ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Lashtësia e Gjuhës Shqipe...!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Flaka
Moderator
Moderator
Flaka

Numri i postimeve : 370
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Empty
MesazhTitulli: Lashtësia e Gjuhës Shqipe...!   Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Icon_minitimeMon May 11, 2009 8:26 pm

Ndryshe nga gjithe gjuhet e tjera, shumica e fjaleve te gjuhes shqipe permbajne rrokje te thjeshta, qe duhet te kene qene karrakteristike ne nje gjuhe primitive meme.
Nje kombinim i nje bashketingellore me nje zanore bile dhe dy bashtingellore bashke ka nje kuptim te vecante.
Po marrim si shembull disa fjal Shqipe, dhe menyren se si jan pervetesuar dhe pershtatur ne gjuhe te ndryshme;

shqip;LAj=
italisht;LAvato
frengj;LAve
greqisht;pLEno ketu a eshte bere e

shqip;BEN=ne kuptimin se kjo ben kjo eshte e mire
italisht;BONo
frengjisht;BON
greqisht;kANI ketu b eshte zevendesuar me k

shqip;AR=ARI
italisht;ORo
frengjisht;OR
greqisht;HRIsafi ketu a eshte shendruar ne h,k

shqip;DHAN=e dha
italisht;DONo ketu o ka zen vendin e a
frengjisht;DON
greqisht;DHINo

shqip:VETE=shkoj
it;VADo
fr;VE
etj etj;;;

_________________
Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Albani11


The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA


Edituar për herë të fundit nga Flaka në Mon May 11, 2009 8:33 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
Flaka

Numri i postimeve : 370
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Empty
MesazhTitulli: Re: Lashtësia e Gjuhës Shqipe...!   Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Icon_minitimeMon May 11, 2009 8:27 pm

Etimologjija,fonetika,te cila kane ne baze parimin e rastesise dhe te ndryshimit te tingujve gjate perdorimit te tyre,ishin mbreteresha e analizes.Dale nga dale ato vetem fshihnin,nuk zbulonin.Ato vetem demostronin ne nje menyre primivitive vetem analogjike,ne nje rafsh(plan).
Etimologjia prek vetem siperfaqene e krijimit gjuhesor.Po keshtu dhe fonetika(Zonetika ne fakt,nga zon-zan-ze).
Thjesht "et-im-lo-gji" eshte me shqip sa nuk behet.Eti im,ose eterit tane,lene gjine e fjales,ushqimin e saj per here te pare,nga nje "nene"(sepse gjuha shqipe preferon femeroren kur prodhohet dicka,toka,pema,..) e pare.
Kur thyeva kete koncept(me argumentime te llojit deduktivo llogjik),filloja e po shikoja me thelle ndertimin e njesive gjuhesore.Kur hyra me thelle,U tmerrova nga "shqipezimi"i madh qe kane jo vetem gjuhet e Europes ,por deri ne Ameriken latine ne gjuhet e "Zapotekve"(zaptuesve),Itza-maja e te tjera.
Gjuhet jane ndertuar ne nje kohe shume te hershme,derisa arrijne ne nje kocetrim te nje gjuhe te vetme shume te zhvilluar dikur 17 mije vjete me pare.Ajo gjuhe,kjo ne menyre intuitive,ne kete rast ka qene shume e ngjashme me gjuhen shqipe.Kjo gjuhe vazhdon te mbizoteroje deri,sipas mendimit tim,ne kullen e babelit.
Bibla e shpreh qarte qe gjuhet jane ndryshuar ne menyre te qellimshme.A eshte i vertet ky percaktim i bibles cifute?Po,shume i sakte shkencerisht.
Po ju marr nje fjale te vjeter te bibles cifute(jo greke) e cila daton 3000 vjete me pare.Fjalen e gjuhes ebraike,"rasa".Kjo fjale percakton kryerjen e nje veprimi kriminal.,vrasje e te tjera.
Serite e fjaleve ne shqip "vras-me e vra,rrah>ras-ia rasa>rash,rasa e varrit".Analizojme vetem ;
"Vras".Ajo ndryshon vetem me nje "v".Pra shqipja duhet te kete ndryshuar vetem me shtesen e nje "V",apo gjuha cifute ne menyre te qellimshme i eshte hequr nje "v".Foljet e tjera te gjuhes shqipe "ras","rash","rrah".
Keto njesi vulosen ne fund me emrat "Var" dhe "Varr".
Vazhdoni vete ne berjen bashke te pjeseve,per te nxjerre konkluzionin.Shikohet distanca shume e vogel qe kane pjesezat e shqipes afer nje thelbi.Pra ngjeshmeria ndertuese.
Gjuha shqipe eshte gjuhe kodike dhe jo gjuhe normale.

_________________
Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Albani11


The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Empty
MesazhTitulli: Re: Lashtësia e Gjuhës Shqipe...!   Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Icon_minitimeMon May 11, 2009 11:15 pm

po gjuha shqipe eshte njera nder gjuhet me te para ne europ qe mos te themi ne bote kete e vertetojne shum shkenctar qe merren me lashtesin e gjuheve fjalet shqipe dihet qe nuk jan shkruar shum heret por eshte flitur shum heret pasi qe kan shkruar ne latinisht ose edhe ne greqisht pas nuk kemi pasur nje alfabet deri ne 1909 ku edhe filloj te shkruhej para lidhjes se prizrenit diku rreth viteve 1500 pra dikund para 510 viteve edhe e shkruar gjuah shqipe , ndersa flitet shum heret qe as vet nuk kan mundur shkenctaret qe merren me lashtesin e gjuheve te folura dhe te shkruara qe ta cekun se nga cili vit eshte e folur gjuha shqipe .

Flaka te falemderoj per temen qe eshte me nje rendesi te madhe per tu informuar sa me drejt dhe te mesojme per gjuhen shqipe .

rrespekt nga Shqipetari Flaka

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Empty
MesazhTitulli: Re: Lashtësia e Gjuhës Shqipe...!   Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Icon_minitimeTue May 12, 2009 12:05 am

Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Pema%2520e%2520Gjuheve%2520IndoEuropiane%2520-%2520shqip

Ja edhe trungu i gjuheve qe edhe njehere verteton lashtesine e gjuhes shqipe ne bote...
Faleminderit shume Flaka per temen

_________________
Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Empty
MesazhTitulli: Re: Lashtësia e Gjuhës Shqipe...!   Lashtësia e Gjuhës Shqipe...! Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lashtësia e Gjuhës Shqipe...!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Histori-
Kërce tek: