ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Illyrian symbols

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeWed Sep 29, 2010 3:14 pm

Illyrian symbols 44396_10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeWed Sep 29, 2010 3:14 pm

Illyrian symbols Mac_il10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeWed Sep 29, 2010 3:15 pm

Illyrian symbols Mae_bm10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeWed Sep 29, 2010 3:16 pm

Illyrian symbols Mi_bmp10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeWed Sep 29, 2010 4:34 pm

Duke ndjekur nje vije te tille argumentimi shihet qe ceshtja e etnicitetit te maqedoneve nuk eshte edhe aq e veshtire per t'u zgjidhur. Pikerisht perpjekjet e gabueshme te disa filo-heleneve ne Europe dhe historianeve nacionaliste greke kane bere qe rezultatet shkencore mbi kete 'enigme' te peshtjellohen.

Duke vene ne krahasim nje perspektive tjeter: Iliret dhe pasardhesit e tyre shqiptare si dhe relacionet e tyre etno-gjuhesore me maqedonet e lashte, shume nga pyetjet qe na mundonin deri me tash zgjidhen. Perfundimisht del qe:

(1) Maqedonia qe ne kohen e lashte eshte populluar prej Pellazgeve dhe me vone prej etnive derivante te tyre: fryget, iliret e thraket. Rrjedhimisht, nuk ka kurrfare karakteri helen Maqedonia.

(2) Gjuha maqedone sipas te gjithe fakteve duhet te kete qene e njejte me ilirishten, perderisa nuk kane pase kurrfare lidhjeje me greqishten. ' Rolfe pointed out that the chancellery language of Macedonia was Greek: "For some generations the court language was Attic Greek." Greqishtja' u adoptua si gjuhe e oborrit mbreteror te Maqedonise mirepo ajo asnjehere nuk e zevendesoi vernacularen ilire te maqedoneve. Shqipja e sotme - si pasardhese e ilirishtes dhe thrakishtes - permban nje perspektive te mire te zgjidhjes se shume fjaleve, glosave e toponimeve te vjetra maqedone. Me fjale te tjera, shqipja eshte celesi i maqedonishtes.

(3) Greket asnjehere s'kane mbizoteruar ne Maqedoni dhe prezenca e tyre e pakte ne disa qytete bredgetare i referohet kolonizimit grek.

(4) Shqiptaret e sotem ruajne trashegimine me te paster te maqedoneve te lashte.

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeWed Sep 29, 2010 10:04 pm

Illyrian symbols Table_10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeWed Sep 29, 2010 10:05 pm

Illyrian symbols Pelazgo_etruske-3

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeWed Sep 29, 2010 10:12 pm

Illyrian symbols Gjuha210

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeThu Sep 30, 2010 4:15 pm

Illyrian symbols Grfgfg10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeThu Sep 30, 2010 4:55 pm

Illyrian symbols Banene10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 1:57 am

Illyrian symbols Untitl10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 1:59 am

Illyrian symbols Table_11

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 2:01 am

Illyrian symbols Aaaaa10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeFri Oct 01, 2010 2:01 am

Illyrian symbols Bbb10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeSun Oct 03, 2010 11:07 pm

Illyrian symbols Newnew10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeSun Oct 03, 2010 11:24 pm

Illyrian symbols Bann-610

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeMon Oct 04, 2010 3:45 pm

Illyrian symbols Amaclo10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeMon Oct 04, 2010 11:42 pm

Illyrian symbols Alexan10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitimeWed Oct 13, 2010 5:12 pm

Illyrian symbols Dd_bmp10

_________________
Illyrian symbols 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
Illyrian symbols Empty
MesazhTitulli: Re: Illyrian symbols   Illyrian symbols Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Illyrian symbols
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Histori-
Kërce tek: