ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Idriz Seferi

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Idriz Seferi   Fri May 22, 2009 7:39 pm

.Idriz Seferi lindi në vitin në fshatin Sefer_(fshat)]Sefertë krahinës së Karadakuttë Shkupit dhe vdiq në 25 mars të vitit 1927, ishte atdhetar i dalluar, udhëheqës ushtarak popullor i Lëvizjes Kombëtare.
Idriz Seferi lindi në fshatin Sefer në një familje me tradita patriotike. Që në moshë të re mori pjesë në qëndresën popullore kundër shtypjes ekonomike e kombëtare që sollën reformat e Tanzimatit. Më 1875 u burgos nga autoritetet osmane.
Mori pjesë në kuvendet e në veprimet luftarake të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe të asaj të Pejës. Ishte një nga udhëheqësit kryesorë të kryengritjes së Kosovës të 1916 dhe u shqua për aftësitë luftarake, si strateg popullor në betejën e Kaçanikut, si edhe në betej at e Karadakut (Drenogllavës) e të Moraves. U dallua si një ndër udhëheqësit kryesorë edhe në Kryengritjen e përgjithshme antiosmane të 1912 në Kosovë, mori pjesë në çlirimin e Shkupit, Kumanovës, Gjilanit, Preshevës e Ferizajt.

Në tetor 1912 në krye të mijëra luftëtarëve shqiptarë luftoi kundër pushtuesve serbornëdhenj në rajonet e Bujanovcit, Gollakut, Llapit e Kumanovës, ku i shkaktoi humbje të ndjeshme armikut.
Udhëhoqi çetat kosovare në luftë kundër zgjedhës serbomadhe në, vitet 1913-1915 dhe kundër pushtuesve bullgarë në vitet 1916-1918. Vazhdoi luftën për çlirimin kombëtar të Kosovës e të viseve të tjera shqiptare në Jugosllavi deri në fund të jetës së tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
GjergjShqiperiaNumri i postimeve : 5
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 10/05/2009

MesazhTitulli: Re: Idriz Seferi   Sun May 24, 2009 1:04 am

Une jam nga Rahovica e Presheves. Dhe kujtimin per te, por edhe per heronjte tjere te kesaj ane, i kam shume ne mendje.
Idriz Seferi lindi ne fshatin Sefer te malsise se Karadakut komuna e Presheves. Fshati i tij, si edhe shumica e fshatrave jane detyru te kthehen ne islam nga Perandoria Osmane me se voni, per kete edhe Idrizi ishte i Pagezuar. Ai luftoi dhe ishte simbol i rrezistences se Shqipetareve te Karadakut, e ne venanti atyre te anes se Presheves.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 376
Mosha : 29
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

MesazhTitulli: Re: Idriz Seferi   Sun May 24, 2009 3:33 pm

Ne asnje moment nuk duhet harruar veprat dhe sakrificen e te gjithe heronjeve te kombit Shqiptar qe nga koha e heroit ton kombetar Skenderbeut e gjer me sot ne 2009 rrugen e tyre te trazuar ta qojm deri ne fund .
A mendoni se po te ishin gjall paramendoni sikur te ishin gjalle te gjithe keta Deshmore te kombit Shqiptar a do ta lejonin kete gjendje qe eshte sot ne trojet e Shqiperis Natyrale dhe paramendoni se a do ti lejonin te gjitha keto sherbime te huaja ne trojet tona ne trojet e te parve tan qe te kontollohen nga strukturat paralele te Serbise e te vendeve tjera .
Lavdi te gjithe deshmoreve te kombit

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Idriz Seferi   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Idriz Seferi
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Histori-
Kërce tek: