ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kuriozitete nga matematika

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Kuriozitete nga matematika   Wed May 27, 2009 4:33 pm

1x8+1=9
12x8+2=98
123x8+3=987
1234x8+4=9876
12345x8+5=98765
123456x8+6=987654
1234567x8+7=9876543
12345678x8+8=98765432
123456789x8+9=987654321
37.037x1x3=111.111
37.037x2x3=222.222
37.037x3x3=333.333
37.037x4x3=444.444
37.037x5x3=555.555
37.037x6x3=666.666
37.037x7x3=777.777
37.037x8x3=888.888
37.037x9x3=999.999
1x9+2=11
12x9+3=111
123x9+4=1111
1234x9+5=11111
12345x9+6=111111
123456x9+7=1111111
1234567x9+8=11111111
12345678x9+9=111111111
Për t’a ditur nëse një numër është plotpjesëtueshëm me 11 duhet që shifrën e djathtë tia zbresim me shifrën afër saj dhe pastaj tia mbledhim me shifrën e afërme dhe nëse rezultati =0 është e plotpjesëtueshme me 11:

2013=3-1+0-2=0 2013/11=183
7546=6-4+5-7=0 7546/11=686
16533=3-3+5-6+1=0 16533/11=1503
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete nga matematika   Wed May 27, 2009 4:36 pm

123-45-67+89=100
123+4-5+67-89=100
123+45-67+8-9=100
123-4-5-6-7+8-9=100
12-3-4+5-6+7+89=100
12+3+4+5-6-7+89=100
1+23-4+5+6+78-9=100
1+2+34-5+67-8+9=100
12+3-4+5+67+8+9=100
1+23-4+56+7+8+9=100
1+2+3-4+5+6+78+9=100
98-76+54+3+21=100
9-8+76+54-32+1=100
98-7-6-5-4+3+21=100
9-8+7+65-4+32-1=100
9-8+76-5+4+3+21=100
98-7+6+5+4-3-2-1=100
98+7-6+5-4+3-2-1=100
98+7+6-5-4-3+2-1=100
98+7-6+5-4-3+2+1=100
98-7+6-5+4+3+2-1=100
98+7-6-5+4+3-2+1=100
9+8+76+5+4-3+2-1=100
9+8+76+5-4+3+2+1=100
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete nga matematika   Wed May 27, 2009 4:37 pm

12345679*9= 111111111
12345679*18=222222222
12345679*27=333333333
12345679*36=444444444
12345679*45=555555555
12345679*54=666666666
12345679*63=777777777
12345679*72=888888888
12345679*81=9999999999*9+7=88
9*98+6=888
9*987+5=8888
9*9876+4=88888
9*98765+3=888888
9*987654+2=8888888
9*9876543+1=88888888
9*98765432+0=888888888
9*987654321-1=8888888888

1+2=3 dhe 1³+2³=3²
1+2+3=6 dhe 1³+2³+3³=6²
1+2+3+4=10 dhe 1³+2³+3³+4³=10²
1+2+3+4+5=15 dhe 1³+2³+3³+4³+5³=15²

1=(1*1)/1
121=(22*22)/(1+2+1)
12321=(333*333)/(1+2+3+2+1)
1234321=(4444*4444)/(1+2+3+4+3+2+1)


143*7*111=111111
143*7*222=222222
143*7*333=333333
143*7*444=444444
143*7*555=555555
143*7*666=666666
143*7*777=777777
143*7*888=888888
143*7*999=999999

143*7*101=101101
143*7*672=672672
143*7*150=150150
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete nga matematika   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kuriozitete nga matematika
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shkence & Teknologji :: Shkence & Teknologji-
Kërce tek: