ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thënie filozofike

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next
AutoriMesazh
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:42 pm

Perfeksionizmi nuk është fakultativ. (i rastësishëm)

Nëse je ballafaquar pa një sfidë, bëre një.

"Jo" do të thotë se prapë fillon nga një horizont më i lartë.

Mos ec kur mund të vraposh.

Byrokracia është sfida të mposhtesh me një qëndrim të drejtë dhe tolerancë me marrëzinë dhe buldozer po qe nevoja.

Kur dyshon: MENDO!
_________________

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk Online
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:42 pm

Durimi është virtyt, por qëndrimi deri në pikë të suksesit është bekim.

Rrota që fishkëllon zëvendësohet.

Sa ma shpejtë që lëvizni, më ngadalë kalon koha, aq më gjatë jetoni.

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk Online
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:43 pm

"Hapësira e flamurit të ri të Kosovës është me ngjyrë të kaltër, pra ka ngjyrėn e ujit, ndërsa hapësira e flamurit tonë kombëtar është e kuqe dhe ka ngjyrën e gjakut…..e gjaku kurrë nuk bëhet ujë... "Albin Kurti

" Ne nuk duhet ta meritojmë lirinë. Me vetë ekzistencën tonë kemi të drejtë të jemi të lirë " - Albin Kurti

"Ne vënd të një kolltuku me turp në Stamboll, preferova kryengritje më ndër ne malet e Kosovës"-Hasan Prishtina

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk Online
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:44 pm

Ka dy menyra qe levizin njerezit : Frika dhe interesi.

Kush ka vdekur per atdhe , nuk ka vdekur por ka rilindur

Jetoni per shqiperi dhe vdisni per te ( N.Frasheri )

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk Online
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 5:59 pm

Kur njeriu e kupton qe nuk eshte i ditur, ai ka hedhur nje hap drejt diturise.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 6:00 pm

Gjyko mbi inteligjencen e nje njeriu ne mbeshtetje te qeshtjeve per te cilat ai te pyet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 6:00 pm

Kushtojini rendesi te vecante edukimit te rinise. Nje neglizhim sado i vogel ne kete drejtim, do te na kushtoje mjaft shrenjte. (Aristoteli)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 6:01 pm

Derisa ngjyra e lekures do te jete me rendesishme sesa ngjyra e syve, do te kete lufte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 6:01 pm

Me mire nje fund i deshperuar sesa nje deshperim pa fund.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 6:01 pm

Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 6:01 pm

E vërteta, Liria dhe virtyti janë tri gjëra për të cilat duhet ta duam jeten
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 6:01 pm

Nuk mund ta ndash paqen nga liria, për shkak se askush nuk mund të jetojë në paqe nëse nuk është i lirë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 6:01 pm

Vetëm njerëzit e lirë mund të negociojnë; të burgosurit s'mund të bëjnë kontrata. Liria jote dhe imja nuk mund të ndahen. Nelson Mandela
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thu Feb 19, 2009 6:02 pm

Kur diktatura është një fakt, revolucioni bëhet një e drejtë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:08 pm

Disa thenie mbi pasurine dhe varferine:
1.Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.(A.Schopenhauer)
2.Kur isha i ri mendoja se paraja ishte nje gje shume e rendesishme;tani,qe jam plak,jam shume i sigurte per kete.(O.Wilde)
3.Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje.(B.Franklin)
4.Eshte thene qe etja per para,eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave.(S.Butler)
5.Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.(V.Hugo)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:08 pm

Per sa kohe ne ushtrojme vullnetin, apo jemi te udhehequr prej tij, duhet te sforcohemi qe ta vleresojme ate si nje send te ngerthyer ne nje rrjet marredheniesh me sendet e tjera dhe me veten tone.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:09 pm

pasuria me e madhe eshte injoranca .

une do te thoja qe injoranca eshte me shume lumturi.

Budalla nuk eshte ai qe nuk di,por ai qe kujton se i di te gjitha.(Sokrati)

Do te shumohesh???(te kerkosh qe mendimin tend ta kene edhe te tjere)
shto ca zero.(NITZCHE)

Bota eshte ajo qe e shfaq veten ne pervojen e nje subjekti.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:10 pm

Nuk ka nje te vertete absolute dhe kjo eshte absulutisht e vertet.(Anonim)
Dashuria dhe urrejtja nuk jane te verbera,por jane verbuar nga zjarri qe mbajne ne vetvete.

Njerezit qe nuk mund ti durojme, kerkojme ti bejme te dyshimte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:10 pm

"TIPAT SHPIRTERORE"

Nuk ka shpirt ai qe kerkon shpirtin.

RINIA

Rinia eshte e pakendeshme,sepse tek ajo nuk eshte e mundur ose nuk eshte e arsyeshme te jesh produktiv,ne cfaredo lloj kuptimi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:10 pm

Nuk na perket ne toka ,ne i perkasim asaj.(greke)

Frikacaku eshte i mireinformuar,ndaj frikesohet.(pijanec anonim)

Ti tregosh dicka injorantit,eshte nejlloj sikur ti tregosh ngjyrat te verberit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:10 pm

Grate per hire te dashurise qe kane per burrin,behen si ato gra qe jetojne ne fantazine e tij(burrit).

Ne shpirtin e nje injoranti,ka gjithmone vend per nje ide te madhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:10 pm

Njeriu i keq s'mund te jete i mire pergjysem

Suksesi eshte bir i guximit

Nuk ka suksese te lehta,por nuk ka edhe deshtime te perhershme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:11 pm

Proverba
Kenget e zogjve tingellojne me emble prane dritareve te spitaleve.


Si do te vleresosh veprat e neserme
po nuk i puthe duart per ate cka ndertove sot.


Poeti optimist i ngjan asaj pemes qe
thith dioksid karboni dhe nxjerr oksigjen.

Lulet e pyllit dhe Livadhit te gjelber jane te bukura,
Por lulet e varrit tim jane me te bukura e te lumtura.

Poeti eshte nje pule qe, pothuajse c’do dite pjell veze.
Por edhe kur ai nuk pjell veze,
ai vazhdon si gjel te kakarise
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:11 pm

Fillimisht une u linda njeri.
Me pas u bera banor i tokes.
Dhe se fundi u brumosa Shqitar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar


MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 20, 2009 7:11 pm

Une nuk shkruaj per ate cka une e konsideroj reale.
Une shkruaj pra per ata njerez qe besojne ne realitetin tim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thënie filozofike
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 17Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Arti dhe kultura :: Letersi-
Kërce tek: