ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thënie filozofike

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 10 ... 15, 16, 17
AutoriMesazh
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:32 pm

Sa me shume njoh njerezit aq me shume dua kafshet

Dante Aligheri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:32 pm

Njerëzit që kafshojnë dorën e atij që i ushqen zakonisht lëpijnë këpucët e atyre që i godasin.
Erik Holar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:32 pm

Nga mungesa e respektit ndaj vetes rrjedhin aq shume vese , sa edhe nga respekti i tepruar për veten.
M.Montenj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:33 pm

Rrenja e puneve te liga ndodhet ne mendimet e keqija.
Tolstoi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:33 pm

Cdo dashuri q eka si shkak jo lirine shpirterore por diqcka tjeter , lehtesisht shendrrohet ne urrejtje.
Spinoza
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:34 pm

Kush e ka humbur gezimin ne jete , ai per mua nuk eshte i gjalle;Ate une e quaj kufom te pergjumur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:34 pm

Ndjenjat tona morale jane kaq te lidhura me forcen mendore , sa eshte e pa mundurte prekim dis apa prekur te tjera.Mendja e madhe keqdashese eshte nde shekuj e mallkuar ne kete toke.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:35 pm

Të shohësh atë që është e drejtë e mos ta bësh atë , kjo është mungesë e guximit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:36 pm

Njerzit me pare shkaterrojn shendetin per te fituar parane, dhe pastaj shkterrojn parane per te rifituar shendetin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:36 pm

E mira e njeriut qendron tek dashuria, siç qendron te rrezet e diellit fruti i nje peme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:36 pm

Nje person esht i pasur vetem nqs ben vepra te mira ne kete bote.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 6:38 pm

Më i pazoti nga të gjithë është kush s′mund të bëjë miq në jetë; por edhe më i pazotë akoma është kush e humb mikun, pasi e ka bërë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Mig16
Antar i ri
Antar i ri


Numri i postimeve : 158
Reputacioni : 1
Data e regjistrimit : 03/04/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 7:40 pm

Te shof te shofe ku je edhe po te fshihesh kot e ke
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed May 27, 2009 9:51 pm

Njerezit e bejne vete historine e tyre, por ata e bejne ate jo sic u teket atyre, ne rrethana te cilat nuk i kane zgjedhur ata, por qe egzistojne objektivisht, u jane dhene dhe u kane ardhur nga e kaluara
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thënie filozofike
Mbrapsht në krye 
Faqja 17 e 17Shko tek faqja : Previous  1 ... 10 ... 15, 16, 17

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Arti dhe kultura :: Letersi-
Kërce tek: