ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Kuriozitete nga anembane botes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Kuriozitete nga anembane botes Empty
MesazhTitulli: Kuriozitete nga anembane botes   Kuriozitete nga anembane botes Icon_minitimeSat Jun 06, 2009 4:23 pm

Mbiemri i vajzërisë së nënës së Astronautit Buzz Aldrin, pilotit të Apollo 11, që ishte astronauti i dytë i cili ishte i dyti që shkeli këmbën e tij në Hënë pas Neil Armstrongut, ishte Moon (Hënë).

Verdura më e lashtë e njohur është bizelja.


Që të arrijë dikush të shohë Ylberin, duhet më parë ti kthejë shpinën Diellit.


Kafshët mishngrënëse nuk hanë kurrë një kafshë e cila është goditur nga rrufeja.


Iguanat mund të vetëvriten.


Nga e gjithë bota, Skocia ka numrin më të madh të lindjeve te flokëkuqëve.


Një çerpik jeton rreth 5 muaj.

Uji që pimë ka një moshë rreth 3 miliardë vjeçare.


Gjithçka peshon 1% më pak në ekuador.


Milingonat nuk flenë kurrë.


Delet që mbulohen nga orteqet e dëborës, mund të mbijetojnë deri edhe 2 javë.


Luleshtrydhet i përkasin familjes së trëndafilave.


Asnjeri nuk e di se ku është varrosur Moxarti.

Eskimezët përdorin frigoriferë për të mbrojtur ushqimin e tyre nga ngrica.


Birmingami në Mbretërinë e Bashkuar ka një rrjet kanalesh 35 kilometra më të gjatë se Venecia.


Meksika dikur kishte 3 Presidentë në një ditë.


Kompania Coca Cola ka konsumimin më të madh të Vaniljes në të gjithë botën.


Miliona pemë mbillen rastësisht nga ketrat që më vonë harrojnë se ku i kanë vënë.


9 nga 10 organizmat e gjallë jetojnë në Oqean.


Buzëkuqi përmban luspa peshqish.


Kikirikët janë një nga përbërsit e dinamitit.


Lopët nxjerrin më shumë qumësht kur dëgjojnë muzikë.


Majdanozi është erëza që përdoret më shumë në të gjithë botën.


Në Oqeane ekiston 200 herë më tepër flori , nga ai që është nxjerrë nga territori tokësor.


Fjala War (luftë) në gjuhën sanskrite do të thotë ‘’Dëshirë për më shumë lopë’’.


Orkestra kombëtare e Monakos është më e madhe në numër se sa ushtria e tij.
70 % e të gjitha organizmave të gjallë në Tokë janë Bakterie.
Çdo vit, Dielli humb 360 milionë tonë.


Në Kinë , nusja vishet me të kuqe.


Shpërndarësi më i madh i lodrave në Amerikë janë McDonalds-at.

M&M u krijuan që ushtarët të mund të hanin çokollata pa ju ngjitur duart.


Kamilat e vetme të egra në botë ndodhen në AustraliGjysma popullsisë se rruzullit tokësor ka parë filmin e James Bond.


Vendosja e numrave në shtëpitë e rrugëve të Londrës filloi në vitin 1764 .


Vetëm 4% e foshnjave ka lindur në ditën që gjinekologu kishte përcaktuar.


Organet gjenitale të kërminjve ndodhen në kokat e tyre.


90% e femrave që ecin brenda një qëndre tregtare, kthehen nga e djathta . Por asnjeri nuk e di se përse.


Një fëmijë i moshës 4 vjeçare, bën mesatarisht 400 pyetje në ditë.

Çdo vit, numri i lindjeve në Indi tejkalon numrin e të gjithë popullsisë së Australisë.


Një mi mund të rezistojë më shumë pa ujë se sa një kamilë.


Fjala ‘’Himalaja’’ do të thotë ‘’Shtëpia e Dëborës’’.


Në Belgjikë ekziston një muze luleshtrydhesh


Në gjuhën Kineze ekziston një fjalë e përbashkët për Krizën edhe Shansin.


Hera e parë që burrat dhe gratë përdorën wc të ndryshme ishte në vitin 1739, në një ballo në Paris.


Dallgët e Oqeanit mund të udhëtojnë me shpejtësinë e një Aeroplani Jet.


Kafsha me trurin më të madh, në krahasim me trupin e saj është milingona.I vëllai i John Wilkes Booth (njeriu që vrau Abraham Linkolnin) dikur i kishte shpëtuar jetën djalit të Abraham Linkolnit.


Feja e fisit Todas së Indisë Jugore i ndalon rreptësisht besimtarët e saj të kalojnë çdo lloj ure.
Në çdo vit në SHBA, drerët vrasin më shumë njerëz se sa çdo lloj kafshe tjetër.


Lopët mund të dëgjojnë frekuenca më të ulta dhe më të larta nga ato që njerëzit mund të dëgjojnë.


Kina përdor çdo vit 45 miliardë chopsitcs (shkopinj që përdoren për të ngrënë)

Tingulli që bëjnë ujëvarat e Victoria dëgjohen në një distancë prej 64 km.


Botohen çdo vit, më shumë kartmonedha të lojës Monopoly se sa kortmonedha të vërteta.


Në Egjiptin e lashtë, kur një mace ngordhte, i zoti i saj ishte i detyruar të rruante vetullat e tij në shenjë zie.


Mushkonjat joshen më shumë nga aroma e atyre që sapo kanë ngrënë banane.


Në SHBA ekzistojnë më shumë grupe muzikore me gaide se sa në Skoci.


Përpara vitit 1800, nuk ekzistonin këpucë të ndryshme për të djathtën dhe të majtën.


Kanarinat, në ndryshim me njerëzit, mund të rikrijojnë qelizat e tyre te trurit.


Truri i piktorit të famshëm Vincent Van Gogh u shkatërrua nga hidrogjeni që piu për të luftuar sëmundjen e sifilit.


Një shimpanze mund të mësojë të njohë veten e tij në një pasqyrë por një majmun nuk mundet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Kuriozitete nga anembane botes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Filozofi :: Filozofi-
Kërce tek: