ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Orlando Bloom

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Orlando Bloom   Fri Jun 26, 2009 11:00 am


Lindur më 13 janar 1977 në Canterbury-Angli-.
Në 1993, ai u transferua në Londër për të përmirësuar karrierën e tij, që bëjnë pjesë në bit TV seri të tilla si "fatkeqësi".
Orlando kaloi dy vjet në Teatrin Kombëtar të Rinjve para se të merrte një bursë për të trajnuar me British American Drama Akademisë.
Paraqitja e tij e parë, një gur i gdhendur në mënyrë kritike vlerësua filmi Wilde në 1997, i dha atij të ndryshme ofron film, të cilin ai e hodhi poshtë të gjitha në favor të luajë teatër. Pas Wilde, Orlando ndoqën godinë e shoqatës School of Music and Drama për 3 vjet. Të kete fazë, ai u shfaq ai luajti si ''The Seagull", "Twelfth Night", dhe "Trojan Women".
Filmi i parë më i madh i Orlandos ishte në rolin The Lord of the Rings trilogy, duke luajtur të papeshë kukudh Legolas Greenleaf, ai ka marrë një rol vetëm disa ditë para se të diplomohen në shkollën për dramë në Londër.
Një ecje mrekulli, Orlando dukej të jetë në rrugën e mega-yjet. Released menjëherë pasi e Fellowship i Ring ishte guximtar i luftës dramë, Black Hawk Down, e drejtuar nga Ridley Scott. Orlando luaji privat First Class Todd Blackburn, dhe tregoi entuziazmin, eksitim dhe nervozizmi i një 18 vjeçar, ushtar i ri në botën e luftës në Somali. Krijim hijesh një përvojë jetësore reale, karakterin e tij bie nga një helikopter dhe prapa tij prishet. Roli i ardhshëm i tij ishte se e Joe Byrne në Ned Kelly, një biopic historike e famëkeq Australian i dëbuar.
Pastaj erdhi Pirates Karaibe.
Orlando fitoi edhe më shumë nga zemrat duke treguar aftësitë e tij së bashku me luftën kundër shpatave idhull i tij, Johnny Depp, ndërsa filmi i luajtur nga heroina Keira Knightley. Në 2004 erdhi një tjetër film me aksion periudhe, Trojën. Megjithëse roli i Parisit Orlando pashë përsëri duke përdorur një shpatë dhe përkulet, kjo ishte një ndryshim nga e kaluara e rolit të tij. Paris ishte një anti-hero, i ri dhe i pamend në kohë.
Gjithashtu të lëshuar në vitin 2004, edhe pse të kufizuara vetëm në Europë, ishte e kalciumit indie film i ri, një komedi për një mockumentary mjelës që të bëhet një boksier. Orlando ishte në gjendje të tregojnë aftësitë e tij ndërkohë që luajnë një karakter modern, pa asnjë armë apo kostume. Filmi Haven gjithashtu bëri debutimin e saj në Festivalin e Filmit 2004 Torontos. Orlando yllëzuara si dhe në bashkëpunimin e filmit të prodhuar. Ajo ka ende për t'u lëshuar në teatro.
Starring Orlando e parë në një rol të madh në prodhimin ishte Mbretëria e qiellit, të lëshuar në vitin 2005. Edhe pse u konsideruar si një film biletari pakënaqësi, Orlando ishte i ngarkuar pozitivisht. Ai ishte në gjendje të përcjellë trazirat e brendshme të një njeri në udhëtim i zbulimit shpirtëror dhe vetë.
Edhe pse Orlando është rritur, qysh prej premierës së tij The Lord of The Rings, ai ende e ka të njëjtën të vërtetë dashuria e jetës dhe e punës. Ai i pëlqen për të mbajtur familjen e tij dhe të afërmit e të dalë në dritë te fortë, dhe përpiqet të bazohet edhe në faqen e mega-yjet. Ai gjithmonë ka një buzëqeshje dhe një shtrëngim për tifozët e tij, e shtyn edhe filmi premiera mënyrë që të mund të kalojë më shumë kohë dhe duke marrë nënshkrime foto etj. Orlando me këmbë në tokë dhe qëndrimin e tij do të vazhdojë të sjell më shumë të reja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Orlando Bloom
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Arti dhe kultura :: Kinematografi-
Kërce tek: