ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Njeriu shkatërroi tokën për 10 vjet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Njeriu shkatërroi tokën për 10 vjet Empty
MesazhTitulli: Njeriu shkatërroi tokën për 10 vjet   Njeriu shkatërroi tokën për 10 vjet Icon_minitimeThu Jun 04, 2009 4:25 pm

Bota ka pësuar ndryshime të medha vetem në një dekadë.

Shkencëtarët e NASA-s, agjencisë amerikane të hapësirës kanë dhënë fakte të frikshme të shkatërrimit të globit nga dora e njeriut prej vitit 1999 deri në 2009.

Kështu, liqeni Aral mes Kazakistanit dhe Uzbekistanit, që klasifikohet si liqeni i katert më i madh ne botë, sot i duhet te zbrese disa shkalle me poshte per shkak te thatesisë së tij.

Shqetësues mbetet edhe shpyllëzimi i Amazonës, që nuk po njeh te ndalur. Llogaritet demtimi i 667 mije kilometrave katrore pyje

Shembull tjeter i dëmtimit të ambientit nga dora e njeriut është edhe ai i Dubait në Emiratet e Bashkuara Arabe, pasi me qellim shtimin e turizmit janë krijuar 100 ishuj artificiale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Njeriu shkatërroi tokën për 10 vjet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Bota :: Bota-
Kërce tek: