ForumPortali*Regjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Thënie filozofike

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Next
AutoriMesazh
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 1:17 pm

* Nga mërzitja e minjve, i vuri zjarrë mullirit. JUG
* Nuk thyen dhëmbë fjala e mbarë. JUG
* Për inat të sime vjerre, vete fle me mullixhinë. PËRMET
* Për pleshtin djeg jorganin. JUG
* Rrugë e gjatë pret shkurtër. MYZEQE
* Sa ti trazosh urët aq më shumë ndizen. JUG
* Sherri do nge, davaja do para. SKRAPAR
* Shkallët ngjiten shkallë-shkallë. JUG
* Ti prite të paktën, prite dhe të shumtën. SKRAPAR
* Trim i mirë quhet ai që përcjell zemërimin. KRUJË
* Uthulla e fortë plas gurin. TIRANË
* Hajde baba të dëftej arrat e malit; Hajde gjyshe të të kallzoj ato të gjyshit. ELBASAN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 1:17 pm

* As topi i Ali Pashës s'e tund. ELBASAN
* Atij që nuk e do, i thuaji: "Të hyftë vetja në qejf". SHKODËR
* Avash Beg se ka hendek. BERAT
* Ay që ecën me krye përpjetë, bie në gropë. JUG
* Baste e budalla, motër e vëlla. JUG
* Breshëri e rreh, e dhija bishtin përpjetë. GJIROKASTËR
* Daullja bie për ata që kanë veshë. PËRMET
* Del çiraku më i mirë se ustai. JUG
* Dy gjela në një vikt, s'këndojnë. JUG
* Dhi e krimbur, bishtin përpjetë. BERAT
* Edhe vali je, shiko ku ishe dje. LUKOVË
* Ena bosh zhurmon më tepër. KRUJË
* Është nga ai gur që thyen çekan. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 1:17 pm

* Fjala pa punë, si peshku pa lumë. GJIROKASTËR
* Fjalë pak e punë shumë. LIBRAZHD
* Fol me ty, fol me murin. KAVAJË
* Gjëmon voza që nuk ka verë. JUG
* Gjithkush leu, mentë e veta pëlqeu. ELBASAN
* Hiqu det se do shkojë lumi. JUG
* I gjen mushka drutë. JUG
* I mbushet mendja, atij që ka mend. SKRAPAR
* Jashtë valles dinë të gjithë të kërcejnë. SKRAPAR
* Kalliri me bukë, s'e ngren kryet përpjetë. JUG
* Këlyshi sado të lehë nuk të kafshon. KORÇË
* Kollaj të thuash vreshtë, po duhet rrushi. DUKAT
* Kur ngjite përpjetë, shiko dhe tatëpjetë. JUG
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 1:18 pm

* Kur u ba horri pashë, vrau t'anë. KAVAJË
* Kush ka matur veten, ka matur gjithë botën. JUG
* Kush s'kupton, i japin të kuptojë. JUG
* Lumi i thellë, s'ka ushëtimë. JUG
* Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin të mençëm. SHKODËR
* Mendjemadhi niset me kalë, kthehet me këmbë. KORÇË
* Më parë mëso veten, pastaj të tjerët. JUG
* Mos i zbulo petët byrekut, se i dalin lakrat. BERAT
* Mos mëso ustanë, po merri zananë. PËRMET
* Mos u kapardis si gjeli në plehra. SHIJAK
* Mos u mat me hijen e me njerëzit. JUG
* Mos u mat me hijen e pasdrekes. VLORË
* Në portën e të shurdhit mos trokit. KORÇË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 1:18 pm

* Nga ferra e vogël del lepuri i madh. JUG
* Nuk mësohet plaku si do krehur mjekra. JUG
* Njeriu sido që të bëjë, nuk e kapërcen dot hijen e tij. KORÇË
* Pas lufte të gjithë bëhen trima. TIRANË
* Pula bën venë e kakaris sa zgjuan mëhallë, pela bën mushkën dhe nuk ndihet fare. VLORË
* Pyetën mushkën, cilin ka baba; "kam dajo kalën" - tha. JUG
* S'e lenë hunda me pa larg. KRUJË
* S'ka lezet në kokën e zgjebur, shamia e mëndafshtë. KORÇË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 1:18 pm

* S'ka të shurdhët, më të shurdhët nga njeriu që s'don dije. JUG
* Sorra e mbante veten për pallua, po kur pa këmbët e saj qau. VLORË
* S'tunden malet me përralla. JUG
* Teneqe e prishur, ka zë të gërvishur. VLORË
* Ti mbaje veten ulët, pa të ngrenë të tjerët. LABËRI
* Ti qesh me të tjera, po bota qesh me ty. KURVELESH
* Trimërinë pas luftës e urtësinë pas kuvendit s'e ha as qeni. SKRAPAR
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 1:18 pm

* Trimi që lëvdohet, nuk të vret. KOSOVË
* U bë dhija me tremb ujkun. VLORË
* U bo veja me mësue pulën. KAVAJË
* U hap dheu, doli një plesht. JUG
* U mbars mali, polli një mi. JUG
* Unë vij nga më rrahën, ti më tregon shkopinjtë. VLORË
* U rrit kungulli dhe mori dhenë. SKRAPAR
* Zuri qeni një lepur, nuk quhet zagar. JUG
* Ai që e ka provue din edhe me të mësue. KOSOVË
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 1:18 pm

* Bëne vath e ve në vesh. SHKODËR
* Bëj si të thotë më i madhi. JUG
* Bleta din si bëhet mjaltët. JUG
* S'di gomari të haj tagji. PËRMET
* Dami të bëhet mësim. DIBËR
* Kush s'pyet mbetet budalla. JUG
* Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit. JUG
* Njeriu pa shkollë, asht si pemë e egër. VERI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 9:01 pm

--------------------------------------------------------------------------------

"Me lehte eshte me mbledhe nje thes pleshta se ti bashkosh dy shqiptare"(Gjergj Fishta)
Shqiptaret tregojne cka s'duhet, e fshehin ate cka e di e tere bota
"Pak di ai qe te gjitha ia tregon gruas"
Nese rrezikon mund te humbasesh, nese nuk rrezikon ke humbur gjithesesi
Njerezit jane te njejte para natyres, edukata i ben te dallohen
Njeriu meson kur eshte i ri dhe kupton kur plaket.
Perpara se te kundershtoni nje te moshuar, duhet te perpiqeni ta kuptoni ate
Fundi i madh i jetes nuk jane njohurite, por veprat.
E keqja s'harrohet, e mira po
Ruaju prej shaks terbuame gruas s'lshuame e rras s'lmuame
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 9:01 pm

Burri i urt s'gutet prej burrniet e jo prej tutet
Tri her mat e iher pre
Chka ka zemra kallxon goja
Kush gutet vonohet
Mos ja ba kuj ata ch sta ka qefi ty
Ka t'fryj era ktheje shpiden
Epe me dor e lype me kam (Uhajen)
Ugilli i blua t'djeg e t'shua
Miku i keq t'han buken e t'then kupen
Miku tkqyr en sy e anmiku en kam
Fjalt e halkut e bigat e garllit s'pshilen
Pa pun ska jet, pa shnet ska pun
Kur merr ren merr zani dhen
S'asht i qorrt ai qe s'sheh por ai qe sdon me pa
Pikat e ujit chperthejn gurin e fjalt e gruas sudojn burrin
Chka ka en dushk kallxon zagari e chka ka en shpi kallxon budalla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 9:01 pm

** Fjalet e urta dhe aforizmat, jane realitet e seciles kohe, prandaj i bejn balle kataklizmave te seciles kohe.**

** Aforizmi nuk eshte krijim i imagjinates se krijuar, por realitet i kohes.**

**Serioziteti dhe banaliteti i tepruar, barazohen me pasojat.**

** Konfuziteti, ne momente eshte normal, nese perseritet e behet i perditshem, atehere ka pune psikiatri.**

**Njeriut te shendosh, t'ia ndalosh punen, dhe njeriut te semur, t'ia marrish shpresen, te dyte i ke denuar me pushkatim.**

** Mund t'i genjesh nje mije vete, por vehten asnjehere.**

** Cdo pabarizi, ne fillim sjell paknaqsine, pastaj ngatrresen, dhe ne fund pasojen.**

** Aq sa largohen miqet nga ti, po aq largohesh nga jeta.**
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 9:02 pm

*** Kur isha 14 vjec, babi im ishte kaq i paditur, saqe me vinte zor te rrija afer tij. Por kur mbusha 21 vjec, une mbeta i habitur se sa shume kishte mesuar ai per shtate vjet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 21, 2009 9:02 pm

Cohuni te vdekur se na mbyten te gjallet.**

**Faji i te madhit eshte i vogel, faji i te voglit eshte i madh.**

**Fukara e plak mos e pafsh vehten.**

**Fukaran aty ku e zen nata, aty e ka sarajin.**

**Fukaras nuk i shkon fjala as per se drejti, te pasurit i shkon fjala edhe per se shtremti.**

** I pasuri per pashke kerkon gjela e shtjerra, fukaraja kerkon buke.**

**Marrja e zegjinit e vdekja e fukaras harrohen shpejt.**

** Mos me qene uzdaja, vdes fukaraja.**

** Nga duarthati dridhet mreti e pallati.**

** Zegjini tutet se fiket, fukaraja se koritet.**
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Tue Feb 24, 2009 12:35 am

Cka ka zemra kallxon goja.. Neutral

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Tue Feb 24, 2009 3:17 pm

Jetoni per shqiperi dhe vdisni per te ( N.Frasheri )
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Tue Feb 24, 2009 3:18 pm

Kur diktatura është një fakt, revolucioni bëhet një e drejtë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed Feb 25, 2009 5:33 pm

Mos qaj!!! Sepse ne bote ekziston gjithnje nje person qe jeton per buzeqeshjen tende.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Meteor
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1386
Mosha : 32
Vendi : Në ferr...!!
Reputacioni : 22
Data e regjistrimit : 15/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Wed Feb 25, 2009 7:10 pm

Fundi i madh i jetes nuk jane njohurite, por veprat
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 27, 2009 3:35 pm

''Frikacaket vdesin shume here,ndersa trimi veq nje her''

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
ILLYRIAN
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2042
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA
Reputacioni : 35
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 27, 2009 3:35 pm

Perderisa pabarazia mbahet me mjete dhune, edhe te shtypurit kan te drejt te clirohen me mjete dhune-

_________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.shqiperianatyrale.tk
shqipetari
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 376
Mosha : 29
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 27, 2009 10:11 pm

nje popull qe fle vdes , prandaj te ngitemi dhe ribashkohemi me Shqiperin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
shqipetari
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 376
Mosha : 29
Vendi : Shqiperi Natyrale
Reputacioni : 56
Data e regjistrimit : 25/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Fri Feb 27, 2009 10:12 pm

ju mund te ma burgosni trupin por jo shpirtin dhe Mendjen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.vetevendosje.org
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 28, 2009 1:37 pm

Jeta nuk ka nevojë për përkdhelje, ajo preferon përballjen.

_________________The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 28, 2009 1:37 pm

Dëshira për të jetuar të qon në përballje me vuajtjet, me emocionet, me vetë dëshirat, disa për ti mundur e me disa të tjera për të bashkudhëtuar.

_________________The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Flaka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 370
Mosha : 28
Vendi : UNITED STATES OF ALBANIA...!
Reputacioni : 11
Data e regjistrimit : 13/02/2009

MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   Sat Feb 28, 2009 1:38 pm

Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.

_________________The revolution is not an apple that falls when it is ripe.
You have to make it fall.

CHE GUEVARA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.kosova.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Thënie filozofike   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Thënie filozofike
Mbrapsht në krye 
Faqja 5 e 17Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Shqipëria Natyrale :: Arti dhe kultura :: Letersi-
Kërce tek: