ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Arti Ushtarak

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Arti Ushtarak Empty
MesazhTitulli: Arti Ushtarak   Arti Ushtarak Icon_minitimeSun May 17, 2009 11:04 pm

Arti Ushtarak 500px-AK-47_type_II_Part_DM-ST-89-01131
AK47 ose 7.62 mm (M70) eshte njeri nder armet automatike me te shpeshta qe hasim ne to ,
Te armet qe punojne ne parimin e zmbrapjes se tytes, shuli dhe tyta jan te bashkuara (bravuara),prandaj ata me rastin e ndezjes se fishekut nen presionin e gazrave te barutit levizin mbrapa, si nje tersi dhe , posa shuli derisa leviz mbrapa, hase ne ndonje dalje ose lug perkatese , lidhja midis tij dhe tytes nderpritet-behet zbraztimi.
Ne saje te zjarrit automatik shpejtesia e gjuajtjes nga arrmet automatike mund te jet 500-1000 fishek ne minut .Largesia maksimale eshte 1000 metra .
Shembull:
Nese objektivi eshte ne distanc 200 Metra dhe me lartesi 1.5 Meter ateher duhet rregulluar ndarjen e shenjestres ne 20 ndarje dhe objektivi mund te asgjesohet ne kete rast .

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
 
Arti Ushtarak
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Arkivi i forumit :: Shporta-
Kërce tek: