha formave, atëherë masa e fundit është shkyçja”, thotë zoti Buzhala.

Grupe qytetarësh serbë edhe sot janë mbledhur në disa fshatra të komunës së Kamenicës në protesta që kanë kaluar pa incidente. Përfaqësuesit e tyre thanë se nuk do t’i paguajnë faturat e tyre por kanë kërkuar nga Beogradit që të ndërhyjë për të zgjidhur gjendjen e krijuar. Zyrtarë të Beogradit ndërkaq, u kanë bërë thirrje serbëve të Kosovës t’iu shmangen përleshjeve me Policinë e Kosovës dhe problemet t’i zgjidhin me rrugë paqësore. Edhe Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut në Kosovë e ka dënuar ashpër dhunën e protestuesve serbë dhe siç thuhet politizimin e protestës, ndërsa ka kërkuar që përgjegjësit për aktet e dhunës të dalin para drejtësisë.

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës Empty
MesazhTitulli: Re: Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës   Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës Icon_minitimeMon May 11, 2009 5:56 pm

Prap se prap nuk ka te denuar ata jo vetem qe plagosin pjestare te SHPK-se por munden edhe te vrasin, e ndersa askush nuk mbetet i burgosur e po te protestojne shqiptaret shumica do ishin te burgosur dhe denuar por edhe do ishin neper burgje e kjo krejt vjen si pasoje e politikes se mjerueshme te qeverise. Atyre serbeve as 30 minuta nuk ju ndalohet rryma e dalin e protestojne ndersa shqiptaret kendej nga 24 ore ose edhe me shume nuk kane rryme dhe "kalben" ne erresiren e pafundme dhe nuk protestoje e serbet qe kurre nuk paguajne e KEK-u nuk guxon tia shkyq rrymen si pjeses tjeter shqiptare protestojne pse kane rryme...
Te faleminderit Shqipetari per temat.

_________________
Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës Empty
MesazhTitulli: Re: Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës   Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës Icon_minitimeMon May 11, 2009 11:23 pm

KEK-u
K-orporata
E-
K-orruptuar e Kosoves

KEK-u nuk ja ndal rrymen serbeve edhe pse 40% te borgjit qe i kan KEK-ut jju takon serbeve pra 120 milion euro serbet i kan borgj ndersa nje popullsi mbi 90 % e shqiptarve qe kan borgj jan 180 milion euro pra logjikojeni se 5% serb i kan borgj 120 milion euro ndersa
90% shqiptar i kan borgj 180 miloin euro


keto jan rezultate te sakta te nxjerrura nga KEK-u

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Sponsored content
Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës Empty
MesazhTitulli: Re: Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës   Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Plagosen 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Politikë-
Kërce tek: