ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 “Truri automatik”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: “Truri automatik”   Thu Jun 04, 2009 4:28 pm

Shkencëtarët e “Massachusetts Institute of Technology” kane bërë një zbulim të rendesishem per trurin tone, duke arritur te shpjegojne reagimin e menjehershem te tij ne rastet kur na intereson.

Çdo moment syri jonë thith nje sasi te madhe informacioni, por truri reagon ndaj asaj që jemi me shume te interesuar. Psh, nese ndodhemi ne nje vend të panjohur me makine, koka rrotullohet menjehere drejt tabelave te orientimit dhe tek burimet e mundshme te informacionit, duke injoruar cdo element tjeter.

Shkencetaret e “Massachusetts Institute of Technology” kane shpjeguar se ky interes varet nga valet celebrale me frekuencë te larte qe nderhyjne ne qendren e kontrollit te trurit ne qendren vizive. Studimi eshte udhehequr nga neuroshkencetari Robert Desimone, sipas te cilit, ne kete pike kemi nje sinkron perfekt te sistemit ndjesor dhe atij celebral.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
“Truri automatik”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shkence & Teknologji :: Shkence & Teknologji-
Kërce tek: