ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Tekste shqip

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Tekste shqip   Wed Feb 18, 2009 10:35 pm

Albanian-Etno Engjujt[Mc'M]
Une jetoj kuq e zi marr frym shqip
shoh kuq e zi gjaku m'rrjedh shqip
jetoj ktu me fis me tradit e bajrak
me kanun e me ligj me fis e me gjak

[Groph Monte]
Ku dhe guri osht i amel ku dhe vendi ka fjal
dhe ku nihet pushka kur ke na ka lind djal
dhe ku shtrohet sofra fillon nxehet votra
ku dhe pika ma e dobt ne moral osht motra

[Chorus 2x: Lyrical Son]
Red n'black i dress eagle on my chest
It's good to be an ALBANIAN
Keep my head up high for that flag i die
Im proud to be an ALBANIAN

[Groph Monte]
Yo,yo,yo,yo kuq e zi me rrjedh gjaku neper vena
e ne qelize gjall shpendi me dy krena
vend i bekum tona senet ktu i gjen
mos te folim vese edhe guri ketu vlen
vjetersina e gurina malet plot me barot
det e bregdet fusha te ujituna me lot
me fisnik e fise me lahuta e qifteli
me nje emer te madh te shenjt shqipni

[Chorus 2x: Lyrical Son]
Red n'black i dress eagle on my chest
It's good to be an ALBANIAN
Keep my head up high for that flag i die
Im proud to be an ALBANIAN

[Mc'M]
Une shoh kuq e zi ,jetoj vdes kuq e zi
marr fryme kuq e zi besoj kuq e zi
jetoj ku kanga jepet si kushtrim
si ne fushebetej si nje lindje e varrim
ku shqiponja ulet i ngul thonjt e ulet ne toke
ku fjala ka peshe qe nuk matet me "ok"
ku vijat e dores thojn njetin tregim
ku rrudhat ne ball flasin per mundim

[Groph Monte]
Flas kuq e zi ,godas kuq e zi
une degjoj kuq e zi ,shenoj kuq e zi
nji dashni me vlon per ket fis e ket far
pra zemra jeme Im proud to be Shqiptare

[Chorus 2x: Lyrical Son]
Red n'black i dress eagle on my chest
It's good to be an ALBANIAN
Keep my head up high for that flag i die
Im proud to be an ALBANIAN...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Wed Feb 18, 2009 10:36 pm

VETEVENDOSJE!

U ba ora 9 aksioni o kam pret
nisna me shku n'zyre ku pom presin 100 vet
e nxjerri ni flet veq ni sen qe ju flet spo du negociata, po du me vendos vet

Cdo dit aksione per me ba jeten mat mir me ardh qajo dit edhe un me kan i lir
kqyrma mir historin e mer vesh kush jom vet
po luftoj per kit dhe ma shum se 2 mi vjet
edhe n'fund kur e bana copa-copa
mu ba shpija n'tok tem s'vetna un hala vetet kojshia
ku jom rrit vllau jem e skom dit qka osht fminija
dilsha me nxjerr buken um rrehshin milicia
u ba me kajt per to edhe ky qytet pa ngjyra
kta qe po udheheqin i kan ka 100 ftyra
ata i kan tona t'mirat e un punoj per 1 kafshat un po du VETEVENDOSJE - JO NEGOCIAT

Me dy fjal jeta jem n'polici po shkrun vendosje
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE

Me shekuj kom jetu n'barak edhe n'tim se e kom veq 1 gjak edhe veq 1 qellim
qata qe jom tu e lyp hala sum e preka
udhheqsit e vendit tim hajn pare e une ha pendreka me hekra n'dor 72 or pse une po denohna veq pse skom kurgjo n'dor
po ndosh e krejta tash po ma mshefin historin
trashikim prej stergjyshit i kom prangat dhe qelin
edhe njerzt te njejt krejt qashtu qysh i maj n'men
qashtu qysh um mshojshin shkiet po ma mshon polici jem

UNMIK-u e Qeveria veq zi jon tum ba
me 100 Shqiptar ta krahasojn 1 shka
na kan nda n'tona ant gati krejt na kan coptu
tash po dojn edhe me na decentralizu
me kto fjal qe une ty jom tu ti than edhe zemren
me ma qel qaty mrena te un i gjan


Me dy fjal jeta jem n'polici po shkrun vendosje
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE


Po lypi drejta t'mia kerkush spo mi jep
me ba me fol per to e ha naj pendrek
ose t'qojn ne stacion lidh me hekra n'dor
ti dhajn 12 shkelma edhe burg 44 or
me qip t'formum shum thell po na shtin
kur kem me dal prej saj
as vet kta se din
mu kan pa krejt t'njejt si mi pas mledh 1 shkin
u ba boll jena lodh tu e prit pavarsin
e lirin qe e prita e kurr s'un e fitova
se ska sen prej fjalve qitash e kuptova
e dola kur ke koha per mi dal vdekjes perball
mi kallzu qe ka hala as qe jon met gjall
e tash jom ka e lypi diten qe cdo shqipatr e pret
jom ka e lypi qat drejt per me vendos vet
me dy fjal jeta jem n'polici po shkrun vendosje
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE!Dy fjal jeta jem n'polici po shkrun vendosje
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
JO NEGOCIATA - VETEVENDOSJE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Wed Feb 18, 2009 10:38 pm

Eki Nox-Vallja e shqipeve


Refreni
n'londer, m'kan coptu - n'berlin, m'kan tradhtu
n'rambuje, m'kan mashtru e n'vjen, m'kan studju
po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
kur s'di me vendos vet, n'new-york vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
---------------------------
…hallall na koft se ishim kon tamon si zojt e shqipes
i forti e mbyt t'dobtin mja mar kafshatën e rritës
asi qi kur u fashit puna ja nisem me qit allti
e pse s'kem gjujt n'shka qysh po gjujm n'vlla, hiq nuk pe di
ty bo be pasha shiptarin, po pasha traditën
po kur na hini hasmi n'konak, pse s'ja qiti priten ?!
po e kape iken, tash fol per naten ditën
jerem trillon si rambo n'teren pa e pas praktiken
kamufllazh o bubat e vogel ku i kini veprat
kur ke puna me rre gjyks trima pse ikshit si leprat ?!
meriten shum kush e ka n'shipni ose te pishat n'ulqin
sa un n'zvicer qaj raptisha ushtar qind per qind
jo nuk ja vlen kjo pun me shkel mbi mundin e huj
kur sjom qaj qi thom ndergjegja mi thot vetit shuj
e shko thuj gjdokuj qi me rren je ka bon buj
po kur se din vallen e shqipeve, pi vendit mos luj…
----------------
ref.
----------------
… ky kojshija mdjegu mvrau pi shpis m ndjeku
e vllau qi ka pare s'blen vita blen mleko
shkua na djegu e na rindertoj me material t'vetin
se shiptari n'prodhime vendore se she kualitetin
urdhnohet, decentralizohet me kuptu tkeqen vonohet
tani kan me shekuj se pi historis denohet
zgjohet, si feniksi herdokur po i veti kraht ja pren
97 ke provimi po ti notat i blen
se ke perfitu prej ati qi me temel o shkatrru
prej ati qi e kqyr shtremt kur ndihm vjen met kreku
prej ati, qi qiti allti qi ti me pshtu
prej ati qi osht sakrifiku qi b... me tu shliru
se me pas shpirtin e nënë terezës të na osht bo demode
i ka mbet veq emni se tash dollari osht bo model
secili b... e barkune vet let del ku tdel
se n'dit sotit pesha e kuletes osht çmim nobel
---------------------
ref.
---------------------
me kon pastrus n'spital me fjalë shitet kirurg
bile me krenari hin e ngrit flamurin n'burg
jau bon me dije tjerëve sa i flenë n'zemër shiptaria
"kishe ka ra ty shit drogë me ble armë e mu fitu liria"
qyy qyy ?! athu paska diller patriot me ideal t'shejt ?!
e qi e zhyt ni popull n'emen, dushmanin se len me flejt ?!
ose qi me armikun ka fol veç me gjuhen e plumbave
me zemer t'shqiponjës e jo me paqe t'pllumbave
edhe njo nder tjer qi shkel mbi trupa t'gjakostë
po pse lan m... me sh...o shampnjz i hekurostë
e ky grupi i unitetit lujn rreth dates banketit
rreth pseudo shtetit send n'dor e i premtojn miletit
secillin muj me radh ka ni vendosje t'statusit
me ose pa veton apo ushtrin e rusit
e presin tu kesh pavarsin e babës Bush
kryesore me mujt me honger edhe pse si vet kerkush
marioneta, pinokio qi premtimet jau tradhton huna
fjalorin lulisht po n'thera ju shihet puna…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Wed Feb 18, 2009 10:39 pm

Gold AG-Dridhet Shqipnia

Xhon e gat trojet shqiptare krejt po I perfshim
Po shtrojm meze para vetes edhe raki po pim
Hajt krisja qiftelis me kang t'Selman Kadris
Se kshtu mlidhen bashk krejt bijt e Shqiptaris
Kshtu I don Shipnia krejt djemt nket voter
hajde pak pe knojna “Thrret Prizreni mori Shkodër”

Se shum gzohet nana kur vjen Durrsi e Tirana
Dal n'bjeshk t'Rugoves me djem t'Pejes, e t'Gjakoves
Vjen Deqani me Mitrovic me zemer si luana
Vjen Kaçaniku pa frik bashk me to edhe Dardana
Vjen Gjilani e Prishtina Ferizaji edhe Klina
Shkojm n'Drenic e n'Prekaz pak rrina
Kur tvish sbon me harru edhe Krujen pa e ftu
Rrehe telin n'Gjirokaster Tepelen e Mallakaster
Has Mirdit Kuksin me thirr thirrne Korçen me rrethin
Thrras Tetovën e Gostivarin bashk Ulqinin e Tivarin.


Refreni: 2x
Hajde vlla ma skem qka presim
1 her lindim 1 her vdesim
Kadal hasëm kjo esht fuqia
Kris alltija Dridhet Shqiptaria.

Lum un qe jom Shqiptar valon Shqipja ne kto treva
Kris alltija mal mi mal kur vjen Bujanovci e Presheva
Pasha plisin besen sta theva te Suhareka e Malisheva
Thirrni djem azgana nga Gollaku e Podujeva
Kam thirr Plav kam thirr Gusi Hot e Grud edhe Malsi
Kam thirr Dibren Ohrin Strugen mere Lezhen edhe Puken
Vjen Çameria vjen Janina ka Shipnia plot djem trima
Manastiri ka qu fjal gjithsesi un kom me ardh
Besen e Shqiptarit vlla e ki herdokur te ju do tvi
Se edhe Zoti e ka thon mu dok e madhe kjo Shqipni
Me tradita e zakone me kanun e me behone
Me qytetar e katunar na shkrun nball se jem Shqiptar
E kem kuq Flamurin me gjak me dek 1 her na doket pak
Edhe nana kur lind fmi si ka per veti po per SHIPNI
Me Shqiponjen 2 krenare na vnoj ngjum nana Shqiptare
E flasim veq 1 gjuh qe I thojm GJUH AMTARE.


Refreni: 2x
Hajde vlla ma skem qka presim
1 her lindim 1 her vdesim
Kadal hasëm kjo esht fuqia
Kris alltija Dridhet Shqiptaria

Me vise e qytete lumenj kodra e qyteza
Shqipen se harroj kurr Zara e Preveza
Kur tvish mos harro mi qu Vlores porosi
Kur tniset per me ardh le ta mer Flamurin n'gji
Peshkopia e Kavaja Fieri Berati na sjell gzimin
Thrras Lushnjen Elbasanin Koplikun Saranden e Shengjinin
Molla kuqe osht e jona tjeter kujt sja japim kurr
E thrrasim Pogradecin bashk me Bajram Curr
Per me kris e per me shkru na thot truni na qet dora
Vin vllaznit me miliona qe jon andej ka Diaspora
Le t'ndin bota mbar kshtu rrin bashk poplli Shqiptar
Sdel krajl as sulltan qe mun me zhduk ket far
Shkova ka shkova me ket dhe asnjo se ndrrova
Djemt I ki gjall HEJ SHIPNI mos thuj marova
Se shesim as se falim I knojm kang patriotike
Harten e qendisim vet SHIPNI ETNIKE.

Refreni: 3x
Hajde vlla ma skem qka presim
1 her lindim 1 her vdesim
Kadal hasëm kjo esht fuqia
Kris alltija Dridhet Shqiptaria
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Wed Feb 18, 2009 10:39 pm

Gold AG & DJ.Suad-Gurin e boj plumbTrazira ne kok dhe shkum per goje
krejt e din se kush merikon po sundonte n'kto troje
kush pe lun ketfar loje n'ket errsir te madhe
edhe sa shqiptar duhet me u vra ksaj rradhe
vajton zemra kto dit e ftyra kish pi zorit mos t'lejojm
me na hup rruga midis oborrit
i di qeshtjet historike spo du rrena politike
lapsi jem e vajton fjalen SHQIPNI ETNIKE!

Kush i ka fajet kush po i ik planit
e din gjuhen e t'parve jo lirat e sulltanit
e kena veq ni fjal e nuk derzohemi gjall
armiqt per mi kall qe ndihen me tri shkronja ne ball
krejt u bonen mbreta na u vran shum veta
vin kerkush hiqat na mashtrojn me paketa (d.m.th Pakoja e Ahtisaarit)
Bashk jemi prap shehri e katuni
ktheje Evrop borgjin se tash ma erdh funi

Ref:}2
Rruges qe jom nis mbrapa su ktheva
porosi prej ilirve mej zotru kto treva
e du qam takon nuk lypi ma shum per
venin tem un gurin e boj plum

Nashta e then gurin veq smun me thy burrin
i ka ardh poget dita tash me ngrit flamurin
nau ka mohu gjuha e drejta e shkolles
e thejm qdo prit t'munshme edhe n'koft
vdekja e Azem Kolles
perveti jom i zoti per qfardo idijoti
i ka ardh dita mu ngjall prap Gjergj Kastrioti
duhet me ja ba bash du rrjedha t'drinit
per qetnik veproj me kanun t'Lek Dukagjinit

Arnikun e ndali as ni pllam sta fali
qu ngrite flamurin o Ismail Qemaili
deri tash pavarsin na kan lan veq si anderr
a i man men fjalt e Ises kur ti pat than n'Londer
kush po shkel nat lugin qu vlla a po nin
spo du kufi Tiran Shkup deri n'Prishtin
te plani jot edhe ni sen e huqe
harrove se gjak shqiptari ka pik dej te
molla e kuqe


Ref:}2
Rruges qe jom nis mbrapa su ktheva
porosi prej ilirve mej zotru kto treva
e du qam takon nuk lypi ma shum per
venin tem un gurin e boj plum


Mos ma ndaj token me mu ska hajgare
Ulqin mos e ki dert se Malsia o shqiptare
se sum dhimet me dhan jeten e du t'verteten
kallzoj qe sdin mu tut sikur 98
sdi qa pate pse deri ktu e zgate
hec dalim njo ka njo
qoj ku je kan takati
jemi si popull ma i lashti i kti ballkani
krejt i marrim n'dur tona si perandor Diokliciani
kom vrull ne vargje tmia kujtoj data t'historis
lema rahat Mitrovices esht kavell i shkinis
per kuq e zi i madh
e i vogel jem ushtar
se flamuri esht simbol i unitetit t'kombit shqiptar
vuloset pavarsin me pushka lypa lirin
per bashkim e theva murin SHIPNI SHIPNI
me ta kthy shpinen Kosov na vran Zoti
se mot pas moti shqiptarit ni pik lotiRef:}2
Rruges qe jom nis mbrapa su ktheva
porosi prej ilirve mej zotru kto treva
e du qam takon nuk lypi ma shum per
venin tem un gurin e boj plum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Wed Feb 18, 2009 10:43 pm

Alban Skenderaj-Thirrje e deshperuar


Ju kuptoj o njerez qe kurre s'ju kane pranuar
Ju pranoj o njerez qe kurre s'ju kane degjuar
Ju degjoj o njerez qe zerin ua kane harruar
Jo s'mund t'ju harroj gjithmone per ju kam per te kenduar

Ju degjoj, ju kuptoj
Ju pranoj, jo s'ju harroj
Ju qe buza, s'ju gezoj
Dhe bota ne sofren e saj te pasur
Nje luge per ju s'e shtoi
Ju ka ndare , zemren ju ka vrare

Nje thirrje te deshperuar qe askush nuk e degjoi
Askush nuk e pranoi
Pa nisur perfundoi
Liber i pashkruar qe askush nuk e shfletoi
I lene ne erresire ku pluhuri e mbuloi

Edhe ne jete (edhe ne jete)
te gjithe luajne per te fituar
Por veç per ju loja pa nisur ka perfunduar

Mos hidh nje hap(mos hidh nje hap)
ujku dhembet i ka zbuluar
Mos hidhni nje hap, toka rreth jush eshte e minuar

Ju degjoj, ju besoj
Nje pasuri mbi varferi, jo se pranoj
Ju qe fati ju denoi
Dhe bota ne sofren e saj te pasur
Nje luge per ju se shtoi

Nje thirrje te deshperuar askush nuk e degjoi
Akush nuk e pranoi
Qe pa nisur perfundoi
Liber i pa shkruar qe askush nuk e shfletoi
I lene ne erresire ku pluhuri e mbuloi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Wed Feb 18, 2009 10:51 pm

Xhamadani vija-vija

e kam nje lot pikon si ar
se me shekuj jam shqiptar
e kur malet mi mloj bora
per atdhe kanges ja mora
e kur malet mi mloj bora
per atdhe kanges ja mora

Ref:Xhamadani vija vija
esht Kosova o esht Shqipnia
rreh si zemer qiftelia
oh sa e madhe esht shqipnia

osht nje qiell qe na bashkon
e nje diell qe na burrnon
esht nje gjuh qe flasim tane
e nje tok qe tan si man e

Ref:Xhamadani vija vija
esht Kosova o esht Shqipnia
rreh si zemer qiftelia
oh sa e madhe esht shqipnia

rruges sime per shqipri
m'ka percjell nje drin i zi
dhe u nisa per me ardhe
por si vala e drinit t'bardhe

Ref(x5):Xhamadani vija vija
esht Kosova o esht Shqipnia
rreh si zemer qiftelia
oh sa e madhe esht shqipnia


Edituar për herë të fundit nga Meteor në Sat Feb 28, 2009 3:05 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Fri Feb 20, 2009 9:28 pm

NRG BAND DRENUSHA

Sa her me shikon moj drenush
bukuria jote me vret si pushk
e degjon ket qifteli
e kam nis nje keng per ty
e jam vesh me hijeshi
ndoshta ta kthej mendjen ty

e hajde dalim mo
moj shqipe e malit o
e hajde dalim mo
tja thojm se beashku oo

ref:
se un te dua sa teuten
ty te dua sa lahuten
sa Drenicen sa Rugoven
Podujeven krejt Kosoven
heeeeeeeeeeeeeej
un te dua sa teuten
un te dua sa lahuten
sa Prishtinen e Gjakoven
Ferizajin krejt Kosoven
heeeeeeeeejBesa bes moj besen ta kom dhon
per folen qe kem jeten dojm me dhan
rruges tate ti kur shkoje
vetlla jote krah shqiponje

hasmit tand mortaja i ra
syni keq kurr mos me t`pa

e hajde dalim mo
moj shqipe e malit o
e hajde dalim mo
tja thojm se bashku oooo

ref: 2x
se un te dua sa teuten
ty te dua sa lahuten
sa drenicen sa rugoven
podujeven krejt kosoven
heeeeeeeeeeeeeej
un te dua sa teuten
un te dua sa lahuten
sa Prishtinen e Gjakoven
Ferizajin krejt Kosoven

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Fri Feb 20, 2009 9:32 pm

Ermal Fejzullahu Sinan Hoxha- Hajdredin PAsha

Heeeeeeeej Hajredin Pasha Oh poj vjen o Radikes Valla ku jan oh Kto malet e Dibre'es? Valla ku jan oh Kto malet e Dibre'es? Heeeeeeej Valla ku jan oh mor' këto malet e Dibres? Hajro ku vjen oh mor' n'at fush oh t'Gjorices? Oh Hajro ku vjen mor' n'at fush oh t'Gjorices? N'fush t'Gjorices oh more ke kala'aja Haredin Pashen e ka gjet bela'aja Haredin Pashen e ka gjet belaja Se belaja Pashen q'e ka gjete Malet e Dibres more kan lidh Be'se Malet e Dibres more kan lidh Bese Heeeeeeeeeeej Ka ja lidh bes oh por kan lidh oh te tane Turku Dibren oh mos më ja la'anë Turku Dibren oh mos më ja lane Heeeeeeeeeeej Hajredin Pasha oh mor kry hutaqe S'lidhet Dibra more me gerbaqe S'lidhet Dibra more me gerbaqe Hajredin Pasha ku e ke oh ushtri'hine Malet e Dibres oh mor'mi kan ngri'hije Malet e Dibres oh mor'mi kan ngrije Heeeeeeeeeeej Malet e Dibres oh kan mbet oh te tanë Nuk jan pak oh mor' por 12 mijë Nuk jan pak oh mor' por 12 mijë

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Sat Feb 21, 2009 4:25 pm

Ex King-Shqipja e fundit


heci n'teritor t motit e i lutna zotit
allah ndimom se shum shtir ditve sodit
ti bi shpres n'ven t lotit paqe n'ven t barotit
ndryshim prej dites sodit me fuqi t kastriotit

vorret po na vyjn n'tel na kan prek
dy mi vet shqiptart pse Jashart kan dek
kom pak nagji qito pe di
n'tok na kan shtri e na kan hyp per mi

e hajt tash ti kallxom qysh mos me pas pak nagji
kur udhhecia jon prej neve majshe n'gji
besa kom pas dashni po dashnia mu ka sverdh
e tash thirri n qjell: KOMANDANT KU JE

zani jem po nihet po kerkush spe ngon
kan mu pa pasojat kur bota na copton
du me explodu mllefi po del
du mi dhon fun kti muti se mu ka kuq ky tel

Ref:

edhe n'kofsha shqipja e fundit plumin tem un kom me shkrep
du me kallxu qe Ademi ska dek
per kuqezi dal edhe kunder vettes
jom kuqezi deri n diten e dekkes(x2)

me fuqin e zemres tyne pi bashkoj shqipet
se sipas alltis e shkrimeve armiku na ngjitet
me hijen e territ me fajin e parit
n'qetsi po derdhet gjaku i shqiptarit

na s'dorzohem kurr sun na nalin
kur lirin e fitum pse kta pe falin
arsitohet en sat dush kur poplli po lshon
ska liri pa pushk bac Ademi t'kallxon

se na hale e kem kuqezi gjakun n'vena
jem qysh jem kan shqipet me dy krena
sikur thmi jem msu me ni pushk e tu kris
jom msu neper lufta a do nja me ja nis

po e pa besushmja e vertet po del
crew i luftes n'vete u mshel
pse skallxojn n'fillim me u msu me kto loja
veq liria bohet tim neser shihet pasoja

Ref:

edhe n kofsha shqipja e fundit plumin tem un kom me shkrep
du me kallxu qe ademi ska dek
per kuqezi dal edhe kunder vettes
jom kuqezi deri n diten e dekes(x2)

jepi hapsir faqes botes tolerances
drejta i qon gjith hapin e arrogances
a drejta i qun gjith ato masakra
e drejt koka me tu djegun vaprat

per tri ishin kon qorra e per neve shqiptar
jem met kerkun hiq edhe pse ktu kem varr
po kom me fol shum po spo di ka me ja nis
merre me men vendos per neve ai prej azis

qe besa pe veti as buk ska me hanger
shko more ruj delet se pot hin kali dhanerr
ktu o veni shqipe qe u rrit me kanun
demokracia vlen ma shum se gjithkun

vizitor t demokracis e poplli let vendos
ti perkrah demokracis demokracisve sos
se krejt jeni fallsa gjith keni rrejt
kurr mos ju besofsha te na besa o shej

ref:

edhe n kofsha shqipja e fundit plumin tem un kom me shkrep
du me kallxu qe ademi ska dek
per kuqezi dal edhe kunder vettes
jom kuqezi deri n diten e dekes(x2)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Sat Feb 21, 2009 4:26 pm

Etno Engjujt - Ne Metropole
ref 2x
ne metropile ne rrug te zeza ne vende tjera i never gona lose the game

tri vjet n'qeli pa njeri t'gjall ne fytyr
tash e kom nje rrudh ma shum ne ball me kujtohen problemet gjdo
dit edhe nat me kallash nen jastek
flejsha ma rahat metropole neper
rrug edhe blloqe plaqkat ne bank nau doke pun ... qis rash ne burg
u pjeka 3 vjet u djega 3 vjet pa
shok ne burg vet u lirova me kusht
si njeri kisha ndrru e kuptova se dikur
shum kisha lyp dru i harrova senet e flliqta flalen boss kur e lejshim njerin pa frym ne patos harrova ndryshova
po vdekjen e kom hap po bota ishe e njejta ntelashe jom prap eci prap
si dikur i pasigurt ne konop se fillun me sulme ndaj meje nonstop

ref 2x

ne burg o buna njeri po ende kisha
emen tash e kisha qellin me lyp ni cop femen ni burim e kisha por se shpejti u zhyt shkoj ne boten tjeter
duke u prer ne fyt dikush osht kundra meje e une lidhje nuk kisha
nuk isha ne rrjedha ne flak te zjarrit isha nuk isha orientim e as pushim me shpres boll qeliza pom luftojn tash per mbijetes me ne fund
kerkova ndihm ne kete lak e dul
ni shok i vjeter i babes tem plak
qe ne lojen e flliqt ishte ende aktual
kish vullnet te mir por edhe potencjal
dhe u ktheva posht i bere llom e i
thyer nga dita ne dit secilen her me i
zhgenjyer e kam veq nje jet qe e luj
ne shum role nje drejtim i gabuar i filluar ne metropole

ref 2x
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Sat Feb 21, 2009 4:27 pm

Sabri Fejzullahu - Nuk jetohet ne kujtime.


Ne këto çaste me ikin fjalët
Dhe ky terr po me mbyt
S'kam askënd t'ja qaj hallet
Dhe çdo fjale me mbet ne fyt

O kurrë nuk dita c'është lumturi
Kurrë ne jetë se kam shiju
Tërë këto vite dashurova
Mirëpo kush s'me deshti mu

Se kupton askush këtë dhimbje
Se nuk është ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime

Se kupton, jo se kupton
Mijra nete të jesh i zgjuar
Këtë veç unë mund ta di
Dhe zemra ime e robëruar

Se gjithçka është kundër meje
Faj askujt si kam ne botë
Cdoher deshta miresine
Por fitova vetëm lote

O kurrë nuk dita c'është lumturi
Kurrë ne jetë se kam shiju
Tërë këto vite dashurova
Mirëpo kush s'me deshti mu

Se kupton askush këtë dhimbje
Se nuk është ne lekuren e time
Se si shpirti po me shembet
Nuk jetohet ne kujtime

Se kupton, jo se kupton
Mijra nete të jesh i zgjuar
Këtë veç unë mund ta di
Dhe zemra ime e robëruar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Sat Feb 21, 2009 4:28 pm

Produkt 28 - Shqipes

fluturo ti shqipe,mbi qiellin shqiptar
lirine e vendit tim nga krahet e tua e kam marre
krenarine nga kalldremet e Gjirokastres mora
dhe bucita me jehone lajmin ne Malesi cova
te degjoj Vlora kuqe si flamuri yne me gjak
nga ai shesh i bekuar ku un liri kam mare
nga Shkodra jem me lote,nga Dibra bujare
le te bucase jehona me me te bukren toke Shqiptare
Hapi krahet shqipe se shpirti me eshte mbushur
me shqiptare pi raki me ty kembekryq jam ulur
po degjoj song labe jehonen e malsis
o sa mir me ken shqiptare me ken prej Shqiperise
o sa mire me i thon botes une vi nga Shqiperia
ktu kam gjuhen time kam zakonet e mia
o sa mire me ken shqiptare un gjith jeten do ta them
un kam lindur ktu shqiptar do jem gjithmone shqipe!

rref...

hapi krahet ti,fluturo tani
hapi krahet shqipe permbi Shqiperi
hap krahet shqipe fluturo
hap krahet shqipe shko lajm co

jom burr shqiptar nga sokaku i Beratit
e kam gjakun kuq e zi nga skapari rakine pi
shqipe ti e di jeten per ty jap
shqipe ti e di shpirtin ta kam fale
per kte toke tbetuar ushtart e shqiponjes
nga Plava dhe Gucia Myzeqe dhe Malesia
nga Ulqini,Tivari,Prishtina e Gostivari
nga Tetova Kumanova gjithe ushtaret sot i mblodha
per ty shqipe dhe vallen do ta hedh
mbi male do kercej dhe mbi fusha do defrej
ndaj le te fryhet Vjosa yo le te derdhet Buna
kuq e zi te lyhet Bota nen kte flamur perhumba
ndaj cohu shqiptar dhe mbaje koken lart
ndaj cohu shqiptar te jesh nket toke krenar
per kte toke kte qiell dhe kurre mos t´a harrosh
je bir i shqipes dhe per te do fluturosh,cohu!

rref...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Sat Feb 21, 2009 8:52 pm

Ushtar Kavaja

Heej bubullime tek shkembi i Kavajes
Jo, jo, ai vinte qe andej qe te pres
Bubullimat e Kosoves...

Asnjehere s’u ngop, s’u ngop toka me diell
Kurre nuk u kenaq zogu me qiell
Vjen nga Londra mjegull, vjen e boren shkrin
Thone eshte Is’, thone eshte
BuletinMa kane mbjellur shekujt, tre mije vjet lirine
Qe t’luftoj per Shqiperine
Pritem toke e Arbrit, pritem se po vij

Pa Kosove, jo nuk ka Shqiperi
Ju ngjatjeta vellezer, djemte e Dardanise
Jam ushtar Kavaja, balli i trimerise
Vellai i Adem Jasharit, nipi i Skenderbeut
Neve do t’ia qepim, vete harten atdheut
Pyeta fushen, detin dhe shkembin e ‘Vajes
Ku eshte lapidari i Indrit
CarresFusha m’tha te ngjitem majes se Pashtrikut
Tjetri m’tha, buze Adriatikut
Gjithmone njesoj dhemb, dhemb cdo gisht i dores
Njesoj edhe flatrat e shqiponjes
Nje lule Kosove ne balle trimerie
Nje flamur i kuq ne ball’ Shqiperie
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Sat Feb 21, 2009 8:56 pm

Ilir Shaqiri- Moj e rritur ne Kosove

i lash krojet i lash brigjet
i lash fushat mbrekulli
sa mka marr malli moj zemer
ngrushta tu pak uj me pi
zotit i jam luturr
tete gjej un prap te kroji
floki yt ambre magjike
trupin tim te ma mbulojn
ooo

ref:
moj e lind e rritur ne kosov
syri yt qerpik i fjetur
po e mbshteta koken
ne gjoksin tend sdua
t'grihem plot nje shekull

moj e lind e rritur ne kosov
syri yt qerpik i fjetur
po e mbshteta koken
ne gjoksin tend sdua te
sdua te grihem
jo nuk dua grihem
o plot nje shekull

ne nje varr jam neper gjethe
lam nje enderr
nje sherbim
trego zemer po e gjete
behesh nje me perendin

zotit i jam lutur
zotit i jam luturr
tete gjej un prap te kroji
floki yt ambre magjike
trupin tim te ma mbulojn
ooo

me breher t'zotit jam lutur
tete gjej un prap te kroji
floki yt ambre magjike
trupin tim te ma mbulojn
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Sat Feb 21, 2009 8:57 pm

Ilir Shaqiri - Pocari

Vajta ne Stamboll
Te beje pazar dhe
Perkujtim ta blej
Nje vazo balte..
Paqe dhe selam
Ustapocari dhe vazon
Me te mir per mua ma
Zgjodhi ..

Vazoja nga dora seq me
Ra dhe mu be nje ze te
Peste cop..m'erdhi rrotull
Dhe deti marmara dhe dyqani
Turk mu hap si grop...
Pa me shau pocari rend turqisht..
Un ja ktheva shqip n'men i rash
Per qudi pocari nuk u ligsht
Veq dy pika lot ne sy ja pash..
Mos eshte qmend ky turk qeraaa
Un e shaj e aj me dur ne qaf..
Vazo tjeter mori ne dyqan
Dhe me tha me shaj pash besen prap..
Se edhe un tha jam shqiptar..
Shqip shaj edhe nje her fjala
Shqip nuk blihet ne pazar ne
Dyqan ka koh qe se kam ndier..

Vazoja nga dora seq me
Ra dhe mu be nje ze te
Peste cop..m'erdhi rrotull
Dhe deti marmara dhe dyqani
Turk mu hap si grop...
Pa me shau pocari rend turqisht..
Un ja ktheva shqip n'men i rash
Per qudi pocari nuk u ligsht
Veq dy pika lot ne sy ja pash..
Mos eshte qmend ky turk qeraaa
Un e shaj e aj me dur ne qaf..
Vazo tjeter mori ne dyqan
Dhe me tha me shaj pash besen prap..
Se edhe un tha jam shqiptar..
Shqip shaj edhe nje her fjala
Shqip nuk blihet ne pazar ne
Dyqan ka koh qe se kam ndier..

Iken Nga dyqani burra e gra
Un edhe pocari tjeter skishte
Vazo tunde detin marmara
Vazo dhe pocari ship po fliste..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Wed Mar 04, 2009 4:01 pm

Gold AG-Shqiperi Etnike

Tungatjeta shqiptar bashk me Shipni
Na kena hala gjak me derdh per liri
Shqiponja kerkon fluturim ma gjonsisht
q...sllavizmin shkinisht maqedonisht
Me tok teme mos luj se sja fali kerkuj
E mbroj me gjak e me jet e paguj
Rrim me pushk ndor qashtu qysh na ka hije
Du me pa revolen tem hala tu palu shkije
Jasht çetnik edhe sa me ty armik
Bon lele majke po ma mir nisja ik
Na jemi apet bashk nkom ku ka shiptar
Kur vjen npytje ideali per bashkim kombtar
Jemi lahut e Fishtes me kanun t'Lekes
Shkojm dej te i mrami e kurr si tutem dekes
Flijona per atdhe nsy tem srrin tuta
E mbroj prej kur ma fali Agroni e Teuta.

Ref:
Dej sa ta bojm iliri
Un luftoj per ty Shipni
Kujtojm data historike
Do te bejm Shipni Etnike.

Jeto per shipni dhe vdis per ket ven
Kto jon disa fjal qe tpart na i kan permen
Sjetohet me tut sjetohet me barbar
Po du Shqip me fol e me pa veq shqiptar
Nuk tlejoj asni gram t'atdheut me ma prek
Nuk osht e mushme se dyher kisha dek
Po se lo me hup ondrra e krenaria
Qysh ke e qysh u bo o vlla tash shipnia
Do tjemi bashk ta jap besen oj nan
Preshev-Prishtin-Shkup-Ulqin dej Tiran
Veq ni gjuh do tflitet ni flamur do tvalon
Kuq e zi ne gjak at qe zemra e don
Per cdo pjes shqiptare shpejt do tmarim hak
Flamurin me dhembje e tlam me gjak
Mos em prek nShipni se em prek en tel
Qashtu qysh ke hi qashtu edhe del.

Ref:
Dej sa ta bojm iliri
Un luftoj per ty Shipni
Kujtojm data historike
Do te bejm Shipni Etnike.

Qe osht tok shqiptare e ka thon edhe Zoti
Nfund baca Adem dej te Gjergj Kastrioti
Mos u tut Shipni e ki gjall Avni Rrustemin
Fehmiun e Xheven Shoten e Azemin
I ki djemt e Llapit qe plumi si vret
Rrafin e Dukagjinit e Drenicen komplet
Çameria me Zar Gucia e Plava
Qendro o shqiptar qe vjen Anamorava
Shembet toka por s'shuhet shqiptari
Qohu Shkelzen Haradinaj e Ismet Jashari
Po thrret Kosharja Agim Mic Sokoli
Brez pas brezi zot mi dal kti trolli
Vdes per ket ven se qitu nana mbani
Qohu Tropoj si Tahir Sinani
Me nder e lavdi flamurin ta stolisim
Kufijt si i kishim prap ti qendisim.

Ref:
Dej sa ta bojm iliri ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Wed Mar 04, 2009 4:07 pm

Gold AG-Amaneti

kallzom kush na nemi kallzom kush na mallkoj
athu qka na gjet qe as gjum rehat spo boj
mallkime t`kohes nga shekuj me par asimilim
i shqipnis der ma t`mramin shqiptar u ndrrun
hartat kufit me flamur mbizotron heshtja e
frika nen lekur shkijet per mi ur lugina me
t`zeza po t`qan cameria drejt nga preveza
ja sot ja kurr duhet me lyp bess t`arit
gjdo bir i shqipes gjdo djal i shqiptarit
na coptun o vlla apet metum ner shkaa me
gjak burgjet tu la para botes t`rit tu u vra
Evropa kesh si k... pa as 1 kompleks t`q...
Ban KI munin bashk me eulex ska ma trika me 6
pika k... e keqe politika mos t`boft rahmet
Amerika per at pun nasht ka me prek thika

ref .

Vi une nga Medvegja Bujanoci edhe m`bar Presheva
qka po ndodh me neve vall kujt tash po ja lojm
kto treva n`kom ngrhen 4 an jemi zot t`gjith per vetii
bes japim para Deltes do t`percillet amanetiKosov kallxom kush po t`don e pot shkelmon
deri n`fyt me tradhti t`pa ngim me korrupcion
pa asni marre pa mendimin e tutes n`gajn mas
karrikav si peshqit mas bukes a ki zot o zotni
a ki non a ki fmi a duhesh veq ti me pa e un
me met pa sy ktheju rruges t`zoti e jo rruges
t`shejtanit se apet ata t`hekrit dalni n`fushen
e mejdanit per juve o sefaja per juve i zeti
per kurgjo sbohet kjametii hajt se parett i jepp
shtetii shkoni naper shpija kqyrne qa o varfnia
hala per 1 cop buk garant s`tka kajt fmija munesh
me vazhdu ket ven me coptu e nat dynja kur ki me
shku ti ki qka me kallxu se nashta krejt senet
n`ket jet tolerohen veq nana e atdheut perjet nuk
harrohen


ref .

Vi une nga Medvegja Bujanoci edhe m`bar Presheva
qka po ndodh me neve vall kujt tash po ja lojm
kto treva n`kom ngrhen 4 an jemi zot t`gjith per vetii
bes japim para Deltes do t`percillet amaneti
Si ilir n`ushtri 1 pjes t`madhe t`ballkanit sdi
a ke nii per luft dioklicianit 1278 si mbret i arberis
ideal 1 flamur per qdo cep t`shqiptaris qohu Avni Rrustemi
po t`thrret quni e vasha qohu se u mush kjo shqipni
me Esat Pasha ktu sundoj une ket shkamb vun zoti
prej kreut lun sa tjet stina e moti flamuri shqiptar
ska qa bon per nee n`qoft se na dashni skem per atdhe
pa tradhtar hecim mar me mendje n`kok mbizotrofshi
n`qill e 1 shqipni m`bi tok ku osht aj problem qysh doket
fati jem a duna mu kalb n`burg qe e mbrojta pragun tem
gjyshi ma ka fal e ktu tjeter nuk sundon e sa i perket
akuzes veq 1 zot mu m`gjykon.ref .3x

Vi une nga Medvegja Bujanoci edhe m`bar presheva
qka po ndodh me neve vall kujt tash po ja lojm
kto treva n`kom ngrhen 4 an jemi zot t`gjith per vetii
bes japim para Deltes do t`percillet amaneti
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Fri Mar 13, 2009 5:09 pm

Alban Skenderaj-Vetem ty


Me mire te isha une nje shkemb
dhe dallget te rrihnin ne koken qe s'me dhemb
Nese me mire do te ishte te isha une nje mal
dielli me rreze te me griste kemishen e bardhe

Edhe me mire do te ishte te isha une nje peme
me fruta e gjethe te blerta qe kur te mos bien
me mire akoma do te ishte te isha une nje kenge
tinguj e nota te mbidhja ne cdo vend

Por une e di, e dashur kam nje detyrim
gjithmone me ty,ne lindje perendim
jo s'mund te jem as shkemb, as mal, as peme
thjesht nje njeri per ty une do te jem

Se ti je motiv i jetes time
vec per ty do te jetoj
ti me ben te fle pa mendime
vetem ty une enderroj

Sikur te isha nje cop qielli i ftohte
ne zemren tende do vija une te lundroja
edhe nje yll te isha me diellin drite ne sy
driten time te gjithen do te ta falja ty

Ty Vetem ty
ty vetem ty
ty gjithmone ty
ty vetem ty

Por une e di
tani cdo gje ka nje kuptim
eshte thjesht nje ndjenje pa fund pa perendim
tani po mund te jem dhe shkemb dhe mal dhe peme
Gjithcka per ty, per ty une do te jem

Se ti je motivi i jetes time
vec per ty do te jetoj
ti me ben te fle pa mendime
vetem ty une enderroj


Edituar për herë të fundit nga Meteor në Fri Mar 13, 2009 5:33 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Fri Mar 13, 2009 5:11 pm

Vaçe Zela-Shqiperi o nena ime


Rrjedhin o mengjeset,
rrjedhin si ujevara,
ja keshtu mes njerezve,
jeta jone edhe hapat

Hyj dhe une mes tyre,
shtoj nje fjale, nje kenge,
eshte kjo kenge e jetes,
per ty Shqiperi,
per ty Shqiperi moj nane

Me merr ne krahet e tua,
si merr femijen nena,
qe ballin te ma puthi,
edhe dielli edhe hena.

Une marr nga drita jote,
ti merr nga zemra ime,
dhe dore per dore rendim,
e shtrenjta jeta ime.

Rrjedhin o buzembremjet,
rrjedhin kalterojne,
ne nje kend te globit,
rritim jeten tone

Hyj dhe une mes tyre,
shtoj nje fjale, nje kenge,
eshte kjo kenge per jeten,
per ty Shqiperi,
per ty Shqiperi moj nane
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Fri Mar 13, 2009 5:13 pm

THERRET PRIZRENI MORI SHKODER

Therret Prizreni mori Shkoder
hajde rrime se te kam moter.

Merre Durresin e Tiranen
se ne keshtu e gezojm nanen.

Une i therras Peje e Gjakove
Drenice ,Llap edhe Rugove.

Vjen Decani e Mitrovica
Kaqaniku e Kamenica

vjen Gjilani e vjen Prishtina
Ferizaj vjen edhe Klina
ooooooooooooooooo
ne ket' Kala se bashku t' rrina.

Kur te vini mos harroni
edhe Krujen ketu t'a ftoni.

Qoni lajm edhe ne Gjirokaster
ne Tepelene e ne Mallakaster,

Mat , Mirdite, Kukesin me e thirre
thirre Korcen me rrethine.

E therrasTetoven e Gostivarin
therras Ulqinin e Tivarin.

Kam thirre Plaven me Gucine
Hotin , Gruden e gjithe Malesine.

E therras Dibren, Ohrin , Strugen
merre Matin e merre Puken.

Manastiri me ka que fjale
gjithesesi une kam me dale
0000000000000000000000
se per Korqe malli me ka marr.

Shkupi nje haber ma qet
se a vjen se din as vet,
veq nje bese me ka thene e ki
here do kure tek ju do te vij.

Bujanofcin e Presheven
i kam thirre bashk me Camerine
fjale e bese mi kan dhene
se ate dite ketu do te vijn.

Kah te vini dore per dore
mos harroni e ktheni ne Vlore.
Vlores qomnja nje porosi
njat flamur do t'a merr ne gji.
Te gjithe vllezer edhe motra
eni ketu po n'a therret VOTRA:

Nje kurore bashk t'a qendisim,
njat Flamur ketu t'a ngrisim,
te ndegjojne mbret e krajli
se u be bashk- nje SHQIPERI.
a ndegjuat ju o shqiptarë
kshtu e bejm'Bashkimin KOmbtarë

kenge folklorike-burimore
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Fri Mar 13, 2009 5:14 pm

MOJ KOSOVE ME PLIS SI BORA

Moj Kosove me plis si bora
gjithe me mall me u ba SHQIPNI,
cila ere po isjell keta hora
qe keto dite t'i kan veshe ne zi.

C'eshte kjo dore qe po i pret lisat
kush po don me e ndale praneveren,
cila dore po i kuqe keta plisa
ardhmerise kush po i mbyll deren.

Djemet me te mire kush po t'i vret
moj Kosove mori burrneshe,
pasha besen nje fare te keqe
e ka mbjell dikush ne mes nesh.

Eshte tradheti- s'ka emer tjeter
ne mesin tone po bene konak,
s'eshte e re - eshte shume e vjeter
vret me moh e vret pa hak.

A ka kush qe e ndal kete dore
kesaj te keqe me i dal perball,
te shpetojm per pa u ba hore
te shpetojm per pa u ba prralle.

Moj Kosove me plis si bora
gjithe me mall me u ba Shqipni,
cila ere po i bjen keta horra
qe keto dite t'i kan veshe ne zi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Fri Mar 13, 2009 5:15 pm

Dava Gjergji

Lum ai që fal në gjak

Ka ardh koha o me than fal
e me i thanë o gjakmarrjes ndal
se shumë jetë o na i ka shkurtue
e shumë tjerë o për jetë ngujue

Le t'i thërrasim o mendjes pak
i lum ai o që fal nji gjak
thotë nji fjal o tash qindra vjet
trimi të fal o, e trimi të vret

Tanë e dimë o se fjala "më fal"
asht më e madhe o se nji mal
kush pajton o sot ka burrni
kush fal gjakun, o nji trimni

Në qoftë se kështu o vazhdojmë me u vra
të zezat kurrë o s'kanë me na u nda
gjak e lot o do t'kemi në oborre
e s'na del o toka për vore

Anton Çetën o t'kujtojmë pak
që trokiti o në çdo prag
rrafsh u ul o në shumë kanaçe
e pajtoi o me mijëra xhaqe

O shqiptarë o kudo ka ini
amanet o nji fjalë ma lini
t'shtërngojmë durt o, e të lidhim besën
çdo inat o ta lëmë për nesër

t'shtërngojmë durt o, e të lidhim besën
çdo inat o ta lëmë për nesër
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Fri Mar 13, 2009 5:15 pm

Ngrihu n’kamb oh Mic Sokoli
Shih si ngjitet djaleria
Udhe e gjate andej ngah dielli
Eshte e jona Shqiperia

Ndal Sokol, po te therrasin malet
Ktheju Sharit fluturim
Nje Prishtine e nje Tetove
Shqiperia don bashkim
Nje Prishtine e nje Tirane
Shqiperia don bashkim

Besa jone e tremb dhe naten
Vdekjen ndjell n’palc te armikut
Prin sokoli, oj Mic Sokoli
Drit qiriri i Naimit
Prin sokoli, oj Mic Sokoli
Naim bega oj lulja e trimit

Do te haproj udhes sime
Sikur Gjergji hyp n’kale
Fushe Kosoves m’ia kan me hile
Dora ime nuk e fal
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   Fri Mar 13, 2009 5:16 pm

Per mbrojtjen e Kufijvet


Ty, o Zot, te kjoshim fale
C'po gjimon mali me mal,
Kah shkumbohej 'i trim Kelmendit,
Tu'u dal zot kujfijve t'vendit!
Syt i qesin flake e shkndija,
Zani i tij porsi duhija.
Ishte 'i burr me mende t'holle,
Per pa e pas' kurrnji dit' shkolle:
Njaj Prek Cali, trimi i trimit,
Then Kuvendin e Berlinit,
Kur pat marr' vendim Europa,
M'e da Shqipen copa-copa...!
Me Uc Turkunn bajn kuvend:
"Sot, o kurr, per njiket vend!"
Mire u shkon n'mend Ded Gjo' Luli,
Kur flamurin n'Deciq nguli:
"Njashtu, pra, na m'u bashkue,
Gjithmone or'n e kem' pas' cue,
Kurr 'i huej s'na ka sundue!
Kur t'jem' Nji, jem' porsi shkambi,
Ku thej qafen mbar' Nizami.
Nji bashkim me forc' celikut,
Ia pelset dy syt anmikut,
E, kur t'ndeshet rreth kufinit,
I del per hunde tambli i gjinit;
E prandej n'ia pashin giasen,
Le t’e pvesin “Kjamet Pashen”
Qi “Kjamet” ia pat njit vedit:
Prej srrethuemit kje gjue shkrepit,
Kur pat ardfh me sa taborre,
E zu vend neper llgore;
Mb’ Suk’ t’Mkushit e t’Toletes,
Porsi miza n’ulish’ t’bletes.
Ishate koha e “Hyrrjetit”,
Na pat msye ushtrija e “Mbretit”
Porsi sot, kushtrimi i vendit
I coi n’kamb’ djelt e Kelmendit:
E t’u lshuen n’per ato pisha
Sikur dhenvet u bjen bisha,
Ata djelm i ran’ Nizamit
N’p’r ato qeta i qiten shkambit.
Turqit keqas na jan thye,
N’Gusi Pasha kenka kthye,
Edhe aty na kenka struke,
Porsi pul’ prej hutit nduke…
Nuk vonoi e u kthyen n’Turki:
Tash ndersen Malin e Zi
Qi, si nan’ po ka Rusine.
N’at uzdaj’ tash lyp’ Malsine…!
Por kjo nder’ nuk do t’i ecin:
N’fyt Kelmendi do t’i ngecin!
Njaj Prek Cali – trim drangue,
Si ‘i selvi, ne kambe, u cue:
N’Grabom re me nja dhet’ vete,
Trimat t’lidhun per me deke.
Ktu kish ardhum komisjoni
Sambas fjal’s qi tha Uilsoni.
Fjala s’ngiate e u xu kuvendi:
“Ktu – tha Preka – nuk asht vendi
Me ngul’ gur, me vu kufi!
Ky asht dheu i t’parve t’mij;
E, pa mbet’ n’grra e fmij,
Rrehet keqas kush mendon,
Se ato maje i kalon!
Kujtou mir’ ti Komisjon,
Se Kelmendi asht betue”
T’tane me deke e m’u farue,
Nji pllamb’ kuj mos me ia lshue.”
Nji ingleze, grue fisnike,
Kah i ndigjon kto fjal’ kreshnike,
Si me mall e paska pvete:
“Pse, ti Cali, kaq me t’xete,
Po i del zot kti vendit t’shkrete?”
“Moj fisnike, t’u ngiat jeta!
Mos kujto: s’jan’ male t’shkreta,
Por me pyje e kullota,
Kund ma t’bukura s’i ka bota!
Brez mbas brezit, une e dij,
Se ktu lene t’part e mij.
T’huejit ju bane perher’ mur,
T’tan me eshten tuj e thure…!
Edhe mue m’erdhi dita:
Kuj t’e msyej, me iu ba prita,
E n’kje Zoti se e ka shkrue,
Njektu jeten m’e mbarue!”
Komisjoni ra n’mendim,
Shpejt e shpejt e muer vendim:
Gjithka shkoi Preka tue prij
Njaty u ngul gur e kufi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Tekste shqip   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Tekste shqip
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Arti dhe kultura :: Muzike-
Kërce tek: