ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Empty
MesazhTitulli: UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007   UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Icon_minitimeThu Jun 04, 2009 4:31 pm

Dëgjimi publik i rastit të demonstratave te 10 Shkurtit 2007 ishte paraparë të mbahej sot, por me vendim i panelit këshillues të të drejtave të njeriut që u mor në mars të këtij viti ai është anuluar me urdhër te UNMIK-ut. Halim Sylejmani dhe Paul Troop, përfaqësues të 2 viktimave dhe 2 të lënduarve me 10 shkurt të vitit 2007, kanë thënë se janë të zhgënjyer me këtë vendim kur dihet se në dy raporte që vet UNMIK-u i ka bërë thuhet se ndaj protestuesve është ushtruar dhunë e tepërt.

Shaban Xheladini babai i Arben Xheladinit ka thënë se përveç që ai ka humbur djalin në këto protesta, tani nga UNMIK-u është duke u vrarë përsëri, pasi që nuk nxjerr para drejtësisë ata që e ushtruan këtë dhunë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Empty
MesazhTitulli: Re: UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007   UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Icon_minitimeThu Jun 04, 2009 9:26 pm

na vran na plagosen dhe na burgose , dhe prap po na vrasin
fajtore jan edhe politikanet tan qe u shiten para nderkombtarve

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Empty
MesazhTitulli: Re: UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007   UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Icon_minitimeThu Jun 04, 2009 9:28 pm

PANELIT TË TË DREJTAVE TË NJERIUT NË KOSOVË
MON BALAJ, [I VDEKUR]
ARBEN XHELADINI, [I VDEKUR]
ZENEL ZENELI, dhe
MUSTAFË NERJOVAJ

Aplikuesit


Këto fakte janë përgatitur në emër të Aplikuesve të këtij rasti për t’i ndihmuar shtypit, dhe nuk duhet të merren si komente të përfaqësuesve ligjorë të Aplikuesve.

1. Dëgjimii publik i këtij rasti ishte paraparë të mbahej sot, më 4 qershor 2009.
2. Ky ishte vendimi i Panelit Këshillues të të Drejtave të Njeriut që u mor gjatë dëgjimit të 19 marsit 2009. Përpara atij dëgjimi, PSSP-ja i pat bërë disa paraqitje sekrete në Panel, që dëgjimi publik do të ngriste çështje të sigurisë. Aplikuesve e kundërshtuan këtë vendim në formë të shkruar dhe secili personalisht. Në atë dëgjim PSSP-ja nuk e kundërshtoi dëgjimin publik, dhe prandaj Paneli e caktoi dëgjimin publik për datën 4 qershor 2009.
3. Në një datë të panjohur, PSSP-ja bëri dorëzime sekrete në Panel, të cilat tregojnë që ai e kishte ndër mend lëshimin e një “urdhërese administrative” e cila do të kufizonte rrezen e dëgjimit publik. Ndërmjet PSSP-së dhe Panelit do të mund të ketë vazhduar tutje korrespondenca sekrete.
4. Kurrfarë “urdhërese administrative” nuk është miratuar a zbatuar.
5. Përkundër kësaj, pa i lajmëruar dhe pa i kërkuar fare paraqitjet e Aplikuesve, Paneli vendosi që të anulojë në mënyrë permanente çfarëdo dëgjimi publik a privat në rastin e 12 majit 2009.
6. Më 20 maj 2009, Aplikuesit kërkuan nga Paneli që ta rishqyrtonte këtë vendim mbi bazën e të qenit i paligjshëm, i anshëm dhe kundër obligimeve ndaj të drejtave të njeriut.
7. Megjithatë, më 26 maj 2009, Paneli iu përgjigj Aplikuesve, për t’i informuar ata se vendimi i tij është “përfundimtar”. Nuk u dha kurrfarë arsye për këtë vendim.
8. Aplikuesit në tri raste kanë kërkuar nga Paneli që t’u jipen paraqitjet sekrete dhe korrespondenca ndërmjet Panelit dhe PSSP-së.
9. As Paneli e as PSSP-ja nuk ua ka dhënë Aplikuesve këto paraqitje dhe as korrespondencën.


PAUL TROOP
JUDE BUNTING
Tooks Chambers
Londër

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Empty
MesazhTitulli: Re: UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007   UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Icon_minitimeThu Jun 04, 2009 10:29 pm

Prap se prap ata nuk u ndeshkuan krimi prap po vazhdon krim i filluar me 10 shkurt ku ne ate dite policet vrane dy protestues te pafajshem dhe nuk marrin pergjetesi per ate perkundrazi dekorohen per ate krim. E sot drejtesia nuk eshte vu ende..

_________________
UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Empty
MesazhTitulli: Re: UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007   UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007 Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
UNMIK sërish anulon dëgjimin publik për demonstratat e 10 shkurtit 2007
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Politikë-
Kërce tek: