ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Shqiptarët e Maqedonisë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeFri May 29, 2009 9:22 pm

Maqedonia nje shtet i ndare ne dysh ku politika sllavo-maqedonase rrjep shqiptaret autokton, kjo maqedoni e zhytur ne te njejtat lojra si te shteteve fqinje diskriminimin ndaj popullates shqiptare ku ka vazhduar udhen e nisur nga shtetet fqinje. E duke u perballur me Greqine e sotme (po ashtu shoviniste) po e bllokon Maqedonin ne integrimet ndërkombëtare – siç thuhet – për shkak të emrit të saj. Grekët pretendojnë që Aleksandri i Madh ishte i tyre e ai në të vërtetë ishte yni – ilir e gjithe kjo ne krahe te shqiptareve. Duke pasur parasysh rolin e madh të figures se Nënës Terezë ne bote dhe identifikimin e drejte te saj kombetar – shqiptar, sllavo-maqedonasit duan t’ia shkaterrojnë shtepinë e lindjes në Shkup dhe aty ta ndertojne një katedrale ortodokse.
Po shqiptarët në atë shtet, që përbëjnë më shumë se gjysmën e popullsisë, dhe politika shqiptare nuk reagon ndaj padrejtesive qe po ngajne. Mjafton politikanet shqiptar që ata personalisht të jene deputet e ministra, për kombin s’ka rendesi. Kur dihet se shumica e komunave jane me shumice shqiptare dhe ne ate shtet,dhe dhuna ndaj popullates shqiptare eshte ne mase te madhe.
Dua qe ne kete teme te jepni komentet mbi kete teme mjaft pikante!

_________________
Shqiptarët e Maqedonisë 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeFri May 29, 2009 9:30 pm

Illyrian me vjen mire qe keni hape kete teme por shume pake po shofe se flitet per trevat e okupuara nga nje shteti i ashtequajtur Fyrom si dhe per SHqiptare e okupuar ne Male te Zi dhe ne Kosoven Lindore e gjetk me falni kerkoje ndjes per kritiken qe ju bej ndoshta jame gabim respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeFri May 29, 2009 9:49 pm

Përfaqësimi etnik në Ministrinë për Punë të Jashtme (Gusht 2006 – Maj 2008)

Struktura etnike e të punësuarve

Sllavë 294 ose 77%
Shqiptarë 74 ose 19%
Të tjerë 13 ose 6%

Struktura vertikale e ministrisë-drejtoritë
Këshilltar shtetëror-drejtor të drejtorive: Sllavë 12, Shqiptarë 2.

Ambasador në Ministri: Sllavë 4, Shqiptarë 0.
Udhëheqës sektori: Sllavë 20, Shqiptarë 3.
Ndihmës Udhëheqës të sektorëve:Sllavë 20, Shqiptarë 2.
Udhëheqës te sekcioneve:Sllavë 41, Shqiptarë 2.

Gusht 2006 - Maj 2008 të Punësuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme:

Sllavë 80 me vendim pune dhe 53 me kontratë në vepër.
Shqiptarë 12 prej tyre 6 me shkollim të lartë dhe 6 me shkollim të mesëm asnjë me kontratë në vepër, asnjë me vendim pune.

Konkurse interne për dërgimin e Diplomatëve në perfaqësitë Diplomatike në botë:
Sllavë 40 me funkcione më të larta Diplomatike profesionale dhe 5 Shqiptarë të zgjedhur me funckione shumë të ulta nga të cilët vetëm 2 janë me pervojë.

Struktura etnike e te punësuarve nga Ministria e Punëve të Jashtme në përfaqësitë diplomatike të Republikës së Sllavëisë në botë:

1.Ambasada e RM në Ankara-Turqi:
Ambasadori Sllav
3 diplomatë Sllavë, 0 Shqiptarë

2.Ambasada e RM në Athinë-Greqi :
Ambasadori Sllav
4 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë.

3.Ambasada e RM në Beograd-Serbi:
Ambasadori Sllav
4 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë.

4. Ambasada e RM në Berlin-Gjermani:
Ambasadori Sllav
3 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë
Referent: 1 Sllav, 1 Shqiptarë

5. Konzulata e RM në Bon-Gjermani:
1 diplomat Sllav, 1 Shqiptarë
2 Referentë Sllavë , 0 Shqiptarë

6. Ambasada e RM në Bern-Zvicër:
1 diplomat Shqiptarë
1 referent Sllav,

7. Ambasada e RM në Bruksel-Belgjikë:
Ambasadori Shqiptarë
3 diplomatë Sllavë 2 Shqiptarë.
1 referent Sllav

8.Misioni i RM në Bruksel-Unioni Europian
Ambasadori Shqpitar
11 diplomatë Sllavë 2 Shqiptarë

9.Misioni i RM në Bruksel-Nato
Ambasadori Sllav
5 diplomatë Sllavë 1 Shqiptarë
1 referent Sllavë

10.Ambasada e RM në Budapest-Hungari
Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllav 1 Shqiptarë

11.Ambasada e RM në Bukuresht-Rumuni
Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë
1 referent Sllav

12.Ambasada e RM në Varshavë-Poloni
Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë
1 referent Sllavë 0 Shqiptarë

13.Ambasada e RM në Washington-USA
-Ambasadori Sllav
6 diplomatë Sllavë 1 Shqiptarë
1 referent Sllav 0 Shqiptarë


14.Ambasada e RM në Wien-Austri
-Ambasadori Sllav
3 diplomatë Sllavë 1 Shqiptarë

15.Misioni i RM pranë OSBE-s në Wien
-Ambasadori Shqiptarë
3 diplomat Sllavë 0 Shqiptarë
1 referent Sllav 0 Shqiptarë

16.Misioni i RM pranë OKB-s Zhenevë-Zvicer
3 diplomat Sllavë 0 Shqiptarë

17.Ambasada e RM në Zagreb-Kroaci
-Ambasadori Sllav
3 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë
1 referent Sllav 0 Shqiptarë

18.Konsullata gjenerale e RM në Stamboll-Turqi
Konsuli general Sllav
1 diplomat Sllav 1 Shqiptarë

19.Ambasada e RM në Kairo-Egjipt
-Ambasadori Shqiptarë
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë

20.Ambasada eRM në Kiew-Ukrainë
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë

21.Zyra e RM në Kopenhagen-Danimarkë
-Shefi i zyrës Turke.
1 diplomat Shqiptarë

22.Ambasada e RM Londër-Britania e Madhe
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë
1 referent Sllav 0 Shqiptarë

23.Ambasada e RM në Lublanë- Slloveni
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë
1 referent Sllav 0 Shqiptarë


24.Ambasada e RM në Madrit-Spanjë
-Ambasadori Sllav
2 diplomat Sllavë 0 Shqiptarë

25.Konsullata gjenerale në Minhen-Gjermani
1 diplomat Shqiptarë

26.Ambasada e RM në Kambera-Australi
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë
1 referent Sllav 0 Shqiptarë

27.Konsullata gjenerale e RM ne Melburn-Australi
- Shef i Kons. Sllav

28.Ambasada e RM në Moskë-Rusi
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë

29.Consullata e RM ne Detroit-USA
1 diplomat Sllav 0 Shqiptarë

30.Misioni i RM pranë OKB-s-NY-USA
-Ambasadori Sllav
3 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë

31.Ambasada e RM në Otavë-Canada
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë

32.Ambasada e RM në Paris-Francë
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 1 Shqiptarë

33. Ambasada e RM në Podgoricë-Mal i Zi
-Ambasadori Sllav
1 diplomat Sllav 0 Shqiptarë

34. Ambasada e RM Peking-Kinë
- Ambasadori Shqiptar
1 referent Shqiptarë

35. Ambasada e RM në Pragë- Çeki
1 diplomat Sllav 0 Shqiptarë

36. Zura diplomatike e RM ne Prishtinë-Kosovë
1 diplomat Sllav 0 Shqiptarë

37. Ambasada e RM në Romë-itali
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë
1 diplomat Shqiptarë

38. Ambasada e RM në Vatikan-Itali
-Ambasadori Shqiptarë
1 diplomat Sllav

39. Ambasada e RM në Sarajevë-Bosnjë
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë
1 referent Sllav 0 Shqiptarë

40.Ambasada e RM në Sofie-Bulgari
-Ambasadori Shqiptarë
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë

41.Ambasada e RM në Stokholm-Suedi
-Ambasadori Shqiptarë
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë

42.Zyra diplomatike në Selanik-Greqi
2 diplomatë Sllavë1 Shqiptarë

43.Ambasada e RM neë Tiranë-Shqipëri
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë

44.Konsullata gjenerale e RM Toronto-Canada
1 diplomat Sllav 0 Shqiptarë

45.Ambasada e RM në Hagë
-Ambasadori Sllav
2 diplomatë Sllavë 0 Shqiptarë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeFri May 29, 2009 9:49 pm

Maqedonine pushtuesi e ka ndare permes ndarjeve komunale e nenkomunale ne pakice.
Shqiptaret përfshijne afer 60 % te territorit,nr i banoreve shqiptar eshte diku rreth 800.000.
Une mendoje se shqipetaret duhet ti bashkojne forcat dhe ti rikthejne tokat e tyre te humbura.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeFri May 29, 2009 9:54 pm

Meteor kte qe ke shkruajt ty me duket shum qenekeni lodhe te shkruani per Shqiptaret sikur me shkruajt per Palestinezet nuk kishi dicka me shum informata per ate popull apo si eshte puna te shkruajsh dy reshta eshtge mekat mendoj me shumedote shkruante nje i huaj sesa ju po nejse ska gje!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeFri May 29, 2009 10:02 pm

Mig16 shkruajti:
Meteor kte qe ke shkruajt ty me duket shum qenekeni lodhe te shkruani per Shqiptaret sikur me shkruajt per Palestinezet nuk kishi dicka me shum informata per ate popull apo si eshte puna te shkruajsh dy reshta eshtge mekat mendoj me shumedote shkruante nje i huaj sesa ju po nejse ska gje!!!


I nderuari Mig16
Nuk te perket ty te komentosh se a shkruaj dy rreshta apo me shume.
Me duket me e arsyeshme te shkruaj pak dy rreshta ate qe di se sa te beje copy paste.
Sidoqofte ske arsye te mundohesh te me kundershtosh ne cdo postim.
Ketu diskutohet seriozsisht dhe jo pune personale.
Nese ke dicka per te thene shkruaj ne PM apo diku tjeter.

Kerkoj falje per dalje jashte temes.

Meteor
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeFri May 29, 2009 10:10 pm

Popo shume ne regull eshte mire e the ate qe din aqe din dhe aqe shkruaj
une copy paste sjelli se aqe di por ja qe prape me intereson me e sjell te pakten e mesojme nga te tjeret dhe nuk te komentova ty nuk dua te polemike
nese une qenkam jo serioz ateher mire qe me treguat mose te ju pengoje ne kete forum paci faqen e mbare kaloni mire ju prift e mbara TUNG te gjitheve respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeFri May 29, 2009 10:15 pm

Mig16 shkruajti:
Popo shume ne regull eshte mire e the ate qe din aqe din dhe aqe shkruaj
une copy paste sjelli se aqe di por ja qe prape me intereson me e sjell te pakten e mesojme nga te tjeret dhe nuk te komentova ty nuk dua te polemike
nese une qenkam jo serioz ateher mire qe me treguat mose te ju pengoje ne kete forum paci faqen e mbare kaloni mire ju prift e mbara TUNG te gjitheve respekt

Mig16
Te lutem mos me keqkuptoni.Meritoni gjithe respektin tim dhe je i mirpritur cdohere ne mesin tone.
Mos e keqkupto kete punen e copy paste se ka ne disa tema ku edhe une poashtu dhe antaret e tjere e kemi bere kete,vetem desha te theme se aq dije per ate vend.
Nuk e thash se nuk jeni serioz por thashe ketu diskutohet seriozisht.


Sinqerisht
Meteor
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeSat May 30, 2009 1:05 pm

Ju lutem mos dilni nga tema, kete teme e hapa per te debatuar mbi shqiptaret e Maqedonise e jo per grindje...
Them se struktura e shqiptareve ne Maqedoni nuk perfaqesohet denjesisht siq tha edhe Mig16 ne shume pune kryesore te shtetit kryesojne vetem Maqedonasit e jo shqiptaret si ne cdo lemi ata perfaqesohen me numer me te madh.
Shqiptarët e Maqedonisë Copy_o10
Ne kete harte qe jau solla tregohet struktura e qyteteve te maqedonise...

_________________
Shqiptarët e Maqedonisë 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeSat May 30, 2009 3:02 pm

Mig 16 te falemderoj per kete informacion qe keni sjellur per poziten e shqiptarve ne ambasada jasht vendit dhe zyra te ndryshme ne bote po shifet edhe nga keto statistika se shqiptaret jan te shkelur ne te gjitha aspektet , duke marrur shembull edhe ne Ushtri e polici ne ushtri ne te gjitha konkurset shqiptaret pranohen vetem si teknik ose pastrus ne ushtri jo ushtarak por vetem si pastrus , ngjajshem si ne Maqedoni ashtu edhe ne Mal te zi shqiptaret ku do qe jan jasht Shqiperis egzistuese tash jan ne pozit shum te keqe sepse po neperkemben duek mos i len hapsir qe te zhvillojne aktivitete kulturore arsimore etj... Pozita e shqiptarve ne ballkan eshte njeri ku ne mesin e popujve sllav eshte populli me i shkelur me i vuajtur eshte populli shqiptar .

po ashtu edhe ty ILLYRIAN te falemderoj per harten qe ke sjell ne forum per ta informuar te gjithe opinionin mabr kombetar shqiptar , shqiptaret duhet te bashkohen qe ti themi MJAFT padrejtsis ti themi STOP ndarjes dhe perqarjes se Shqiptarve ,te kerkojme Bashkimin e trojeve te Shqiperis Natyrale dhe te punojme per ti bashkuar keto troje qe i kemi trashegim nga te paret tan

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeTue Jun 02, 2009 1:30 pm

Shqiptarët e Maqedonisë Mkd_mu10

KOMUNAT SHQIPTARE NE MAQEDONI MEQENESE NE DISA KOMUNA SHQIPTARET KANE MBETUR PAKICE SI PASOJE E KOLONIZIMIT TE TREVAVE SHQIPTARE NGA SLLAVO-MAQEDONASIT SECILA KA RENDESINE DHE HYNE NE PERBERJEN E SHQIPERISE NATYRALE GJITHMONE PO TE BEHET.

_________________
Shqiptarët e Maqedonisë 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeTue Jun 02, 2009 7:12 pm

ky eshte turp i politikes shqiptare ne Maqedoni fajin e kan partit e krimbura te kinse thirren ne mbrojtje te interesave te Shqiptarve ne Maqedoni a pikrisht keta politikan dyfetyresh jan duke e shkelur popullin shqiptar ne Maqedoni , Duhet ngritur zeri kunder politikes shovensite te dirigjuar nga beogradi ti themi STOP ndarjes dhe coptimit te trojeve shqiptare ti themi STOP perqarjes se Popullit shqiptar

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeTue Jun 02, 2009 9:54 pm

shqipetari shkruajti:
ky eshte turp i politikes shqiptare ne Maqedoni fajin e kan partit e krimbura te kinse thirren ne mbrojtje te interesave te Shqiptarve ne Maqedoni a pikrisht keta politikan dyfetyresh jan duke e shkelur popullin shqiptar ne Maqedoni , Duhet ngritur zeri kunder politikes shovensite te dirigjuar nga beogradi ti themi STOP ndarjes dhe coptimit te trojeve shqiptare ti themi STOP perqarjes se Popullit shqiptar

Pajtohem me ty aty kur thua se fajin e kan partit shqiptare ne Maqedoni.
Ato duhet bashkuar ne nje parti te vetme dhe ti mbrojne interesat e shqiptareve atje e jo te ngajne si peshqit pas bukes per nje post ne qeveri e pastaj t'ia ngulin thiken pas shpine popullit.
Kjo eshte elita e sotme politike,te gjithe vrapojne pas nje kolltuku te ndyre duke harruar se kane lene mbrapa popullin e pervuajtur me shekuj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeWed Jun 03, 2009 4:37 pm

Shqiptarët e Maqedonisë Mkd_mu10
Po pra edhe ata politikan te Maqedonise kane pasur fatin e njejte me politikenaet e Kosoves ku vetem per pushtet vrapojne dhe nuk kujtohen per popullin asnjehere. Ata vetem kur kane fushata elektorale dalin dhe bejne premtime marramendese dhe ju kerkojne voten qytetareve ndersa si te vijne ne pushtet nuk mendojne fare per premtimet e dhena dikur.
Kjo gje ka ndodhur edhe ne Kosove dhe vazhdon te ndodh si ne Kosove, Maqedoni madje edhe ne Shqiperi..

_________________
Shqiptarët e Maqedonisë 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
HasanPrishtinaNumri i postimeve : 22
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 26/05/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeThu Jun 04, 2009 3:09 pm

e vetmja zgjidhje eshte bashkimi si per Shqiptaret ne Maqedoni Mal te zi Kosove Lugin e Presheves Qameri pra ne te gjitha keto shkelen te drejtat elementare te njeriut duke i mohuar edhe te drejten e arsimimit ne gjuhen shqipe ne disa nga keto vende duke ia mohuar edhe historin e popullit Shqiptar ABETAREN duke ja ndryshuar duke u munduar qe edhe kombe te krijojn vetem e vetem per ti ndar e perqar shqiptaret qe pas disa vitesh te thojn se ne nuk i kemi asgje at Tiranasin Prizrenasin Tetovarin Ulqinakun ate te qameris nuk i kemi asgje i kemi fqinje sikurse ate serbine beogradit keshtu po mundohen qe te na perqajne por nuk do te ken sukses sepse kombi shqiptar eshte vetem nje po ashtu edhe populli eshte vetem nje nje gjuh nje flamur nje Shqiperi Natyrale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
arti_gostivar

arti_gostivar

Numri i postimeve : 5
Mosha : 33
Vendi : Gostivar
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 30/06/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeWed Jul 01, 2009 12:48 am

ILLYRIAN shkruajti:
Maqedonia nje shtet i ndare ne dysh ku politika sllavo-maqedonase rrjep shqiptaret autokton, kjo maqedoni e zhytur ne te njejtat lojra si te shteteve fqinje diskriminimin ndaj popullates shqiptare ku ka vazhduar udhen e nisur nga shtetet fqinje. E duke u perballur me Greqine e sotme (po ashtu shoviniste) po e bllokon Maqedonin ne integrimet ndërkombëtare – siç thuhet – për shkak të emrit të saj. Grekët pretendojnë që Aleksandri i Madh ishte i tyre e ai në të vërtetë ishte yni – ilir e gjithe kjo ne krahe te shqiptareve. Duke pasur parasysh rolin e madh të figures se Nënës Terezë ne bote dhe identifikimin e drejte te saj kombetar – shqiptar, sllavo-maqedonasit duan t’ia shkaterrojnë shtepinë e lindjes në Shkup dhe aty ta ndertojne një katedrale ortodokse.
Po shqiptarët në atë shtet, që përbëjnë më shumë se gjysmën e popullsisë, dhe politika shqiptare nuk reagon ndaj padrejtesive qe po ngajne. Mjafton politikanet shqiptar që ata personalisht të jene deputet e ministra, për kombin s’ka rendesi. Kur dihet se shumica e komunave jane me shumice shqiptare dhe ne ate shtet,dhe dhuna ndaj popullates shqiptare eshte ne mase te madhe.
Dua qe ne kete teme te jepni komentet mbi kete teme mjaft pikante!

Pajtohem me ty Plotesisht....por nuk pajtohem vetem per dicka....pasi un jam qytetar i maqedonise...
the qe fajin e kane politikanet DHE SHQIPETARET QE JETOJNE NE ATE SHTET...
pikerisht ketu nuk pajtohem,per politikanet ke te drejt shuuuummmm,por per popullin nuk ke te drejt sepse populli po vuan gabimet nje pas njeshme te politikaneve te saj...edhe per fat te keq ne qeveri e kemi nje parti qe deklarohet se eshte krahu ushtarak i UCK kurse eshte krejt e kunderta sepse nuk punon per shqipetaret...
e kam Fjalen per BDI... por un personalisht edhe as qe kam pritur qe kjo parti te ket rezultate pozitive per shqipetaret ne kete shtet artificial pasi qe po te njejtit njerez qe jane ne krye te kesaj partie po ata njerez e tradhetuan luften...
sepse lufta nisi per CLIRIMIN E ILIRIDES DHE BASHKIMIN E SAJ ME SHQIPERINE,
ja nje fakt Ushtria CLIRIMTARE KOMBETARE,nga vet slogani i kesaj ushtrie pa mos hyre ne detaje dhe ne komunikata te meson se luftohet per clirim kombetar....
pastaj ka edhe fakte tjera....jane komunikatat te dhena gjate luftes deri para mareveshjes se ohrid...ata komunikata ne thelb permbajne CLIRIMIN DHE BASHKIMIN...pastaj e kemi edhe Betimin e ushtareve te UCK,e cila nenvizon poashtu vendos'shmerin e cdo ushtari qe do te lufton deri ne piken e fundit te gjakut per CLIRIM DHE BASHKIM me SHQIPERINE....
kurse pastaj vijoi marveshja e ohrid e cila qe kompromis kurse kompromis don te thot REZULTAT POZITIV I MOS ARITJES SE QELLIMIT GJITH KOMBETAR...ose me shkurt TRADHETI....
Por me sakte do te informoheni ne PLATFORMEN E SHQIPERISE NATYRALE nga KOCO DANAJ... e cila PLATFORM bazohet mbi te vertetat prej kohes se SKENDERBEUT deri ne lufterat e UCK-se (kosov-ilirid)...
mendoj se,ne te gjithe bashke ate platforme duhet ta perkrahim sepse eshte me e mira per ne si inciative per BASHKIM...edhe pasi ta keni lexuar do te arini tia sqaroni Vehtes suaj Shum gjera te pa Qarta....
Pranoni pershtendetje te gjith...cao
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitimeWed Jul 01, 2009 10:18 am

arti_gostivar shkruajti:
ILLYRIAN shkruajti:
Maqedonia nje shtet i ndare ne dysh ku politika sllavo-maqedonase rrjep shqiptaret autokton, kjo maqedoni e zhytur ne te njejtat lojra si te shteteve fqinje diskriminimin ndaj popullates shqiptare ku ka vazhduar udhen e nisur nga shtetet fqinje. E duke u perballur me Greqine e sotme (po ashtu shoviniste) po e bllokon Maqedonin ne integrimet ndërkombëtare – siç thuhet – për shkak të emrit të saj. Grekët pretendojnë që Aleksandri i Madh ishte i tyre e ai në të vërtetë ishte yni – ilir e gjithe kjo ne krahe te shqiptareve. Duke pasur parasysh rolin e madh të figures se Nënës Terezë ne bote dhe identifikimin e drejte te saj kombetar – shqiptar, sllavo-maqedonasit duan t’ia shkaterrojnë shtepinë e lindjes në Shkup dhe aty ta ndertojne një katedrale ortodokse.
Po shqiptarët në atë shtet, që përbëjnë më shumë se gjysmën e popullsisë, dhe politika shqiptare nuk reagon ndaj padrejtesive qe po ngajne. Mjafton politikanet shqiptar që ata personalisht të jene deputet e ministra, për kombin s’ka rendesi. Kur dihet se shumica e komunave jane me shumice shqiptare dhe ne ate shtet,dhe dhuna ndaj popullates shqiptare eshte ne mase te madhe.
Dua qe ne kete teme te jepni komentet mbi kete teme mjaft pikante!

Pajtohem me ty Plotesisht....por nuk pajtohem vetem per dicka....pasi un jam qytetar i maqedonise...
the qe fajin e kane politikanet DHE SHQIPETARET QE JETOJNE NE ATE SHTET...
pikerisht ketu nuk pajtohem,per politikanet ke te drejt shuuuummmm,por per popullin nuk ke te drejt sepse populli po vuan gabimet nje pas njeshme te politikaneve te saj...edhe per fat te keq ne qeveri e kemi nje parti qe deklarohet se eshte krahu ushtarak i UCK kurse eshte krejt e kunderta sepse nuk punon per shqipetaret...
e kam Fjalen per BDI... por un personalisht edhe as qe kam pritur qe kjo parti te ket rezultate pozitive per shqipetaret ne kete shtet artificial pasi qe po te njejtit njerez qe jane ne krye te kesaj partie po ata njerez e tradhetuan luften...
sepse lufta nisi per CLIRIMIN E ILIRIDES DHE BASHKIMIN E SAJ ME SHQIPERINE,
ja nje fakt Ushtria CLIRIMTARE KOMBETARE,nga vet slogani i kesaj ushtrie pa mos hyre ne detaje dhe ne komunikata te meson se luftohet per clirim kombetar....
pastaj ka edhe fakte tjera....jane komunikatat te dhena gjate luftes deri para mareveshjes se ohrid...ata komunikata ne thelb permbajne CLIRIMIN DHE BASHKIMIN...pastaj e kemi edhe Betimin e ushtareve te UCK,e cila nenvizon poashtu vendos'shmerin e cdo ushtari qe do te lufton deri ne piken e fundit te gjakut per CLIRIM DHE BASHKIM me SHQIPERINE....
kurse pastaj vijoi marveshja e ohrid e cila qe kompromis kurse kompromis don te thot REZULTAT POZITIV I MOS ARITJES SE QELLIMIT GJITH KOMBETAR...ose me shkurt TRADHETI....
Por me sakte do te informoheni ne PLATFORMEN E SHQIPERISE NATYRALE nga KOCO DANAJ... e cila PLATFORM bazohet mbi te vertetat prej kohes se SKENDERBEUT deri ne lufterat e UCK-se (kosov-ilirid)...
mendoj se,ne te gjithe bashke ate platforme duhet ta perkrahim sepse eshte me e mira per ne si inciative per BASHKIM...edhe pasi ta keni lexuar do te arini tia sqaroni Vehtes suaj Shum gjera te pa Qarta....
Pranoni pershtendetje te gjith...cao

Pikerisht, ne te gjith jemi te vetedijshem per gjendjen mjeruese ne Kosove e ne ILIRide ku pasojat e politikes se keqe po i vuajne shqiptaret. Ne te dyja rastet kemi te njejten gje shqiptaret kane vuajtur pasojat e tradhetise nga disa qe tani jane ne kryje te disa Partive dhe qe rrjedhimsht na tradhtuan duke shkelur betimin e dhene ne kohen e luftes per Bashkim KOmbetar.. Ku eshte bashkimi Kombetar qe u betuan ata ...... lol ... nuk e kemi fare e krejt kjo per shkak te tradhetise te atyre personave qe nenshkruan marrveshje te demshme per popullaten tone si marrveshja e Rambujese dhe Marrveshja e Ohrit.... Pershendetje edhe nga une

_________________
Shqiptarët e Maqedonisë 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
Shqiptarët e Maqedonisë Empty
MesazhTitulli: Re: Shqiptarët e Maqedonisë   Shqiptarët e Maqedonisë Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shqiptarët e Maqedonisë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Shqiptaret-
Kërce tek: