ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kompjuteri - që përkthen lehjet e qenit!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Kompjuteri - që përkthen lehjet e qenit!!!   Sat May 16, 2009 7:20 pm

BUDAPEST - Shkencetaret hungareze jane duke punuar ne nje program kompjuterik per t’iu mundesuar njerezve te kuptojne lehjet e qenve. Thuhet se softueri do t’i zbuloje nuancat e lehjeve te qenve, derdellitjet dhe hungerimat e tyre. Pasi t’i kete analizuar 6.000 lehje, softueri ka per qellim te percaktoje se, kur qeni ka pare nje top, kur perleshet, luan, takon nje te huaj, apo kur te deshiron te shetitet. Madje shkencetaret pranojne se teknologjia po ju shkon me mire me ta sesa me njerezit.

Derisa kompjuteri ka njohur ne menyre korrekte gjendjen emocionale te 43% te qenve, me njerezit eshte arritur veten ne 40%. Csaba Molnar, nga Eotvos University ne Budapest, ka deklaruar per BBC-ne se "do te thosha se kemi deshmuar qe ka ndryshime shume te fuqishme kontekstuale ne mes te lehjeve, por na duhet edhe nje pune e madhe, te percaktojme se cilat gjendje emocionale dhe cilat karakteristika i perkasin cilit lloj", - ka perfunduar Molnar.

_________________The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
shqipetari
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 376
Mosha : 29
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kompjuteri - që përkthen lehjet e qenit!!!   Sat May 16, 2009 7:23 pm

haha , perderisa ne kemi probleme te brendshme per te qen te bashkuar dhe te lire ne vendet tjera merren me perkthimet e lehjeve te qeneve a ne merremi se si ta bashkojme atdheun ashtu siq e kishim para 100 vitesh

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
 
Kompjuteri - që përkthen lehjet e qenit!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shkence & Teknologji :: Shkence & Teknologji-
Kërce tek: