ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thënie filozofike

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:34 pm

NJeriu éshté i madh vetém kur méson se vértet ésht shum i vogél. I.Hordshek

Njeriu éshté i mir, njrzit jané té ashpér. SHEKSPIRI

NJeriu idealka fuqin e mashkullit dhe ndjenjat e femrés. ZOARI

NJerzit kurr s`kéndojn, dhe bilbilat vajtojn çAJUPI

NJeriu ésht shérbétor i jetés STEJO SPAE

Éshté kénaqési dhe nder té vdesésh pér atdhe. HORACI

Sendet mé té shtrejta né bot jan nderi dhe atdheu. SAMI FRASHÉR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:35 pm

Besimi leviz malet, por ju duhet te vazhdoni t'i shtyni ato, nderkohe qe kryeni lutjen.(Meson Kulej)

Te jesh i mire, do te thote jo vetem te mos besh padrejtesira, por edhe te mos i deshirosh ato. (Demokrit)

Kush jep pergjigjen pa mendim te shumtat e fjale i ka gabim, o fol sic flet njeriu me mend, o hesht si kafshet, rri ne vend! (Saadiu)

Te mencurit mesojne me shume nga budallenjte sesa budallenjte nga te mencurit. (Cato the elder)

Te gjithe do bien. Ata qe qendrojne me lart do bien me keq.(Plato)

Fundi i madh i jetes nuk jane njohurite, por veprat. (Tomas Fuller)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:35 pm

Kur njeriu e kupton qe nuk eshte i ditur, ai ka hedhur nje hap drejt diturise. (Mark Tuain)

Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate. (Xhorxh Santana)

Flisni qarte, nese do te flisni; gdhendni cdo fjale, para se ta nxirni nga goja. (Oliver Uendell Holms)

Gjyko mbi inteligjencen e nje njeriu ne mbeshtetje te qeshtjeve per te cilat ai te pyet. (Homer)

Kushtojini rendesi te vecante edukimit te rinise. Nje neglizhim sado i vogel ne kete drejtim, do te na kushtoje mjaft shrenjte. (Aristoteli)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:36 pm

Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.

Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.

Trimi nderon trimin, i mençmi të mençmin, i ligu
të ligun.

Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve

E vërteta, Liria dhe virtyti janë tri gjëra për të cilat duhet ta duam jeten
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:37 pm

Nuk mund ta ndash paqen nga liria, për shkak se askush nuk mund të jetojë në paqe nëse nuk është i lirë.

Vetëm njerëzit e lirë mund të negociojnë; të burgosurit s'mund të bëjnë kontrata. Liria jote dhe imja nuk mund të ndahen. Nelson Mandela

Shqipetaret tregojne cka nuk duhet,e ate cka e dine tere bota e mbajne fshehur

Urrejtja është e vetmja pasuri të nënshtruarit (Franc Fanoni )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:37 pm

Nese rrezikon mund te humbasësh, nëse nuk rrezikon ke humbur gjithësesi.

Është zotësi e madhe të dish si duhet trajtuar të mundurit.

Njerëzit janë të njejtë para natyrës, edukata i bën të dallohen.

Nëqoftë se jeta nuk të ofron një lojë që ja vlen ta luash, atëher krijo vetë një të tillë.

Nëse thua ate çka dëshiron duhet të dëgjosh edhe ate çka nuk dëshiron.

Shpagimi më i ëmbël është të bësh mirë kundër të keqes që të është bërë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:38 pm

* Kusari para se të vjedh, bën hazër vendin. KURVELESH
* Kush ha bukë, bën thërrime. JUG
* Kush ka ngrënë mjaltin, ka mizën pas veshit. ELBASAN
* Kyçi vihet për të ndershmin, pa rezili shpon murin. JUG
* Malin lëvroje për lisin, fushën për misrin. GJIROKASTËR
* Më parë vra ujkonjën: pastaj mbyt këlyshët. JUG
* Mos pyet si vdiq, po pyet si rrojti. JUG
* Nderi vjen e ikën, por turpi vjen e nuk ikën. VLORË
* Në të humbi unaza, gishti ta ka fajin. KORÇË
* Ngarkoje tjetrin aq sa mban. GRAMSH
* Nuk është e drejtë me u ba dikujt nanë e dikujt njerkë. TETOVË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:38 pm

* S’hahet në vend të djathit. KORÇË
* S’hahen bashkë turp e bukë. JUG
* Zoti vonon, po nuk harron. PËRMET
* Vritet faji e jo njeriu. VLORË
* Ariu s’i arrinte dot goricat e thoshte: “Qenkan të pa pjekura”. BERAT
* Atij i thonë: “Ja ujku”, ay thotë: “Ku është gjurma”. JUG
* Ay që të do, të qorton, ay që nuk të do, të lëvdon. BERAT
* Ç’bluan mendja, zbulon pija. BERAT
* Ç’ka barku, nxjerr bardhaku. JUG
* Difton fëmija, ç’ka shtëpia. VERI
* Dinaku hyn në pus e del pa lagur. TIRANË
* Dinaku të çon në dyzet çezma e s’të jep ujë. PËRMET
* Peshk pa hal ne shtpi pa fjal.
* Dija eshte drite,padija terr. TETOVE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:38 pm

Gabimi falet njëherë, e jo përherë. KOSOVË
* Gjithkush ka dy kandarë, një për vete, një për të tjerët. JUG
* Hatëri të lë pa brekë. BERAT
* Hesapi i qëruar, të nxjerr të nderuar. JUG
* Ka të mençur për të marrë. MALLAKASTËR
* Koka e falur s’pritet. JUG
* Kur falet e liga, dënohet e mira. JUG
* Kur ke të drejtë, lëviz dhe malet. JUG
* Kur qeth, bën qime, kur ha, bën thërrime. DEVOLL
* Kur të gjen një vdekje, të ngushëllojnë; po kur të gjen turpi, ç’të thonë? KORÇË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:38 pm

* Çika pa nder, si lulja pa erë. KOSOVË
* E drejta pa forcë, s’të pi ujë. JUG
* E zuri krimbi peshkun, nuk e zuri grepi. JUG
* Fajat janë që pjellin ligjin. JUG
* Faji është jetim, s’i ka dalë zot njeri. ELBASAN
* Fajin e ka gomari, nuk e ka samari. JUG
* Fjala e drejtë është e shkurtër, fjala e shtrembër është e gjatë. TETOVË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:39 pm

* Ska din zemra, atje shkon mendja. SHKODËR
* Të mirën në e hedh prapa, e gjen përpara. SULOVË
* Ai që e ka trupin e drejtë, nuk ka frikë se i del hija e shtrembër. JUG
* Ai që e ka mizën në kapuç, e ka vjedh bletën. KOSOVË
* Bëni si them unë, e mos bëni si bëj unë. KORÇË
* Bie molla që ka krimbin. JUG
* Buçja po nuk luajti bishtin, nuk i ngjiten qentë prapa. ELBASAN
* Çika pa nder, si lulja pa erë. KOSOVË
* E drejta pa forcë, s’të pi ujë. JUG
* E zuri krimbi peshkun, nuk e zuri grepi. JUG
* Fajat janë që pjellin ligjin. JUG
* Faji është jetim, s’i ka dalë zot njeri. ELBASAN
* Fajin e ka gomari, nuk e ka samari. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:39 pm

* Qeni kur kërkon të hajë të zonë, vritet. JUG
* Qepa, qoftë e re, qoftë e vjetër, po era qepë vjen. JUG
* Qeni edhe me sapun të lahet, era qen do të vijë. VLORË
* Rrit këlyshët të të hanë kokën. DEVOLL
* Rrufeja nuk bie në hale. TIRANË
* Sëpatës bish mos iu ban. DIBËR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:39 pm

* I mirë sa më s’ka, kur fle nuk ha. JUG
* Jo i mirë sa të të lëpijnë, jo i keq sa të të pështyjnë. JUG
* Kur pi ujë, kujto burimin. VLORË
* Kur s’më bën nder, mos më bëj qeder. BERAT
* Malli i keq shifet në bojë, dhe njeriu i keq shifet në sy. SHKODËR
* Për çdo punë që bënë, mejto se ke edhe vdekje. SKRAPAR
* Pyka e vet e shkyn lisin. KOSOVË
* Pyll pa derra s’ka. ELBASAN
* Qen i bardhë, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen është … JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:39 pm

* E keqja nuk harrohet, e mira po. KOSOVË
* E mira dhe e keqja nuk kanë fund. JUG
* E mira nuk ka tavan, e liga s’ka taban. KOSOVË
* Ha njëzet e nëntë kafshita me gjellë, s’thua gjë, të tridhjetën thatë dhe bën kiametin. BERAT
* I ligu kur të hipën mbi shpinë, nuk din me zbritë kurrë. TROPOJË
* I ligu të puth e të kafshon. JUG
* I ligu ngatërron dhe yjet në qiell. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:40 pm

* Dami të bëhet mësim. DIBËR
* Kush s’pyet mbetet budalla. JUG
* Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG
* Njeriu pa shkollë, asht si pemë e egër. VERI
* Atë që merr me një dorë, kthehe me të dyja. VLORË
* Ban mirë e harro, ban lig e kujto. VERI
* Bëj nder e gjej qeder. MYZEQE
* Edhe ëngjëlli, edhe djalli, janë brenda tek i gjalli. KRUJË
* Edhe kopësht i mbret të jetë, një gjemb brenda do e ket. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:40 pm

* Unë vij nga më rrahën, ti më tregon shkopinjtë. VLORË
* U rrit kungulli dhe mori dhenë. SKRAPAR
* Zuri qeni një lepur, nuk quhet zagar. JUG
* Ai që e ka provue din edhe me të mësue. KOSOVË
* Bëne vath e ve në vesh. SHKODËR
* Bëj si të thotë më i madhi. JUG
* Bleta din si bëhet mjaltët. JUG
* S’di gomari të haj tagji. PËRMET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:40 pm

* Ti mbaje veten ulët, pa të ngrenë të tjerët. LABËRI
* Ti qesh me të tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH
* Trimërinë pas luftës e urtësinë pas kuvendit s’e ha as qeni. SKRAPAR
* Trimi që lëvdohet, nuk të vret. KOSOVË
* U bë dhija me tremb ujkun. VLORË
* U bo veja me mësue pulën. KAVAJË
* U hap dheu, doli një plesht. JUG
* U mbars mali, polli një mi. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:40 pm

* Pyetën mushkën, cilin ka baba; “kam dajo kalën” - tha. JUG
* S’e lenë hunda me pa larg. KRUJË
* S’ka lezet në kokën e zgjebur, shamia e mëndafshtë. KORÇË
* S’ka të shurdhët, më të shurdhët nga njeriu që s’don dije. JUG
* Sorra e mbante veten për pallua, po kur pa këmbët e saj qau. VLORË
* S’tunden malet me përralla. JUG
* Teneqe e prishur, ka zë të gërvishur. VLORË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:40 pm

* Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORË
* Në portën e të shurdhit mos trokit. KORÇË
* Nga ferra e vogël del lepuri i madh. JUG
* Nuk mësohet plaku si do krehur mjekra. JUG
* Njeriu sido që të bëjë, nuk e kapërcen dot hijen e tij. KORÇË
* Pas lufte të gjithë bëhen trima. TIRANË
* Pula bën venë e kakaris sa zgjuan mëhallë, pela bën mushkën dhe nuk ndihet fare. VLORË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:41 pm

* Lumi i thellë, s’ka ushëtimë. JUG
* Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin të mençëm. SHKODËR
* Mendjemadhi niset me kalë, kthehet me këmbë. KORÇË
* Më parë mëso veten, pastaj të tjerët. JUG
* Mos i zbulo petët byrekut, se i dalin lakrat. BERAT
* Mos mëso ustanë, po merri zananë. PËRMET
* Mos u kapardis si gjeli në plehra. SHIJAK
* Mos u mat me hijen e me njerëzit. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:41 pm

* Jashtë valles dinë të gjithë të kërcejnë. SKRAPAR
* Kalliri me bukë, s’e ngren kryet përpjetë. JUG
* Këlyshi sado të lehë nuk të kafshon. KORÇË
* Kollaj të thuash vreshtë, po duhet rrushi. DUKAT
* Kur ngjite përpjetë, shiko dhe tatëpjetë. JUG
* Kur u ba horri pashë, vrau t’anë. KAVAJË
* Kush ka matur veten, ka matur gjithë botën. JUG
* Kush s’kupton, i japin të kuptojë. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:41 pm

* Baste e budalla, motër e vëlla. JUG
* Breshëri e rreh, e dhija bishtin përpjetë. GJIROKASTËR
* Daullja bie për ata që kanë veshë. PËRMET
* Del çiraku më i mirë se ustai. JUG
* Dy gjela në një vikt, s’këndojnë. JUG
* Dhi e krimbur, bishtin përpjetë. BERAT
* Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVË
* Ena bosh zhurmon më tepër. KRUJË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:41 pm

Ato c ka di nje njeri ne krahasim me ato c ka nuk di , jane kurregje.

Fjalet e keqedashesit

jane si qymyri, qe edhe po s te dogjen , te nxijne.

Gabimet qe harrohen, perseriten.

Pema me e embel

eshte ajo qe vjel me duart e tua.

Peri i ngaterruar nuk zgjidhet me ngut.

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:41 pm

Per te qene i lumtur nuk duhet

vetem te dish, por edhe te duash.

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e

tij.

Njeriu qe te behet edhe me i zoti nuk duhet te harroje edhe ato qe ka mesuar.

Nje pune e bukur eshte

me e dobishme se njemije fjale te bukura

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:42 pm

"Spiun kurrë nuk bëhet trimi , njeriu i guximshëm dhe i vendosur .Ai mund ta pësojë, mund të shkatërrohet, mund të thyhet e të këputet , por nuk lakohet, nuk nënshtrohet. Kurse frikacaku (çfarë burimi i të zezave të njeriut është frika?)gjithnjë shndërrohet në mashë të huaj, në dorë të zgjatur të të fortit, fener i pushtetit (cilido qoftë ai) "


Edituar për herë të fundit nga Meteor në Thu Feb 19, 2009 5:44 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thënie filozofike
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 17Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Arti dhe kultura :: Letersi-
Kërce tek: