ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeThu Jun 04, 2009 10:59 pm

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Clipimage002z

LIDHJA ËSHTË GJALLË

Aktivitetet e RrOSh-it në shënim të 131 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (1878-2009),
10 Qershor 2009, Prizren1.Hapja solemne para Muzeut të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.
2.Tryeza mbarëkombëtare në Prizren “Kuptimi politiko-ushtarak i Lidhjes së Prizrenit ”. 10 qershor 2009, ora 10:00-16:00
Në tryezë do të flitet për rëndësinë politike dhe ushtarake të Lidhjes së Prizrenit
Vendi i mbajtjes: Hotel Therranda
Ora: 10:00-14:00
Pjesëmarrës: 30 pjesëmarrës (profesorë, historianë, analistë, figura politike) nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Lugina e Preshevës, Çamëria.
3.Defileu përgjatë sheshit të shatërvanit deri tek Muzeu i Lidhjes së Prizrenit i rreth ansambleve dhe grupeve të muzikës dhe valleve popullore nga Kosova dhe trojet tjera shqiptare.
4.Organizimi i panairit me prodhime artizanale shqiptare në sheshin Shatërvan në të cilën presim të marrin pjesë afërsisht 20 prodhues (veshje kombëtare, tepihë, qilima, punë dore, nënkresa, mbulesa, filigran, prodhime druri- çiftelia, vegla/pajisje të drurit për kuzhinë, çeleshe, etj).
5.Ekspozita me eksponate nga Shoqata e Bukistëve Shqiptarë.
Ekspozita përmban materiale dhe relikte si: libra të vjetër, flamuj, simbole kombëtare, dokumente të vjetra që i përkasin kryesisht viteve 1800- 1900
6.Ekspozita e 160 fotografive në sheshin Shatërvan me motive nga historia shqiptare, trashëgimia kulturore dhe trashëgimia natyrore.
7.Defileu i motoçiklistëve: Në koordinim me shoqatën e motoçiklistëve Shqiponja nga Prizreni në bashkëpunim me shoqatat dhe grupet tjera nga Tirana dhe Shkupi. Gjatë defileut do të bartin flamuj dhe simbole kombëtare
8.Përformanca e Tifozëve Kuq e Zi dhe shfaqja e ndeshjes së kombëtares (në rast se ka lojë atë ditë)
9.Ndeja e RrOSh-it: në kompleksin e kafiterive në sheshin Shatërvan, me muzikë nga 2 rock grupe.
10.Ndezja e flakadanëve në Kalanë e Prizrenit dhe marshimi drejt Muzeut të LSHP-së
11.Dekorimin e pjesës së qytetit nga shatërvani deri tek Muzeu i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit si dhe në Kalanë e Prizrenit me flamuj kombëtar dhe balona.
12.Vendosja e banerëve dhe muraleve në hyrje të qytetit dhe në hapësirat afër shatërvanit me mbishkrime për përvjetorin e LSHP-së.
13.Mbulimi medial: Televizioni Opinion nga Prizreni do të mbulojë të gjitha aktivitetet gjatë ditës dhe do të jetë ne transmetim direkt. Kurse përpjekjet janë që edhe mediat tjera qendrore të kyqen përmes emisioneve të mëngjesit, intervistave, emisioneve dhe ekipeve të tyre të terrenit.
Programi

10 qershor 2009 Prizren

00:00-09:00 Dekorimi i pjesës së qytetit nga shatërvani deri tek Muzeu i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit me flamuj kombëtar si dhe në Kalanë e Prizrenit

09:00-09:20 Ceremonia e hapjes pranë muzeut dhe në sheshin shatërvan

09:20-18:00 Hapja dhe mbarëvajtja e panairit të artizanateve

10:00-18:00 Defileu i ansambleve dhe grupeve të muzikës dhe valleve popullore përgjatë sheshit Shatërvan deri tek muzeu.

10:00-14:00 Tryeza mbarëkombëtare “Kuptimi politiko-ushtarak i Lidhjes së Prizrenit” në Hotel ‘Therranda’, Prizren.

10:00-19:00 Hapja e ekspozitës me fotografi të ngjarjeve historike, nga trashëgimia kulturore dhe natyrore e viseve shqiptare

10:00-19:00 Hapja e ekspozitës me eksponate nga Shoqata e Bukistëve Shqiptar

12:00-13:00 Defileu i motoçiklistëve të shoqatës ‘Shqiponja’ nga Prizreni

14:00-16:00 Performanca e tifozëve Kuq e Zi

19:30-21:00 Ndezja e flakadanëve në Kalanë e Prizrenit dhe marshuta drejt muzeut të LSHP-së

21:00-24:00 Ndeja e RroSh-it, në kompleksin e kafiterive të Sheshit ‘Shatërvan’.FTOHENI QE TE MERRNI PJESE NE FESTIMIN E 131 VJETORIT TE LIDHJE SHQIPTARE TE PRIZRENIT

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeFri Jun 05, 2009 1:39 pm

Respekte per Rrjetin e Organizatave Shqiptare per kete organizim kaq te mrekullueshem qe besoj do jete i paharrueshem..?!!

Me 10 Qershor te gjithe ne Prizren.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeFri Jun 05, 2009 1:43 pm

Po pra ne duhet ti kujtojme me endje rilindesit, heronjet dhe patriotet e Lidhjes Shqiptare te Prizerenit sepse ata jane rilindesit qe e ngriten zerin kunder padrejtesive qe po ju beheshin Shqiperise dhe ne zemrat tyre vlonte ideja per Shqiperine Natyrale te bashkuar. Dhe ne do ti kujtojme cdo pervjetor sepse ata na sollen lirine dhe jane idealist shqiptar. Gezohem qe rrjeti i organizatave shqiptare ben kesi organizime fantastike ne nder te Lidhjes Shqiptare te Prizerenit.

_________________
Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeFri Jun 05, 2009 11:36 pm

ne kuader te rrjetit te organizatave shqiptare jan mbi 20 organizata nga te gjitha trojet e Shqiperis Natyrale ka nga Qameria Lugina e Presheves nga Tetova Shkupi Ulqini Tuzi Prishtina Tirana jan mbi 20 organizata RrOSh-i eshte krijuar me qellim qe te punoj kunder padrejtsive qe po ju behen popullit shqiptar si dhe qe eshte me e rendesishmja per te punuar dhe vepruar qe te realizohet Bashkimi Kombetar i Shqiperis Natyrale

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeSat Jun 06, 2009 11:40 pm


_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Spoti per 10 Qershor   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeTue Jun 09, 2009 12:44 am


_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
frasher raciNumri i postimeve : 11
Mosha : 51
Vendi : peje
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 11/06/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeThu Jun 11, 2009 12:48 pm

Në këtë pervjetor të krenarisë Shqiprare moren pjes veprimtar nga të gjitha trevat natyrale Shqiptare dhe shumë Shoqata atëdhetare nga hapësirat mbarkombëtare qe këtë pevjetor ta madheshtojnë më mendimin e takimeve të shumta në mese vëllezërve të një gjaku me vallën,këngën dhe recitimin e mirëfillt kombëtar autokton moto e vazhdimësisë:Lidhja është Gjallë,qe për kombin Shqiptar do të thotë shumë dhe e ngjalli Prizerenin e Lavdisë së Lidhjes per mbrojtjen e Shqipërisë Natyrale.Në 131 vjetorin e Lidhjës Shqiptare të Prizerenit në sheshin e ujëvares pranë Shtëpisë së Lidhjes Shqiptare u mblodhen shumë perfaqesues të hapësirave Shqiptare per ta nderuar këtë kujtesë të paharruar të qenjes sonë kombëtare qe perpos Rrjetit të organizatave Shqiptare moren pjesë edhe Shoqata e vëllazërisë Kosovë Malësi e Madhe ,,Martin Dreshaj,,me seli në Pejë dhe Tuzë,Ansambili Autokton ,,Rugova,, nga Rugova,Ansamli ,,Shpetimi,, nga Medvegja ansambli ,,Selman Kadrija nga Burimi qe në menyr madheshtore i bashkoj Shoqata e Vëllazërisë Martin Dreshaj per të Marshu në Prizerenin e Bashkimit shpirtëror të Shqiptarëve ku do të marrin pjese edhe ansambele nga trojet tjera Shqiptare,ku në menyr madhështore u brohoritë RROFT BASHKIMI KOMBETAT qe një ditë do të bëhët realitet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
frasher raciNumri i postimeve : 11
Mosha : 51
Vendi : peje
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 11/06/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: ,,Bashkimi bënë fuqinë dhe i mundë armiqet,,   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeThu Jun 11, 2009 12:52 pm

frasher raci shkruajti:
Në këtë pervjetor të krenarisë Shqiprare moren pjes veprimtar nga të gjitha trevat natyrale Shqiptare dhe shumë Shoqata atëdhetare nga hapësirat mbarkombëtare qe këtë pevjetor ta madheshtojnë më mendimin e takimeve të shumta në mese vëllezërve të një gjaku me vallën,këngën dhe recitimin e mirëfillt kombëtar autokton moto e vazhdimësisë:Lidhja është Gjallë,qe për kombin Shqiptar do të thotë shumë dhe e ngjalli Prizerenin e Lavdisë së Lidhjes per mbrojtjen e Shqipërisë Natyrale.Në 131 vjetorin e Lidhjës Shqiptare të Prizerenit në sheshin e ujëvares pranë Shtëpisë së Lidhjes Shqiptare u mblodhen shumë perfaqesues të hapësirave Shqiptare per ta nderuar këtë kujtesë të paharruar të qenjes sonë kombëtare qe perpos Rrjetit të organizatave Shqiptare moren pjesë edhe Shoqata e vëllazërisë Kosovë Malësi e Madhe ,,Martin Dreshaj,,me seli në Pejë dhe Tuzë,Ansambili Autokton ,,Rugova,, nga Rugova,Ansamli ,,Shpetimi,, nga Medvegja ansambli ,,Selman Kadrija nga Burimi qe në menyr madheshtore i bashkoj Shoqata e Vëllazërisë Martin Dreshaj per të Marshu në Prizerenin e Bashkimit shpirtëror të Shqiptarëve ku do të marrin pjese edhe ansambele nga trojet tjera Shqiptare,ku në menyr madhështore u brohoritë RROFT BASHKIMI KOMBETAT qe një ditë do të bëhët realitet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeTue Jun 16, 2009 2:14 pm

ashtu eshte Frasher prandaj edhe e meriton Prizreni nje organizim si ky i 131 vjetorit te tij

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitimeTue Jun 16, 2009 2:17 pm

Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Lshp14
kjo foto eshte bere me 10 qershor ne Prizren

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Sponsored content
Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!   Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!! Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ftesë ku do që jeni Shqiptar!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Shqiptaret-
Kërce tek: