ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitimeSat Feb 14, 2009 12:37 pm

Te nderuar forumiste po e hapi kete teme per te debatuar per çeshtjen e Mitrovices dhe bashkimin e saj me trojet Shqiptare. Se si duhet qe ta hartojme nje plan per rikthimin e tokave te veriut ne Vatren Shqiptare. Qytetaret e Mitrovices ndihen te lene pase, kur dihet se Qeveria e Thaqit ja ka kthyer shpinden dhe i kane lene pase, ata duan te qendrojne ne vatrat e tyre. Armiqet e Shqiptareve vazhdojne akoma luften dhe jane duke luftuar per marrjen e tokave tona ..
Kurse ne Shqiptaret jemi duke e harruar Mitrovicen, ajo ka qene e jona dhe do te jete e jona per gjithmone, qysh para disa dekadash Mitrovica ka qene e jona por tash e kemi harruar.

_________________
Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Re: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitimeSat Feb 14, 2009 7:59 pm

mendoj se duhet t`i debojmë armiqet serb nga mitrovica..!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gerrard73Numri i postimeve : 5
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 22/02/2009

Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Re: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitimeTue Feb 24, 2009 12:54 am

Une mendoj se çeshtja e Mitrovices eshte pak e nderlikuar per t'u zgjedhur. Dhe pa dashur te jem katastrofik mendoj se do te jete e veshtire qe te mbahet. Tani do te shbjegohem me mire: une kam patur nje ide shume te vjeter qe e kam shpreh disa here ne vede te tjera, nje ide qe si per koincidence eshte permendur nga akademiku Rexhep Qosja, qe do te thote nje shkembim te pjeses veriore te Mitrovices me Luginen e Presheves. Ideale do te ishte sikur te arrinim te kemi te dyja per veten tone, por nese shikojme ralitetin kam frike se kjo do te jete rruga e vetme per t'u ndjekur.
Sidoqofte le te shohim, shpresoj se une jam duke u gabuar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
Meteor

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Re: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitimeTue Feb 24, 2009 2:44 pm

gerrard73 shkruajti:
Une mendoj se çeshtja e Mitrovices eshte pak e nderlikuar per t'u zgjedhur. Dhe pa dashur te jem katastrofik mendoj se do te jete e veshtire qe te mbahet. Tani do te shbjegohem me mire: une kam patur nje ide shume te vjeter qe e kam shpreh disa here ne vede te tjera, nje ide qe si per koincidence eshte permendur nga akademiku Rexhep Qosja, qe do te thote nje shkembim te pjeses veriore te Mitrovices me Luginen e Presheves. Ideale do te ishte sikur te arrinim te kemi te dyja per veten tone, por nese shikojme ralitetin kam frike se kjo do te jete rruga e vetme per t'u ndjekur.
Sidoqofte le te shohim, shpresoj se une jam duke u gabuar.

Gerrard73 kjo idea per shkembimin e Mitrovices Veriore me Luginen e Presheves,sdo te ishte aspak e pranueshme per ne.
Shtrohet pyetja pse?
Lugina e Presheves dhe Mitrovica e Veriut kane shume gjera te perbashketa, shume gjera qe i lidhin.Ajo e para eshte se dy vendet jane tonat por nen sundimin e armikut.
Marrim p.sh serbet cdo fjale te dyte qe thojne:Mitrovica eshte e jona.
Kurse shqipetaret kurr nuk e permendin Luginen e Presheves.
Per mendimin tim ky shkembimi sdo te ishte kurrfar zgjidhje,por si shprese e bashkimit duhet vetedijesimi i popullit,veteorganizimi dhe vetembrojta.
Por ne Kosoven e ''pavarur'' dhe ''demokratike'' nuk mund te vendos populli,por nderkombetaret.
Po te presim dicka nga Qeveria eshte shume e kote,se pikerisht Qeveria eshte ne duar te nderkombetareve dhe Mitrovica as qe iu intereson,shkurt keta po e shesin Mitrovicen.
Keshtu qe populli duhet te vetedijsohet deri ne maksimum dhe mos te lejojme qe te bime ne duar te qeverise dhe nderkombetareve te cilet po ia zgjatin doren Serbise.
10 hapa duhet te ndjekuar qe te arrijme ta bashkojme Mitrovicen,e ato jane:

1.Organizimi i Popullates
2.Trimeria
3.Kurajo
4.Strategjia
5.Bashkpunimi
6.Gjakftohtesia
7.Deshira e flakt per te vrare serb
8.Patriotizmi
9.Shpatat,thikat ,kuajt etj etj
10.Rikthimi i nje heroi!!!

E vetmja shprese rruga drejt Vetëvendosjes...!!
Pa keto 10 gjera,skemi as mundesine me te vogel per te mundur armikun.

Me t'mira
Meteor
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Re: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitimeTue Feb 24, 2009 3:21 pm

gerrard73 shkruajti:
Une mendoj se çeshtja e Mitrovices eshte pak e nderlikuar per t'u zgjedhur. Dhe pa dashur te jem katastrofik mendoj se do te jete e veshtire qe te mbahet. Tani do te shbjegohem me mire: une kam patur nje ide shume te vjeter qe e kam shpreh disa here ne vede te tjera, nje ide qe si per koincidence eshte permendur nga akademiku Rexhep Qosja, qe do te thote nje shkembim te pjeses veriore te Mitrovices me Luginen e Presheves. Ideale do te ishte sikur te arrinim te kemi te dyja per veten tone, por nese shikojme ralitetin kam frike se kjo do te jete rruga e vetme per t'u ndjekur.
Sidoqofte le te shohim, shpresoj se une jam duke u gabuar.

Gerrard kjo zgjidhje eshte e papranushme nga ne sepse te dyja edhe Mitrovica edhe Lugina e Presheves jane territore tonat dhe shkembimi ne mes tyre do ishe i paparanueshem aq me pak se nga kush eshte gjetur zgjidhja, nga Rexhep Qosja a me duket se ky Regjep Qosja ishte nder te paret qe pranoi marrveshjen e Rambujese e cila qarmatoste UÇK-ne dhe e transformonte ne TMK, ajo marrveshje percaktonte edhe hyrjen ne fuqi te rezulutes famkeqe 1244 e cila do si do e ndan Kosoven. Prandaj te kisha lutur te mos bazohesh ne kesi fakte subreale qe shkojne ne dem te territorit te Shqiperise Natyrale..

_________________
Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Re: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitimeWed Feb 25, 2009 8:14 pm

se pari duhet te bashkohemi si njerez ndermjet veti pastaj edhe Mitrovicendo ta bashkojme
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ildaNumri i postimeve : 39
Reputacioni : -1
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Re: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitimeThu Feb 26, 2009 2:13 pm

Mendoj qe cdo veprim qe te behet te jete i matur pasi eshte deciziv per fatin e mitrovices ....sa per leshim territoresh sjam absolutisht dakord me idene qe nje pjese e saj ti jepet serbise perkunfrazi te luftohet deri ne fund ne rruge politike ( e theksoj cdo hap fals do kishte pasoja per mitrovicen ) per cdo pellembe toke shqiptare...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
gerrard73Numri i postimeve : 5
Reputacioni : 0
Data e regjistrimit : 22/02/2009

Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Re: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitimeSat Feb 28, 2009 1:08 am

Une mendoj se Mitrovica ashtu si Presheva jane terrtore shqiptare, e di edhe se Presheva deri pak kohe me pare ishte e Kosoves dhe me nje ndryshim demografik qe beri Serbia(nuk me kujtohet se ne cilin vit) u vendos qe te kaloje nen administraten e Serbise. Shpresoj se nuk do te jete nevoja qe sakrifikojme Mitrovicen e veriut per Presheven, por kam frike se do te duhet te bejme dicka. Ketu lind pyetja, ç'fare duhet te bejme? Une nuk e di se ç'fare duhet te bejme, por mendoj se e di se, ç'fare nuk duhet te bejme. Nuk duhet te bejme me serbet ate qe ata bene me shqiptaret sepse, nese ne bejme me serbet ate qe ata bene me shqiptaret ne do te behemi si ata, dhe ne nuk mund te behemi si ata. Asnje here gjate gjithe historise sone ne si shqiptare qe jemi me te vjetrit ne Ballkan, nuk kemi bere krime kunder asnje populli tjeter, nuk kemi shkelur te drejtat e pakicave kombetare, nuk jemi akuzuar nga askush per kyte gje.
Kosova eshte e pamvarur dhe vetem <perendia> mund t'a ktheje prapa kyte gje. Qarqet serbe dhe ruse kane shpresuar deri tani dhe vazhdojne te shpresojne se, ne Kosove pas shpalljes se pamvarsise shqiptaret do te ngriheshin kunder sebeve, dhe pamvarsia do te ishte nje falimentim.
Nuk mendoj se amerikanet jane te interesuar qe Mitrovica te shkoje me Serbine, dhe nese shteti i Kosoves nuk e deshiron nje gje te tille ajo nuk do te ndodhe kurre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Re: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitimeSun Mar 29, 2009 8:34 pm

gerrard73 shkruajti:
Une mendoj se Mitrovica ashtu si Presheva jane terrtore shqiptare, e di edhe se Presheva deri pak kohe me pare ishte e Kosoves dhe me nje ndryshim demografik qe beri Serbia(nuk me kujtohet se ne cilin vit) u vendos qe te kaloje nen administraten e Serbise. Shpresoj se nuk do te jete nevoja qe sakrifikojme Mitrovicen e veriut per Presheven, por kam frike se do te duhet te bejme dicka. Ketu lind pyetja, ç'fare duhet te bejme? Une nuk e di se ç'fare duhet te bejme, por mendoj se e di se, ç'fare nuk duhet te bejme. Nuk duhet te bejme me serbet ate qe ata bene me shqiptaret sepse, nese ne bejme me serbet ate qe ata bene me shqiptaret ne do te behemi si ata, dhe ne nuk mund te behemi si ata. Asnje here gjate gjithe historise sone ne si shqiptare qe jemi me te vjetrit ne Ballkan, nuk kemi bere krime kunder asnje populli tjeter, nuk kemi shkelur te drejtat e pakicave kombetare, nuk jemi akuzuar nga askush per kyte gje.
Kosova eshte e pamvarur dhe vetem <perendia> mund t'a ktheje prapa kyte gje. Qarqet serbe dhe ruse kane shpresuar deri tani dhe vazhdojne te shpresojne se, ne Kosove pas shpalljes se pamvarsise shqiptaret do te ngriheshin kunder sebeve, dhe pamvarsia do te ishte nje falimentim.
Nuk mendoj se amerikanet jane te interesuar qe Mitrovica te shkoje me Serbine, dhe nese shteti i Kosoves nuk e deshiron nje gje te tille ajo nuk do te ndodhe kurre.

Cdo shqiptar duhet ta dije situaten e krijuar ne Kosove, Gjendja ne Kosove eshte e mjerueshme si ekonomikisht ashtu edhe politikisht. Kosova pas shpalljes se (pa)varesise kapitulloi sepse ne ate dite u pranua nenshtrimi i Kosoves nga Serbia, nuk na dhane as shtet qe i perbushe te gjitha kushtet nuk na dhane ushtri per mbrojtjen e Kosoves por na dhane nje brigade zjarrefiksish me 2500 ushtare, ajo nuk eshte ushtri pra edhe ne planin e ahtisarit nuk permendet fjala ushtri por "ushtri per mbrojtje civile" qfare mund ti beje ajo force me armatim te lehte armiqeve serbe ku jane te armatosur me mjetet me te reja ushtarake, krejt qka kane Fsk-ja eshte nje allti me kaliber 8mm ku ajo as nuk mund ta plagose nje ushtare, qfare mund ti beje Fsk-ja tenkave te Serbise , raketave super speciale e kallashnikovave ruse? Prandaj Serbia mund te hyje dhe te dale nga Kosova sa here te doje, gjate ketyre diteve sapo erdhi nje minister serb dhe ate nuk e ndaloi askush kjo tregon se nuk kemi as kufi ndermjet Kosoves dhe Serbise. Pas shpalljes se (pa)varesise nuk shkuan as 48 ore u dogjen dy pikat doganore ne veri te Kosoves 1 dhe 31.. A eshte kjo me te vertete pavaresi ku ne jemi te nenshtruar drejtpersedrejti nga Eulexi dhe Unmiku...
Ne vend se ne te bashkoheshim me trojet shqiptare keta politikane po na qojne drejt ndarjes se Kosoves me lloj-lloj procesesh te dryshme si decentralizimi dhe eksterritorialiteti i kishave dhe manastireve ortodokse ne Kosove..
Ndersa populli i cili po e perkrah keto institucione ka rene ne gjume te thelle dhe nuk po i del ai gjume qe pas shpalljes se (pa)varesise. Atehere popull ngrihuni nga gjumi dhe shikojeni ne qfare situate jeni dhe qfare padrejtesish po na behen neve...

_________________
Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Sponsored content
Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Empty
MesazhTitulli: Re: Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???   Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..??? Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Çfarë duhet të bëjmë ta bashkojmë Mitrovicën..???
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Shqiptaret-
Kërce tek: