ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Droga tek te rinjet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Droga tek te rinjet Empty
MesazhTitulli: Droga tek te rinjet   Droga tek te rinjet Icon_minitimeFri May 15, 2009 8:09 pm

Konteksti i përgjithshëm ekonomik, politik, shoqëror, kulturor dhe edukativ i Kosovës, favorizoi edhe shfaqjen dhe përhapjen e shumë dukurive me karakter negativ për shëndetin, e moralin mendor tek të rinjtë. Kështu për një kohë të shkurtër, edhe në Kosovë, kohë më parë ke mundur të shohësh pankarta të mëdha nëpër rrugët e gjitha qyteteve me foto ku shkruan rreth kësaj dukurie të re. Një gjë e tillë për ndonjë vend tjetër mund të mos tërheq vëmendjen askujt, mirëpo për rrethanat tona në Kosovë ishte një goditje e llojit të vet. Sepse marrë në përgjithësi trevat shqiptare, dhe Kosovën në veçanti, kjo dukuri me ndikim tepër negativ nuk ka ndonjë histori jetëgjatë. Shoqëria jonë ishte pjesë e një sistemi patriarkal, ku lidhja dhe solidariteti brenda anëtarëve të shoqërisë ishte shumë i fort, respektimi i vlerave tradicionale dhe fetare ishin më stabile dhe më imune ndaj dukurive negative, që gjithsesi shpinin në ruajtje e institucionit të shenjtë të quajtur familje. Mirëpo kjo gjendje me këtë sistem, nuk vazhdoi edhe pas konfliktit të fundit në Kosovë, sepse lufta e fundit në Kosovë ishte edhe një rast i “mirë” për t’i dhënë shtytje dukurive negative në të gjitha sferat e jetës, pra marrë në përgjithësi lufta në Kosovë i dha shkas dhe mundësi favorizuese shumë dukurive negative. Tashmë do të duhej llogaritur se shoqëria jonë është duke kaluar fazën më të vështirë të këtij tranzicioni.


Pas largimit të forcave serbe nga Kosova, do të vendoset administrimi Ndërkombëtar ku pas vetës, për pasoj, edhe numri i të huajve sa vinte e rritej, qofshin këta ushtarak, apo edhe civil. Kjo bëri që Kosova për herë të parë në historinë e saj më të re të ballafaqohet me një fluks aq të madh të të huajve, dhe që u përkisnin kulturave, traditave dhe civilizimeve të vendeve të ndryshme. Tani, Kosova u bë një vend dhe një rast i përshtatshëm për të shtrirë ndikim e tyre shoqëri të ndryshme të panjohura për ne, me dukuri negative siç janë; narkomania, alkoolizmi, prostitucioni, kumari, trafikimi i krijesave njerëzore dhe krimi i organizuar kanë qen të panjohura, dhe bile as që është folur ndonjëherë në shoqëritë shqiptare për këto dukuri. Të gjitha këto s’bashku zënë fill në decenien e fundit, dhe për më tepër si trend i kohës fituan epitetin e një “qytetërimi” të ri dhe që karakterizon edhe të “riun modern”.
Si ti parandalojm keto dukuri?
Si ta menjanojm kete fenomen,qe eshte duke shkatrruar shendetin e shume personave?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Droga tek te rinjet Empty
MesazhTitulli: Re: Droga tek te rinjet   Droga tek te rinjet Icon_minitimeFri May 15, 2009 8:10 pm

Droga tek te rinjet 250px-Cocaine_lines_2Droga tek te rinjet 1240661521-4763
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
DynamitNumri i postimeve : 47
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 22/01/2010

Droga tek te rinjet Empty
MesazhTitulli: Re: Droga tek te rinjet   Droga tek te rinjet Icon_minitimeFri Jan 22, 2010 5:15 am

Te rinjet jan pak te gutshem se kan deshir me shoqni kur jan bashk me u knaq e qajo si knaqen mir me DROG

Droga tek te rinjet Droga
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
guaca

guaca

Numri i postimeve : 56
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 11/09/2010

Droga tek te rinjet Empty
MesazhTitulli: Re: Droga tek te rinjet   Droga tek te rinjet Icon_minitimeSat Sep 11, 2010 11:05 pm

mortaja e shekullit qe nuk do duhej te zinte vend tek shqiptaret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
Droga tek te rinjet Empty
MesazhTitulli: Re: Droga tek te rinjet   Droga tek te rinjet Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Droga tek te rinjet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Zone argetuese :: Zone e Lire-
Kërce tek: