ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
kushtrimi86Numri i postimeve : 12
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 13/05/2009

KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Empty
MesazhTitulli: KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO?   KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Icon_minitimeFri May 15, 2009 2:39 am

Rast i veçantë apo unik do të thotë që Kosova dhe populli i saj të kërkojnë diçka të veçantë, diçka speciale, diçka të jashtëzakonshme e të panjohur deri më sot nga njerëzimi. Por kjo nuk është e vërtetë, sepse Kosova kërkon liri e pavarësi, si të gjithë popujt tjerë të botës, qofshin këta tanimë të lirë apo ata që janë ende të robëruar.
Nisur nga emri i saj si Kosovë dhe popull shqiptar, Kosova edhe është rast i veçantë, sepse asnjë vend tjetër në botë nuk ka këtë emër. Por nga aspekti i përmbajtjes dhe thelbit të kërkesës së saj për liri, pavarësi dhe shtet sovran është i njëjtë, jo unik por identik me të shumtën e rasteve tjera, të popujve tjerë të botës që luftojnë për liri e pavarësi kombëtare. Liria dhe pavarësia kombëtare është identike për të gjithë popujt e pushtuar e të robëruar të botës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Empty
MesazhTitulli: Re: KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO?   KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Icon_minitimeFri May 15, 2009 11:24 am

Kosoven e shendrruan ne nje laborator te madh ku jan duke bere eksperimente qe nuk i kan provuar ne asnje vend te botes prandaj Kosova eshte rasti i veqant cilsohet nga te huajt

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
kushtrimi86Numri i postimeve : 12
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 13/05/2009

KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Empty
MesazhTitulli: Re: KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO?   KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Icon_minitimeFri May 15, 2009 6:45 pm

Kosova nuk eshte rast unik per veten e saj, ajo eshte rast unik per Fuqite e Medha, te cilat nuk duan qe t'ua njohin popujve të pushtuar e te shtypur lirine dhe pavaresine kombetare. Dhe sajojne pastaj lloj-lloj terminesh politiko-diplomatike per te justifikuar sjelljet, qendrimet dhe vendimet e tyre ne disfavor te lirise, barazise dhe pavaresise së popujve.
Nga cilesimi i Kosoves si rast unik ajo humb ribashkimin kombetar, lirine e vertete, sovranitetin dhe integritetin territorial. Per kete flet qarte e ashtuquajtura "Pakoja e Ahtisaarit"! Rast "unik", por edhe Pako "unike", enklaviste, dezintegruese e antishqiptare! Rast "unik", por edhe status "unik", pavaresi "unike" (të kufizuar, gjysmëpavarësi)! Kosova rast "unik", por edhe "shtet unik" me pavaresi te mbikqyrur, te mbikomanduar, te mbikontrolluar, neokoloni moderne, me mbikeqyrje te maskuar e kamufluar dhelpërisht! Kosova rast "unik" do te thote qe edhe liria e pavaresia e saj te mos jene reale dhe te verteta si te shteteve e kombeve te civilizuara te Europes, por te jete nje "shtet" me kuaziliri, me pseudopavaresi dhe me sovranitet të kufizuar!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Empty
MesazhTitulli: Re: KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO?   KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Icon_minitimeFri May 15, 2009 8:00 pm

S'mund te jete rast precedent e as specifik i te drejtes nderkombetare.
Nje konstatim i ketille eshte me se qesharak dhe i pabaze.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Empty
MesazhTitulli: Re: KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO?   KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Icon_minitimeFri May 15, 2009 9:32 pm

Pergezime per temen kushtrimi86
Se besoj qe Kosova eshte rast precedent se paku per neve ndersa per te huajt qe bene lloj procesesh te ndryshme qe ne asnje shtet te botes nuk i kan bere ato eksperimente por veq ne Kosove e per ata eshte rast precedent ndersa per neve se besoj...

_________________
KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
GuximiNumri i postimeve : 21
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 19/04/2009

KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Empty
MesazhTitulli: Re: KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO?   KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Icon_minitimeSun May 17, 2009 12:54 pm

Problem i Kosovës është rast tepër i vecant, kur bëhet fjalë për mardhënjet e përgjithshme të shteteve imperialiste. Eshte thelbi i zgjidhjes së konflikteve në botë, ekzakt i zgjidhjes së "luftës së ftohtë" Amerikano-Evropjane. Zgjidhja e ceshtjes se shqiptarve në ballkan, dobëson Amerikën, dhe forcon Evropën, prandaj Evropa është e interesuar, kur bëhët fjalë për bashkim kombëtar, sepse unioni evropjan merr një hovë në zhvillimin e tij, kurse në një qëndrim tjetër është Amerika e cila vetëm se i acaron mardhënjet shqiptaro-serbe, dhe hap shtigje te reja konfliktesh.

Që nga viti 99' kur ShBA-të ndërhynë në Kosovë gjoja jo vetëm ato por një NATO (një bashkësi shtetesh), zgjerimi i bashkimit Evropjan ka ngecur shumë sidomos në ballkan, prandaj Evropa është në konflikt interesash me ShBA-të.

Amerika është shkaktari kryesor i problemeve dhe konflikteve në botë kjo është vërtetuar bindshëm, në Japoni, Vietnam, Shtetet arabe, në Kosovë etj etj.

Guximi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Empty
MesazhTitulli: Re: KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO?   KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO? Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
KOSOVA RAST PRECEDENT APO JO?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Politikë-
Kërce tek: