ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Thessalians

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeWed Nov 10, 2010 7:43 pm

Thessalians - Faqe 4 1_bmp10

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeWed Nov 10, 2010 7:43 pm

Thessalians - Faqe 4 2_bmp10

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeWed Nov 10, 2010 7:44 pm

Thessalians - Faqe 4 3_bmp10

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeWed Nov 10, 2010 7:45 pm

Thessalians - Faqe 4 4_bmp10

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeWed Nov 10, 2010 7:46 pm

Thessalians - Faqe 4 5_bmp10

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSat Nov 13, 2010 7:55 pm

Thessalians - Faqe 4 Books?id=upIOBhbzDTAC&pg=PA5&img=1&zoom=3&hl=en&sig=ACfU3U3ArgKDpu6bsrS8eaqJ_HzodGJaJA&ci=10%2C1077%2C936%2C616&edge=0
Thessalians - Faqe 4 Books?id=upIOBhbzDTAC&pg=PA6&img=1&zoom=3&hl=en&sig=ACfU3U1zaY8gHrN-CDLHv9aTdE70E_-EBQ&ci=54%2C86%2C901%2C577&edge=0

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 12:51 am

Thessalians - Faqe 4 Books?id=8gIubwJJAC4C&pg=PA141&img=1&zoom=3&hl=en&sig=ACfU3U3WnppxxACutLXZKgrG5mhHb7G-TQ&ci=19%2C254%2C825%2C958&edge=0

Larcher's notes on Herodotus: Historical and critical comments on ..., Volume 2 By Pierre-Henri Larcher

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 12:56 am

Thessalians - Faqe 4 Peo_bm10

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 5:34 pm

Thessalians - Faqe 4 Image_10

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 5:38 pm

Image 1 and 2: Two horn symbol graved in door (Hunza tradition)
Image 3: Alexander the Great with two-horn goat helmet in several coins
Image 4: The National Albanian Hero, George Castriot Skanderbeg (1405 – 1468) and his two-horn helmet.
Image 5: Horned helmet or a triratna on a coin from Gandhara, Taxila from about 200 - 100 BCE. Taxila is in present Pakistan.

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeMon Nov 15, 2010 5:39 pm

Thessalians - Faqe 4 Balkan-map

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeThu Nov 18, 2010 1:55 pm

Thessalians - Faqe 4 Untitl26

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeThu Nov 18, 2010 8:12 pm

Thessalians - Faqe 4 Untitl27

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeThu Nov 18, 2010 8:24 pm

Henry Fanshawe Tozer, etnograf i njohur, pergjithesisht ka shkruajtur ne menyre realistike per shqiptaret duke evidentuar lashtesine e tyre, territorin, traditat dhe heronjte kombetar te tyre: Leken e Madh, Pirron, Skenderbeun e Aliun.

Nje pjese intriguese me duket pershkrimi i tij ne lidhje me Epirin si dhe (para) gjykimet e tij ne lidhje me atlasin demografik te Epirit.

1) Autori e nis ne menyre korrekte duke bere lokalizimin e sakte: Souther Albania or Epirus
2) Gjirokastren e konsideron si pike-pjekje midis dy "nacionaliteteve" sipas tij - shqiptareve dhe grekeve (!!!).
3) Edhe pse e ben kete ndarje autori prape thote se pertej Gjirokastres ne Shqiperine Jugore mund te ndahet ne dy pjese:
a) Ne lindje te Janines, lugines se saj, Artes dhe Aspropotamo popullata eshte "pure Greek" (gje qe s'eshte e vertete per shkak se ne Janine (qyteti) dhe ne lindje te saj gjejme shume vendbanime shqiptare ne mesin e zonave vllahe. Pra, autori do te qe me i sakte sikur te thoshte qe pjesa ne lindje te Janines banohet prej vlleheve ose vlleheve te helenizuar.
b) Ne perendim te Janines vendi banohet prej dy "racave": shqiptareve dhe 'grekeve' dhe ketu autori merr si shembull Suliotet 'pure Albanians' qe ne familje flisnin vetem shqip u identifikuan si 'grek' meqe trimeria e vlerat e tyre rane me teper ne sy gjate kohes per pavaresine e Greqise (sa term i pasakte ky i fundmi!).
4) Nderkohe kur autori pershkruan qytetin e madh te Janines, ben kategorizime fetare: te krishtere grek (qe do te thote te krishtere ortodoks), muslimane dhe cifute.

Me nje fjale e meta e udhepershkruesve te shumte eshte qe bejne pergjithesime te ngutshme si pasoje e ngaterresave qe i shkaktonte perdorimi i 'gjuhes zyrtare' te tregtise dhe kishes ne Epir. E folura zyrtare s'perben kurrfare prove per te foluren vernakulare sic deshmon me konkretisht rasti i Sulioteve.
Me nje fjale, modeli i Sulioteve duhet te merret si intepretim i 'greqizmes' (menyres si u konceptua ajo) per mbare Epirin. Ta zeme edhe vllehet te cilet qe moti rane ne kurthin e Kishes e tregtise perdornin 'greqishten'. Mirepo a i bente kjo grek ata?

Do te doja edhe mendimin tuaj te dashur forumiste!

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeFri Nov 19, 2010 9:09 pm

Thessalians - Faqe 4 0

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeFri Nov 19, 2010 9:11 pm

Thessalians - Faqe 4 Image001

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSun Nov 21, 2010 12:48 pm

Thessalians - Faqe 4 Albania-macedonia

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSun Nov 21, 2010 1:21 pm


_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSun Nov 21, 2010 5:30 pm

Thessalians - Faqe 4 Epirus12

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSun Nov 21, 2010 5:34 pm

Thessalians - Faqe 4 1_bmp11

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSun Nov 21, 2010 5:36 pm

Thessalians - Faqe 4 Epirus13

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSun Nov 21, 2010 7:03 pm

Thessalians - Faqe 4 1_bmp12

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSun Nov 21, 2010 7:04 pm

Thessalians - Faqe 4 2_bmp11

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSun Nov 21, 2010 7:05 pm

Thessalians - Faqe 4 3_bmp11

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitimeSun Nov 21, 2010 7:07 pm

Thessalians - Faqe 4 4_bmp11

_________________
Thessalians - Faqe 4 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
Thessalians - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thessalians   Thessalians - Faqe 4 Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thessalians
Mbrapsht në krye 
Faqja 4 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Shqiptaret-
Kërce tek: