ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret   Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Icon_minitimeMon May 25, 2009 2:42 pm

Sot tuneli i kalimashit hapet per te mos ndar shqiptare asnjeher me Bashkon shqiptaret e Jugut me shqiptaret e veriut . Sali Berisha thekson " malet me nuk mund te na ndajne me vellezrit tane ne Prishtine sot Prishtina dhe Tirana jan me afer se kurr me pare .


________________________________________________________________________
25.05.2009
Edhe 10 metra ndajnë Shqipërinë nga Kosova. Tuneli që fillon në Thirrë e përfundon në Kalimash pas 10 metra do të bashkohet me anën tjetër. Sondat që punojne në dy krahët e tij, janë bashkuar në mesditë.

Çka, sipas drejtuesve të punimeve, do të thotë se tuneli do të hapet brenda dy ditësh. Kështu, vepra më e rëndësishme dhe më e vështira për nga ana inxhinierike e rrugës Durrës-Kukës është drejt fundit. Tuneli i dyfishtë, më shumë se 5 km e gjysmë i gjatë, ndër më të mëdhenjtë në rajonin e Ballkanit, pas pak orësh do të shohë dritë në fundit e tij.
Ajo që nisi si një ide në vitin 1996 tashmë është bërë konkrete. Një tjetër ëndërr e shqiptarëve realizohet! Kosova dhe Shqipëria, janë më pranë në sajë të këtij korridori që nis në portin e Durrësit e do të përfundojë në Prishtinë. Rruga do të lidhë më lehtë Shqipërinë me rajonin dhe do t’i japë më shumë rëndësi strategjike vendit tonë në Ballkan. Ajo po u ndryshon jetën edhe shqipëtarëve që jetojnë përgjatë saj.
Është ndërtuar në një trajektore krejtësisht të re, pas rreth 28 muajsh që nga nisja e punimeve, përfundimi i saj po pritet me ankth, nga kompanitë ndërtuese, por edhe nga porositësit e saj, qeveria shqipëtare.
3500 vetë, 1200 makineri nga më modernet po punojne në këtë vepër të jashtëzakonshme, kantierin më të madh ndërtues që ka njohur ndonjë herë vendi ynë.
Edhe 10 metra dhe në fund të ketij tuneli do të ketë dritë.


Marrur nga "ALBEU"

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina


Edituar për herë të fundit nga shqipetari në Mon May 25, 2009 9:12 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Flaka
Moderator
Moderator
Flaka

Numri i postimeve : 370
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret   Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Icon_minitimeMon May 25, 2009 8:35 pm

Ja edhe rruga u be pse mos te bashkohemi?

_________________
Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Albani11


The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret   Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Icon_minitimeMon May 25, 2009 9:29 pm

do te bashkohemi se shpejti por duhet qe te ja bejm punen sepse askush nuk mund te na ndaloj bashkimin

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ThePatriot

ThePatriot

Numri i postimeve : 21
Reputacioni : 2
Data e regjistrimit : 15/05/2009

Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret   Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Icon_minitimeMon May 25, 2009 11:26 pm

Per mendimin tem RRuga eshte nje nder hapat ma t'mdhej drejt Bashkimit te Kosoves me Shqiperi.
Un per veti kurgjo kurgjo bile 2 her n'mujt ko me vizitu shqiperin kismet .


Rrofte Shqiperia e Bashkuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret   Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Icon_minitimeTue May 26, 2009 11:59 am

Ashtu shpresoj ThePatriot ta bejme Shqiperin ashtu siq e kemi pasur pra Shqiperi Natyrale

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
HasanPrishtinaNumri i postimeve : 22
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 26/05/2009

Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret   Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Icon_minitimeTue May 26, 2009 9:08 pm

NJe Hap me afer bashkimit te trojeve te SHQIPERISE NATYRALE me pak se 3 ore prishtin tiran "MALET ME NUK DO TA NDAJNE KOMBIN SHQIPTAR " u shpreh Sali Berisha

DREJT BASHKIMIT TE TROJEVE SHQIPTARE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret   Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Icon_minitimeTue May 26, 2009 9:52 pm

Supozoj qe hapja e tunelit te Kalimashit eshte nje hap me afer bashkimit te shqipetareve.
Nje dite do bashkohemi plotesisht ku sdo kete as nje kufi te na ndaj.
Atehere kur Shqiperia te bashkohet sdo kete force qe na ndane perseri,do te punojme me deshire dhe vullnet per rikthimin e tokave te humbura shqiptare.
-Shqiperia pa kufinje-
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Empty
MesazhTitulli: Re: Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret   Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sot Tuneli i Kalimashit Bashkon Shqiptaret
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Shqiptaret-
Kërce tek: