ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share
 

 Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj) Empty
MesazhTitulli: Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj)   Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj) Icon_minitimeWed Apr 29, 2009 12:53 am

01:00/28.04.09 Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj)


Perfundoi Platforma e Shqiperise Natyrale. Autor I saj eshte Koco Danaj.

Platforma do te jete 250 faqe. Ajo do te perkthehet ne serbisht, greqisht, maqedonisht dhe anglisht. Do te botohet ne mbi 50 mije kopje. Do te shperndahet falas ose maksimumi do te shitet 1 euro.
Platforma bazohet ne Kushtetuten e Republikes se Shqiperise qe bashkimin e Shqiptareve e konsideron si nje aspirate te ligjshme dhe shekullore.
Platforma bazohet ne Kuvendin e Vlores I cili shpalli pavarsine e Shqiperise natyrale dhe jo te Shqiperise qe eshte sot.
Platforma e Shqiperise Natyrale bazohet ne faktin se ne mjediset dhe qeverisjet demokratike, nuk ka tema tabu te cilat kane te bejne me thelbin e kombeve. Referendumi.
Ne hapsirën mbarëshqiptare, po bëhet kapërcimi I madh i kalimit nga Pluralizëm Krahinor në Pluralizem Politik. Me vështirësi, por progresi duket, është i pranishëm. Dhe thelbi i Pluralizmit Politik është Shteti-Komb dhe jo shteti-multikomb apo shteti-principatë apo edhe shteti pa komb
Platforma e Shqiprise Natyrale analizon dhe merr parasysh, ndryshimet ne gjeopolitiken rajonale, ndryshime qe shkojne ne favor te kombit shqiptar, rirregullimet e thyerjeve te se kaluares konfliktuale dhe riparimet e tyre.

-Mjetet e realizimit te Shqiprise Natyrale jane dialogu dhe debati demokratik. Shqiptaret pergjate nje shekulli kane derdhur aq shume gjak sa mund te bejne disa Shqiperi. Prandaj nuk ka me nevoje per gjak
Per kete arsye ne Platforme I jepet perparesi debatit, dialogut, respektimit te thelbit te demokracise qe eshte vetvendosja e popujve dhe vecanerisht
Platforma argumenton qe askush nga fqinjet nuk duhet te trembet nga Shqiperia Natyrale. Nacionalizmi shqiptar qe respekton kuluren dhe traditat e fqinjeve, nuk eshte gje tjeter vecse nacionalizem I bukur, I deshirueshem, I padebatueshm.
Platforma argumenton tezen se Shqiperia Natyrale eshte nje nocion progresist dhe duke qene e tille, progresist do ta kete edhe realitetin e saj I neserm.
-Shqiperia Natyrale kërkon nje bashkim te ri, te panjohur me pare. Partizanet e Shqiperis natyrale nuk kane mall per Ahmet Zogun, por per mijra perkrahes te tij, nuk i merr merr malli per Enver Hoxhen, por per mijra mbeshtetes te tij, nuk i merr malli per Mitat Frasherin, por per mijra mbeshtetes te tij. Nuk i merr malli per Xhaferr Deven, por per mbeshtetesit e tij. Nuk i merr malli per Fadil Hoxhen, por per mbeshtetesit e tij. Atyre ju intereson, Shqiperia Natyrale, bashkimi I te gjalleve, prandaj edhe respektojne mitet e vdekura te te gjalleve
Shqiperia Natyrale synon shndrrimin e kombit shqiptar nga zjarrfikes sic eshte sot ne paqeberesin kryesor te rajonit te Ballkanit. Paqja ka nevoje per paqeberes dhe jo per zjarrfikes.
Ti lesh kombi shqiptar rolin e zjarrfikesit do te thote se parashikon zjarre te tjere ne rajon
Prandaj ne Platforme agumentohet nevoja e nje Konference Londer-2 per te riparuar gabimet e Londres-, gabime qe I pranojne vete fuqite e medha boterore.
Shqiperi natyrale do te thote, mirqenie, dinjitet qetesi dhe stabilitet ne rajon. Ato ne ua kemi borxh femijeve, niperve dhe mbesave tona.
Shqiperi Natyrale do te thote sa me pak greke, maqedonas, Italian, turq me origjine shqiptare dhe sa me shume shqiptare me mentalitet europian.
Prandaj na takon ta bejme sa me pare Shqiperine Natyrale.

Pas botimit, ne Tirane do te behet nje promovim I gjere me pjesmarrjen e shqiptareve nga gjitha hapsira e kombit shqiptar si dhe nga Diaspora

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
ILLYRIAN
Admin
Admin
ILLYRIAN

Numri i postimeve : 2043
Mosha : 29
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj) Empty
MesazhTitulli: Re: Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj)   Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj) Icon_minitimeThu Apr 30, 2009 9:24 pm

Ti tregojme botes se Shqiperia qe eshte sot nuk eshte me kufinje te vertete, kufinjet e vertete te Shqiperise dihen qysh moti qysh ne shpalljen e pavaresise se Shqiperise.
E sidomos ketyre armiqeve qe ne duhet te jetojme te bashkuar dhe se pa u zgjidhur konteksti jone per tu bashkuar trojet shqiptare nuk do te kete paqe ne ballkane.
Kete platforme duhet te jene te obliguar te gjithe shqiptaret qe ta lexojne sepse ngerthen ne vete ato qe quhen trojet shqiptare te bashkuara.
E prandaj neve na takon ta bejme Shqiperine Natyrale dhe te jetojme nje here e mire ne paqe larg ketyre armiqeve te pa bese qe kurre nuk na lene te zhvillohemi dhe ti hapim dyert ardhmerise.
Dhe shume mire qe eshte perkthyer ne shume gjuhe sepse kuptohet me lehte argumenti jone kunder cdo armiku dhe le ta dije bota se ceshtja shqiptare nuk eshte zgjidhuar ende dhe duhet zgjidhur sa me pare te jete e mundur.
Shqiperia Natyrale nuk mund te behet me njerez te poshter qe nuk ja duan te miren keti populli sikurse me tradhtaret : Esat Pashe Toptani, Ahmet Zogu e keto dy qeverite ne vendet tona, por arrihet me njerez te idealit dhe qe kane shume shpresa per te ardhmen e vendit te tyre.

ILLYRIAN

_________________
Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj) 8b4d6xq0rr0hw5
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
shqipetari

Numri i postimeve : 376
Mosha : 30
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj) Empty
MesazhTitulli: Re: Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj)   Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj) Icon_minitimeSat May 02, 2009 8:58 pm

duke e analizuar kete platform te Shqiperis Natyrale nga Koco Danaj mendoj se eshte platforma me reale deri me sot e cila pasqyron ashtu siq ishte shqiperia natyrale dhe jep argumente te qarta pse na duhet bashkimi pra ri kthimi i Shqiperis Natyrale , edhe pse kjo eshte vetem nje pjes nga platforma ama eshte shum reale .

_________________
"Ne vend te kolltukut me turpne Stamboll, preferova kryengritje
me nder ne malet e Kosoves" Hasan Prishtina
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Sponsored content
Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj) Empty
MesazhTitulli: Re: Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj)   Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj) Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Hartohet Platforma e Shqiperise Natyrale (Nga Koco Danaj)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Shqiptaret :: Politikë-
Kërce tek: