ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Thënie filozofike

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Next
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:11 pm

Bukuria një ditë, veprat një jetë

Bukuria të habitë, bukuria të koritë

Burgu është varr për së gjalli

Burgu e ka derën e madhe për të hy, por të vogël për të dalë

Burgu për burra është

Burrat besojnë se bota është e krijuar vetëm për ta

Burrë i mirë në sofër të huaj mos u bën

Burri lidhet për fjalet, kau për brinjtë

Burri me dy gra, këmishën pa la

Burri në shtëpi, si kërcu i zi

Burri një herë ka lindur, një herë edhe do të vdesë

Burri për gruan është si çatia për shtëpinë

Burri s'matet me pëllëmbë por me zemër

Burri të mbytë ose ta falë, i ligu as të mytë as ta falë

Butësia mund të fitojë gjithçka, përveç pasurisë

Buza më gaz shëndeti pa masë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:12 pm

* Goja kapak ,trupi rahat "Presheva"
* Hidhëroju dikujtë aq sa ka dituri.PRESHEVË
* Ajo që ke frikë të gjen. ELBASAN
* Burri lidhet për fjale; jo për kërpeshi. TETOVË
* Mos i luj fjalët si rospaja kriçet. TETOVË
* Ai që s'ka gojë, vdes pa ardh dita. ELBASAN
* Ai që s'tutet me fjalë, s'tutet as me pushkë. KOSOVË
* Atë që pështyn, mos e lëpij. GJIROKASTËR
* Atë që të qëllon me gur, mos e qëllo me bukë. VLORË
* Ai që hyn në lumë edhe do laget. KORÇË
* Burri flet përpara syve e jo pas shpine. ELBASAN
* Burri një herë ka lerë, nji herë do të vdesë. KURVELESH
* Burri o të fal, o të var. GJIROKASTËR
* Burri s'matet me pëllëmbë po me zemër. SKRAPAR
* Burri o të mbyt, o të fal; i ligu as të mbyt, as të fal. SHKODËR
* Çakallit lëshoi ujkun. ELBASAN
* Çkul dhëmbin, të të shëndoshen kryet. JUG
* Ç'pret nga ai që trembet ngas hija e tij. KURVELESH
* Dajaku ka dalë nga xheneti. KAVAJË
* Delen e mplakë frika nga ujku e gërshëra. DEVOLL
* Derri do plumbin, nuk zihet me duar. LUSHNJË
* Ditëgjati s'bëhet ditëshkurtër me nëmë. LUNXHËRI-GJIROKASTËR
* Drunë e shtrëmbër e djeg zjarri. SHIPËRI E MESME
* Dhe kau i mirë po s'e ngacmove, s'tërheq në brazdë. ELBASAN
* Dhelprës me dhelpëri, ujkut me trimëri. JUG
* E nxehta del me të nxehtë, e ftohta me të ftohtë, helmi me helm.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:12 pm

* Frika nuk e len lepurin me u majtë. SHKODËR
* Frika ruan vreshtin, bekçiu nuk është gjithnjë. VLORË
* Frika nuk e lë lepurin të vërë dhjamë. KOLONJË
* Fusha bën baltë, mali bën furtunë. MYZEQE
* Gozhda nxjerr goxhdën. VLORË
* Gungaçit vetëm varri ia drejton samarin. SHKODËR
* Guri i rrumbullkët nuk zë vend. JUG
* Gjalpin e ruan kripa. GJIROKASTËR
* Gjersa të mejtonet i mënçuri, i marri mbaroi punën. KORÇË
* I madh është edhe plepi, por e fëlliqin sorrat. TIRANË
* Ku do të dijë hëna se lehin qentë. VLORË
* Ku ngul hunë var hejbet. JUG
* Ku rafsha mos u vrafsha. FERIZAJ
* Kur i morën armët Lekë Dukagjinit, tha: "Ma mirë me thon qe Leka, se qe vorri i Lekës". KOSOVË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:13 pm

* Kur ke zemër ke edhe krahë. KRUJË
* Kur ngordh gjarpri, ngordh dhe helmi i tij. JUG
* Kush kërkon gjen. PËRMET
* Kush është trim me mend, se trima budallenj ka sa të duash. JUG
* Kush ka dhëmbë të fortë, breh dhe kockën. DEVOLL
* Kush ka frikë nga hija e tij, le të mos tundet nga vendi. JUG
* Pushka don pushkën. TROPOJË
* Pyet detin sa lumenj derdhen në të. KOLONJË
* Qeni i pangopur të ha. SKRAPAR
* Qeni i tërbum do vra, se tërbon dynjanë. ELBASAN
* Rrallë vritet burri që ka shumë armiq. JUG
* Si mjer peshkatari që ka frikë nga lumi. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:13 pm

* Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë. DUKAGJIN
* Besa asht ma e fortë se vdekja. KRUJË
* Besa e burrit, pesha e gurit. VERI
* Burri i mirë flet një herë. KRUJË
* Burri lidhet për gjuhe, kali për kapistre. ELBASAN
* Detit i ka hije vala, burrit i ka hije fjala. VLORË
* Deti njihet në valë, burri njihet në fjalë. SARANDË
* Ku është besa aty është dhe shpresa. KORÇË
* Mos ki frikë nga hasmi, po nga miku i rremë. SARANDË
* Nga del fjala del dhe shpirti. JUG
* Po nuk e pate të ligun brenda, nuk të vjen nga jashtë. VLORË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:13 pm

* Vendi ndërrohet,atdheu nuk Harrohet.KOSOVË
* Ara ime varri im. LABERI
* Ardhin galat dhe prishën folenë e bilbilit. KORCE
* Atdheu e nana nuk harrohen. TROPOJE
* Atdheu mbi të gjitha. VLORE
* Ai që lë arën e vet, nget arën e huaj. KORCE
* Balta më e ëmbël se mjalta. GJIROKASTER
* Bijë vendi pikë argjendi. BERAT
* Bukë e hi në shtëpi. PERMET
* Çdo hi në vatrën e tij. JUG
* Çdo komb t'i vërë vetes një vlere, atë i venë dhe të huajt. JUG
* Çdo zog kërkon folenë e tij. JUG
* Dardha bie nën dardhë. VLORË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:13 pm

* Derë e botës s'është strehë e kokës. JUG
* Duaje atdhenë si shqiponja folenë. JUG
* Duaj at e duaj nënë, por më shumë duaj atdhenë. KOR
* Dy duar për një kokë, koka për atdhenë. KOR
* Dheu zhuritet por bari mbin përsëri. JUG
* Qeni leh tek stani i tij. GJIROKASTER
* Fjala në vend të huej, bahet gur. VERI
* Guri i rëndë në vend të vet. PËRMET
* Gjeli në pleh të tij këndon më mirë. KORÇË
* Gjeli mbret mbi pleh të vet .JUG
* Gjuha dhe njerëzit janë tapia e vendit. JUG
* Gjuha bashkon kombin. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:14 pm

* Gjuha ruhet atje ku shkruhet. KORÇË
* I ikuri dhe i vdekuri s'kanë hatër. JUG
* Kur të jesh në dhe të huaj, dita të bëhet një muaj. KOSOVË
* Kush ka vdekë për atdhe, nuk ka vdekë por ka le. SHKODËR
* Mace e botës vjen në shtëpi, për të përmbysur tenxheret. KORÇË
* Mbrohe atdhenë si shqiponja folenë. SHKODËR
* Një nënë nuk na ka bërë, po një vend kemi të tërë. BERAT
* Nji zogu që i prishet foleja hidhet degë më degë. MAT
* O shtëpi, o bukë e hi, nuk gjendet varri si ti. ÇAMËRI
* Qeni te shpia e vet gjithmonë asht trim. VERI
* Shqiponja fluturon në qiell, po folenë e bën në tokë. LABËRI
* Arnaut, he arnaut, në vend të bukës po blen barut. KOSOVË
* Besë e shqiptarit si purteka e arit. JUG
* Dy milion kur hanë bukë, dyqind milion kur bëjmë pushkë. JUG
* Gjakut të derdhur të shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan. VERI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:14 pm

* Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janë kërrusur kurrë. JUG
* Shqipëria është e vogël, po shqiptarët janë shpirtmëdhenj. JUG
* Shqiptari kryet e pren dhe besën s'e then. KOSOVË
* Shqiptari kur jep fjalën, ther djalën. VLORË
* Shqiptari me armë e shokë, s'i lutet kurkujt mbi tokë. KOSOVË
* Shqiptari për mik asht tret e asht fik. KOSOVË
* Shqiptari s'ha pulë të ngordhur. JUG
* Shqiptari s'lë hak pa marrë e borxh pa larë. VLORË
* Shqiptari shqiptarit nuk ka k'i mburret për trimëri. SKRAPAR
* Shqiptarit e ne nga varri me i shku, me e pasë frikë. TIRANË
* Shqiptari vetin e jep e shokun s'e jep. KOSOVË
* Shqiptari vritet por pushkën nuk e hedh. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:14 pm

* Shqiptari s'e han trupin me bukë. VLORË
* Toskë e gegë, pemë nga një degë. GJIROKASTËR
* Kush rren shtetin, rren vetin. TROPOJË
* Ujit Arën tënde, para se të ujitësh të kojsh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:14 pm

* Menquria eshte si një trëndafil të cilin ne duhet ta ujitim,te mos thahet.KOSOVË
* Mendo shume here e fol njeherë. KAMENICE
* Pelën mos e kap për bishti po pi kërpeshi. TETOVË
* Budallës ja mbush bithën por jo edhe mendjen. TETOVË
* Gruja s'ipet me qesim. TETOVË
* Kur je ne grope mos germo me shume. VLORE
* Me mire rralle e per mall, se sa shume e per lum. VLORE
* Kush nuk ka koke, ka kembe. VLORE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:14 pm

* Dinaku të shkon ujë nën rrogoz. JUG
* Dita e mirë, që menatë njihet. ARBËRESHËT
* Mos rro me andrra kolsh. TETOVË
* Dy budallë bajnë sa ni ahmak. TETOVË
* Dita me diell duket që në mëngjes. MYZEQE
* Djathin, mirë që e hëngri miu, po shëllirën kush e piu. ELBASAN
* Duhet ndarë kashta nga kokrrat. VLORË
* Dy shaka bëjnë një të vërtetë. JUG
* E treta e vërteta. DEVOLL
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:15 pm

* Fëmija dhe budallai belbëzojnë të vërtetën. GUCI
* I doxh tomli i fron kosit. TETOVË
* Foli derës të dëgjojë dritarja. VLORË
* Foli plakës të dëgjojë nusja. JUG
* Fshati që duket s'do kallauz. KORÇË
* Gënjeshtra është një plagë, dhe në u shëroftë të le nishan. JUG
* Gënjeshtra nuk ka as dorë, as këmbë, as bisht, as rrënjë. BERAT
* Gjarpëri ecën dhe fshin gjurmët me bisht. KORÇË
* Gjuha e ka rrënjën në zemër. VERI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:15 pm

* Po nuk e njohe hidhërimin, nuk do të kuptosh dhe gëzimin. VERI
* Hileqari nuk të shef në sy, po shef në tokë. DIBËR
* Ka, që dhe gomarin mashkull e bëjnë me barrë. JUG
* Kritika është ilaç i hidhur, po ilaç ama. VLORË
* Kur dhelpra nuk arriti rrushtë, tha se janë të thartë. JUG
* Kur fjala del nga zemra, godet në zemër. BERAT
* Malli i prishur nuk shitet pa gënjyer. VLORË
* Me pasë bishtin ta presin, me mos e pasë ta njesin. SHKODËR
* Më mirë me të hidhurat më përpara e të ëmbëlat pas. PATOS
* Mos e ban penin tra. DIBËR
* Me sa ka peshk pa halë, aq ka dhe të bukur pa fjalë. KRUJË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:15 pm

* Nuk do as mend as kalem, shif e shkruaj. ELBASAN
* Nuk i gjenden gjarpërit këmbët. JUG
* Nuk luan ferra kot. VLORË
* Nuk mbulohet dielli me shoshë. JUG
* Nuk qaj se s'dua burrën, po bëj zakonë. VLORË
* Po të lavi, të levi dhe bishtin t'a krevi, hap sytë se të gënjevi. KORÇË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:15 pm

* Qeni tund bishtin për të mbajtur miqësinë. KORÇË
* Rena a nana e tana të këqijave. KAVAJË
* S'dalin dyzet ujqër nga një drizë. JUG
* S'i bën mjekra priftërinjtë. JUG
* Siç na dinë, qofshim, siç jemi, mos qofshim. KORÇË
* S'mbushet thesi me gënjeshtra. GJIROKASTËR
* Shakaja është gjysma e të vërtetës. JUG
* Ti kemi sahanët pa kapakë. JUG
* Ustai, ustanë e njef në zanat. GJIROKASTËR
* Atij i plasin sytë, e tjetri e pyet për vetullat. SARANDË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:15 pm

* Barku i gjerë, truri i ngushtë. JUG
* Budallai shkon tek e ngasin. ELBASAN
* Burimi i mirë duket në thatësirë. KRUJË
* Ç'i do qeni brekët. KORÇË
* Ç'ke moj zemër që rënkon; koka bën, koka pëson. PËRMET
* Çobani i mirë e njeh bagëtinë me blegërimë. JUG
* Deshi të vej vetullat, nxorri sytë. JUG
* Deti ka ujë boll, po me u pi s'pihet. KOSOVË
* Edhe kau ka gjuhë të mëdha, por nuk flet dot. JUG
* E mirë edhe fuqia, por ca më mirë urtija. JUG
* Hesapi nuk bëhet pa hanxhinë. KORÇË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:16 pm

* Gjej vendin e bëj kuvendin. ELBASAN
* Gjuha dredhon se mendja e mëson. GJIROKASTËR
* Hekuri rrihet sa është i nxehtë. BERAT
* Humbi sëpatën, i rruat bishti. JUG
* Kali i mirë shton torbën e tij. JUG
* Kalit të mirë shtoi tagjinë. SHKODËR
* Koha vjen për atë që di ta presë. VLORË
* Ku qe, asgjëkundi, çfarë bëre, asgjë. JUG
* Kur del dielli, të gjithë e dinë nga bie lindja. JUG
* Kur gabon i mençuri çuditet budallai. MYZEQE
* Lepuri në mal, kusia në zjarr. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:16 pm

* Mate punën jo me atë që mbjell, po me atë që korr. GJIROKASTËR
* Shpesh e shpesh bohet përshesh. TETOVË
* Ma mirë të kesh mend se pare. KOSOVË
* Mendja është në majë të gjuhës. SHKODËR
* Mendja e lehtë rëndon të zonë. KRUJË
* Me një gur, ti vrave dy zogj. KUÇ-VLORË
* Më bli nji kalë e nji shalë o baba, se kam gjet një patkua. TIRANË
* Mos bëj petulla me ujë. DIBËR
* Mos e humb si Xhaferri simiten. ELBASAN
* Mos fol si e ëma e zeqos në majë të thanës. KORÇË
* Mos hidh të thatën mbi të njomë. VLORË
* Mos prish sixhaden të arnosh xhyben. LUNXHËRI
* Mos shit qen të blesh këlyshë. KORÇË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:16 pm

* Mos kërko gjilpërën në kasollen e kashtës. POGRADEC
* Mos u mbyt me një pikë ujë. PËRMET
* Ndoqe fillin gjete lëmshin. JUG
* Në luftë duhen shtatë hile një trimëri. SKRAPAR
* Nga dy të vështira, më e lehta, më e mira. JUG
* Nuk sheh syri po sheh mendja. JUG
* Nuk të ngroh zjarri i kashtës. SKRAPAR
* Nuk të thonë: "Qysh ke qenë, po qysh je". VLORË
* O djalë në vend të huaj, si të bjerë daullja luaj. KURVELESH
* Oxhaku le të jetë i shtrembër, tymi të shkojë përpjetë. JUG
* Peshku në det, kusija në zjarr. JUG
* Për gjithë vend ka pleq me mend. VLORË
* Po të mos kishte budallenj, me kë do qeshnim. DARDHË
* Po pate dhen gjen edhe bari. LIBRAZHD
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:16 pm

* Prishja e shtëpisë vjen nga mend. ELBASAN
* Kam inat po nuk kam takat. BERAT
* Sa të mbledhësh ti rrusht, tjetri ka ngrënë një kosh. KORÇË
* S'mbartet ujë me shportë. SHKODËR
* Si është vendi bëhet kuvendi. VERI
* S'jepet një pelë për një thelë. JUG
* S'ka varfëri i mençuri. JUG
* Shtatin pyll e mendjen fyll. SHIJAK
* Shumë lule dalin në prill, por pakë rrojnë. JUG
* Të bënin mizat mjaltë, do t'i kishim qypat plot. KORÇË
* Thesi i zbrazët s'qëndron në këmbë. KRUJË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:16 pm

* U habit pas lëngut, harroi thelat. JUG
* Vajtëm për lesh e dualëm të qethur. KORÇË
* Vetëm budallai është i kënaqur gjithmonë nga vetja. JUG
* Vëthët i nxorra po vërët i kam. JUG
* Ai që lakmon më shumë, është gjithmonë i varfër. JUG
* Ç'bëhet rrallë, bëhet për mall. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:17 pm

* Më mirë puno kot sa rri kot.KOSOVË
* Gjoja ham, shpajna bam. TETOVË
* Ai që do të zihet, zihet edhe me macen. DARDHË
* Duro sa mund, gëzohu pa fund. VERI
* Dhe durimi ka kufi. JUG
* Dhisë kur i hanë brirët, gjen shoqe ti përpjekë. DEVOLL
* Edhe guri pëlcet kur nxehet. KRUJË
* E mjel sa e mjel lopën pastaj i bie me këmbë dhe e derdh. KORÇË
* Fjal e ëmbël thyhen të fortin. SHKODËR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:17 pm

* Fjala e mirë në ditë të keqe. KRUJË
* Dhembi kafshon shpesh gjuhën, megjithatë ata mbeten miq. JUG
* Gurit të rrokullisur dhe të dehurit mos i del përpara. LUNXHËRI
* Hiq inatin gjej rehatin. KRUJË
* I buti thyen të fortin. SHKODËR
* Kur piqen dy vezë, njëra do thyhet. VLORË
* Kush nuk e urdhëron dot vehten, pajtohet kollaj me të keqen. VLORË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitimeSat Feb 21, 2009 1:17 pm

* Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur. VLORË
* Lumi i thellë, nuk rrëmben. JUG
* Me gojë i afron, me gojë i largon shokët. KOSOVË
* Me njoftë veten asht urti, me qeverisë veten, është trimni. MILOT
* Mëngjesi është më i mençëm se nata. TIRANË
* Mos i fryj zjarrit se të djeg. JUG
* Mos merr si pushka e jevgut. TIRANË
* Mos nxirr vrerë prej goje të hidhërohesh, po nxirr sheqer të ëmbëlsohesh. PËRMET
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
Thënie filozofike - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Thënie filozofike - Faqe 4 Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thënie filozofike
Mbrapsht në krye 
Faqja 4 e 17Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Arti dhe kultura :: Letersi-
Kërce tek: