ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 C'eshte Filozofia?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

C'eshte Filozofia? Empty
MesazhTitulli: C'eshte Filozofia?   C'eshte Filozofia? Icon_minitimeSun Jun 07, 2009 12:41 pm

Filozofia (prej fjalëve greke philos - shok, mik dhe sophia - dituri, që mund të shqipërohen "dashuri për diturinë") është kuptuar në mënyra të ndryshme nga filozofë të ndryshëm gjatë historisë. Në përgjithësi, filozofia ka si synim kuptimin dhe shpjegimin e çështjeve më themelore të njerëzisë, si për shembull: realiteti, dituria, kuptimi, vlera, e qena dhe e vërteta.

Filozofia është lëmi shoqërore e cila merret me studimin e botës totalitare, njeriut dhe pozitës së tij në të. Filozofia është dashuri apo dashamirësi ndaj urtësisë apo mençurisë.

Ajo është njëherit një shqyrtim i thellë mendor dhe logjik i çështjeve të përgjithshme që kanë të bëjnë me botën dhe pozitën e njeriut në të.

Pa ashtu filozofia që nga fillimi ka qenë dhe sot e kësaj dite është një përsiatje e thellë, e sistemuar dhe racionale mbi botën, gjithësinë, për njeriun, për vlerat, për të vërtetën, për të mirën, për të bukurën, për kuptimin e jetës etj.

Filozofia në kohën e Greqisë Antike, që ishte vatër jo vetëm e filozofisë por në përgjithësi e kulturës së Evropës perëndimore,konsiderohej një luks.

Në shfaqjen e filozofisë si një veprimtari racionale, rol të rëndësishëm kanë luajtur kërshëria, ndarja. filozofia e njohur:Zelfie Gallopeni
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
C'eshte Filozofia?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Filozofi :: Filozofi-
Kërce tek: